Když v roce 2012 charismatický kouč odešel, Barceloně začala doba temna. Stroj na poháry se zasekl a jeden z Guardiolových nástupců Tito Vilanova zemřel na rakovinu.

Loni přišel sladký obrat: pět trofejí ze šesti možných. Spoluautorem barcelonského zázraku je trenér Luis Enrique, jenž v rámci pondělního vyhlašování Zlatého míče vyhrál cenu pro kouče roku. „Ukázal, že je ten pravý pro Barcu," chválí ho nejen Koutný.

Enrique přitom do Barcelony nepřicházel jako trenérský superman. Za sebou měl jen angažmá v klubovém béčku (ano, jako kdysi Guardiola) plus krátké štace v AS Řím a Vigu. Navíc ze začátku byl klub rozhádaný a spekulovalo se o odchodu nejzářivější hvězdy Lionela Messiho.

Teď je Enrique v Katalánsku za hrdinu a opatrně se začíná špitat o tom, že by Barcelona mohla zažít další slavnou epochu. I když… Potřebuje tak skvělý tým vůbec trenéra?

Barcelona už je méně čitelná

Parta, které přivolává triumfy božská útočná trojka MSN (Messi, Suárez, Neymar), budí dojem, že si může na hřišti dělat, co chce. Že vlastně ani nepotřebuje žádnou taktiku. „Nesmysl. Enrique pochopil výjimečnost těch tří a připravil jim k tomu podmínky, i oni jsou závislí na podpoře spoluhráčů," vykládá Koutný. „Argument, že současná Barcelona kouče nepotřebuje, je mimo."

Enrique je šťastný muž: ve správný čas přišel na správné místo. Fanoušci ho milují ještě z časů, kdy v klubu hrál, a u hráčů má respekt.

Rozjetá Barcelona se už neomezuje na uspávací házenkářský styl s kolotočem krátkých přihrávek, její hra je daleko pestřejší a přímočařejší. Dnešní Barcelona je pro protivníky méně čitelná.

„Na jaře se ukáže, co se v Enriquem skrývá. Barcu čeká spoustu zápasů a na trenérovi bude, aby hráči neodpadli. Musí správně protočit sestavu. Nikdo po Barceloně nechce, aby pokaždé soupeře přejela o tři čtyři góly, někdy stačí vydřená výhra o gól," říká Koutný.

Mimochodem, v pondělí si Enrique pro trofej do Curychu nezajel. „Ve Španělsku se spekuluje, že kvůli vzteku: údajně ho naštvalo, že na Zlatý míč nebyl nominovaný i Suárez," usmál se Koutný. Pravděpodobnější je varianta, že kouč chystal tým na středeční pohárové derby s Espaňolem.

MARTIN MLS