Jednadvacítka si zkomplikovala situaci. Prohrála s Rusy 0:2

Jablonec  – Čeští fotbalisté do 21 let prohráli v úvodním zápase baráže o postup na evropský šampionát doma s Ruskem 0:2 a vzdálila se jim účast na červnovém turnaji v Izraeli. Sbornou poslal do vedení v 33. minutě Smolov, stejný hráč pak z penalty zvýšil. Mezitím neproměnil pokutový kop Kadlec a Češi utrpěli v kvalifikaci a baráži první porážku od září 2008. Odveta je na programu v úterý v Jekatěrinburgu.

12.10.2012

Na snímku zklamaný Václav Kadlec z Česka, když neproměnil penaltu.Foto: Deník/Martin Bergman

Český celek se nakonec musel v Jablonci obejít nejen bez prvního brankáře Valeše, který po nedávných problémech s kolenem zůstal na lavičce, ale i bez lehce zraněného stopera Kalase a nemocného záložníka Krejčího. Další rána potkala kouče Dovalila hned po čtyřech minutách, kdy ze hřiště odkulhal Hanousek a na jeho místo přišel střídající Vaněk.

Rošády v sestavě jako by na český tým dolehly. Mladíci, kteří prošli kvalifikační skupinou bez porážky, začali velmi opatrně a Rusové hned v úvodu dvakrát zahrozili. Jen špatné zpracování nejprve připravilo o šanci Jakovleva, vzápětí mířil do boční sítě útočník Machačkaly Smolov.

Češi se nemohli dostat do tempa, ztráceli míče a ruský gólman Zabolotnij byl prakticky bez práce. Ani Rusové ale nechtěli riskovat, a tak se hrálo převážně ve středu pole. Když už se zdálo, že domácí hru vyrovnali, přišel ruský úder.

Šatov v 33. minutě vysunul Smolova, který využil, že ho domácí stopeři nechali trestuhodně volného, a přízemní střelou k tyči překonal Valešova náhradníka Koubka.

Češi ještě víc znervózněli a zbytečnými chybami se několikrát dostali do úzkých. Krátce po pauze nejprve Čeryšev napálil jen obránce a v 57. minutě mohli domácí děkovat Koubkovi, že neinkasovali podruhé. Na brankáři Hradce Králové ztroskotal Smolov.

Nepovedené odpoledne Češi korunovali v 64. minutě. Krátce po příchodu střídajícího Wágnera na hrot nařídil sudí po zákroku na Tecla penaltu, Kadlecovu přízemní střelu ale Zabolotnij vyrazil. Neproměněný pokutový kop mladíky paradoxně vyburcoval k větší ofenzivě a hostující obrana měla potíže.

Kadlec připravil slibnou pozici pro volného Vaňka, jablonecký záložník ale přestřelil. V 71. minutě po centru propadl balon na malé vápno k Wágnerovi, který však napálil jen ruského gólmana. A tak přišel trest: Nitrianský fauloval ve vápně a Smolov v 74. minutě z penalty zvýšil ruské vedení na 2:0. Od třetí rány pak ještě zachránila český celek tyč a na konci i břevno.

Česká republika – Rusko 0:2 (0:1)

Branky: 33. a 74. z pen. Smolov. Rozhodčí: Hategan – Sovre, Gheorghe (všichni Rum.). ŽK: Hejda, Nitrianský – Logašov, Burlak. Diváci: 2116.

Sestavy:

ČR: Koubek – Nitrianský, Hejda, Čmovš, Lecjaks – Daníček – Kopic (62. Wágner), Pospíšil (87. Vůch), Hanousek (4. Vaněk), Tecl – Kadlec. Trenér: Dovalil.

Rusko: Zabolotnij – Callagov, Burlak, Běljajev, Logašov – Petrov, Kirillov (69. Bibilov) – Jakovlev (81. Kanunnikov), Šatov, Čeryšev – Smolov. Trenér: Pisarev.

12.10.2012 VSTUP DO DISKUSE

Mráz na podzim. Ilustrační foto.
3

Následující čtyři týdny budou teplotně mírně nadprůměrné

Plameny v sobotu dopoledne zachvátily motorest v sousedství dálnice D10 u Hlavence na Praze-východ.
4

Výstava o potratech pobouřila Rumburk. Lidé dokonce volali i policii

Vlnu nevole vyvolala v Rumburku akce spolku Stop Genocidě. V parku nedaleko základní školy totiž vyrostla kontroverzní výstava zobrazující umělé přerušení těhotenství. Na místo museli vyrazit i strážníci a policisté.