„Jdeme kopat penalty na Petra," ozve se jeden z trenérů. Když tlumočník ohlásí sdělení čínské skupince, ozve se nefalšovaná radost. A pak odstartuje série čítající zhruba čtyřicet pokusů. Na brankáře Arsenalu si přijde jen hrstka střelců. Jednomu z nich Čech poté říká: „Věděl jsem, kam střílíš, ale povedlo se ti to moc dobře." Taková slova určitě potěší.

Mimořádný zájem o účast na kempu přinesl nová rekordní čísla. Celkem se ve Zruči u Plzně a na pražském Strahově sešlo 155 dětí ve věku od sedmi do patnácti let. Mezi účastníky jsou zástupci Norska, USA, Zambie či dívka z Irska. Velkou část pak tvoří zmíněná čínská delegace z Shenzhenu.

„Když jsme školu začínali, doufali jsme, že se bude rozrůstat. Je radost vidět kluka, který tu je už popáté, jaké udělal pokroky od prvního tréninku. Nabíjí mě pozitivní energií, když vidím upřímnou radost malých dětí. Dnes si každých pět minut přišli pro objetí, bylo vidět, jak jsou rádi, že si se mnou mohou zahrát," vypráví Čech.

Ve Zruči zapojil do kempu i svého osmiletého syna Damiána, přestože tamější skupina je složená z dětí

ve věku od jedenácti do patnácti. „Je to pro něj těžké, ale snaží se. Bydlí tam moji rodiče, takže se na něj byli podívat," povídá hrdý otec.

Můžeme se v budoucnu těšit na dalšího hvězdného fotbalistu? „Jsem hlavně rád, že ho sport baví. V poslední době je hodně v bráně. Snažíme se dětem dát možnost vyzkoušet si co nejvíc sportů, ať si vyberou, co je bude nejvíc bavit," vysvětluje čtyřnásobný vítěz Premier League.

Na Strahově, kde byl přivítán hromadným skandováním, pendluje mezi jednotlivými skupinami. „Petře, přihraj," slyšíte při minizápase s těmi nejmenšími.

„A přijdeš si s námi zahrát zase zítra?" ptá se jeden klučina. „To už budu na Arsenalu," odpoví Čech. „Ahá," smutní malý blonďáček.

Je to tak. Rekordman v počtu reprezentačních startů zahájí třetí sezonu

s Arsenalem. Jeho tým zavítá před ostrým startem do Austrálie a Číny, kde odehraje několik přátelských utkání včetně derby s Chelsea. „Přestože jde o přípravu a nehraje se v Londýně, stále jde o prestižní zápas. Navíc se s nimi o čtrnáct dní později utkáme v Superpoháru," dodává.