V národním týmu je Václav Jemelka nováčkem, ale v rakouském lázeňském městečku Laa an der Thaya, kde reprezentace má svůj základní tábor, to dobře zná. Před třemi lety tady s olomouckou Sigmou, za kterou z větší části hráli hráči B-týmu, porazil nečekaně v přípravném utkání Lazio Řím 3:2.

„Hned jsem si vzpomněl, když jsme přijeli na trénink, že jsme tu zaskočili Lazio. Tehdy nehráli v úplně slabé sestavě, i když některé hvězdy nehrály. A byl to také první zápas Uroše Radakoviče, který přišel do Sigmy na zkoušku. Já tehdy hrál ještě levého beka,“ říkal Jemelka novinářům.

Antonín Barák se raduje z reprezentačního gólu.
Barák po vydařené sezoně: Porazit AC Milán? Zjistil jsem, že se to dá

Za tři roky se z levého beka olomoucké rezervy vypracoval ve středního obráce a pilíř sestavy ligového týmu. A díky výborným výkonům právě po boku zmiňovaného Radakoviče i v reprezentanta.

I sám Jemelka si uvědomuje raketovou rychlost, jakou jeho kariéra v posledních měsících nabrala. „Všechno se to seběhlo strašně rychle. Před rokem jsem toužil naskočit do ligy. V zimě mi trenér řekl, že jsem pevný článek týmu. A teď ještě reprezentace. Byl to pro mě rychlý výstřel nahoru,“ uznává.

Díky parádní sezoně se kolem něj motají největší české kluby i ty ze zahraničí. V zimě to měl být Feyenoord Rotterdam. Na konci této ligové sezony se zase spekulovalo nejvíc o pražské Spartě.

On sám však prý přestupový humbuk neřeší. „Chodí mi přes sociální sítě zprávy, jestli už se učím holandsky, ale dokud to nebudu mít na stole, tak si tohle nepřipouštím. Chtěl bych v Olomouci ještě něco dokázat,“ říká mladý muž, který se stal na galavečeru HET ligy Objevem roku.

„Moje vize před sezonou byla zahrát si ligu. Teď se to vyšponovalo tak, že mohu pomýšlet na zahraničí, ale tak já nechci přemýšlet. Ještě mám co dokazovat na této úrovni. Uvidíme, jestli už mám na reprezentaci. Určitě se ještě potřebuji vyhrát,“ pokračoval. I proto, že sám na sobě ještě cítí rezervy, zůstává nohama pevně na zemi. „S přibývajícími zápasy rostou zkušenosti a herní odvaha. Teď si dovolím víc než na začátku sezony. Jen ještě musím zapracovat na komunikativnosti a více spoluhráče řídit,“ hodnotí sám vlastní hru.

Wilfried Bony
Dal jsem si vepřové koleno a palačinky. Jsem trochu tlustý, směje se Wilfried

Reprezentaci vnímá hlavně jako třešničku na dortu po skvělém ročníku, který nakonec Olomouc po devíti letech katapultoval až do předkola Evropské ligy.

„Reprezentace korunuje tu skvělou sezonu se Sigmou. Opravdu se nám vydařila, pak vynikají i jedinci. Myslím, že ze Sigmy by tu mohlo být víc hráčů,“ tvrdí Jemelka, jenž si ve středu ve Schwechatu proti Nigérii může připsat premiérový reprezentační start.

Po nepovedeném pátečním duelu českého výběru proti Austrálii, v němž obrana čtyřikrát inkasovala, má více než slušnou šanci se do sestavy Karla Jarolíma podívat.

Nastoupit proti účastníkovi letního světového šampionátu, kam se Češi nedostali, by považoval za velkou zkoušku.

„Mají obrovsky silnou sestavu, prý mají nejkrásnější a nejprodávanější dresy. Budou určitě velice silní směrem dopředu. S Anglií teď uhráli docela dobrý výsledek 1:2. Z hráčů bych vypíchl Iwobiho z Arsenalu, který je hodně kvalitní. Moses z Chelsea zas bude jeden z nejrychlejších na hřišti,“ vyjmenoval Jemelka největší hvězdy týmu z anglické Premier League.

Potká se s nimi i přímo na hřišti?

Trénink české fotbalové reprezentace na soustředění v Laa an der Thaya v Rakousku 2. června 2018. Na snímku uprostřed Josef Hušbauer.
Reprezentanti vyhání z hlavy debakl, Hušbauer u četby. Mám tu detektivku, říká