Nyní, když mužstvo čekají zásadní zápasy v kvalifikaci mistrovství světa s Walesem (ten především!) a Běloruskem, se to sype znovu.

Fotbalista West Hamu Tomáš Souček
Kritika z Anglie: Souček byl nejhorší, na West Ham se valí otázky

Přitom Šilhavý před pár dny říkal: „Tým se nám skládal mnohem lépe, tedy chci tomu věřit. Nechci totiž předbíhat, mnozí z hráčů mají před sebou ještě dva zápasy, jeden pohárový a jeden ligový. Věřím, že všichni nominovaní budou v pořádku připraveni na sraz. Je to pro nás důležité, chceme se prezentovat v tom nejlepším světle.“

Touha se mu nevyplnila.

Vlna zn. Slavia

Omluvili se už čtyři původně nominovaní borci. Všichni jsou spojeni se Slavií. Na sraz nedorazili současní členové červenobílé letky Lukáš Masopust, Petr Ševčík, Jan Bořil, na listinu nepoužitelných byl zapsán bývalý borec z Edenu, dnes hvězda West Hamu United Vladimír Coufal.

Rychlou pozvánku naopak dostali Tomáš Wiesner (Sparta), Milan Havel, Jan Kopic (oba Plzeň), Jaromír Zmrhal (Slovan Bratislava). Už v pondělí se k národnímu týmu připojil úplný reprezentační nováček Jan Kuchta ze Slavie.

Konflikt v utkání Glasgow Rangers vs. Slavia Praha
Pomoc, nebo problém? Svědek v aféře Kúdela versus Kamara se vypařil

Pohled na chybějící jména je vypovídající. Drsnou ránu dostala především defenziva. V základní sestavě by dozajista byli krajní beci Coufal s Bořilem. V kádru navíc chybí doléčující se Ondřej Kúdela, rovněž člen elitní jedenáctky. Omluvil se také Pavel Kadeřábek, který zazářil na mistrovství Evropy v památném duelu s Nizozemskem.

V Německu, kde působí v dresu Hoffenheimu, přitom nastupuje. Jenže má s koučem Šilhavým dohodu, národnímu týmu nepomůže po celý podzim. „Má vleklé zranění lýtkového svalu. Bolí ho to. Sice hraje, ale potom se musí dva dny dávat dohromady. Nohu potřebuje šetřit, z toho důvodu nás požádal o volno,“ vysvětlil trenér.

Novákův návrat

Jak by tedy obranná čtyřka mohla vypadat? Stoperská dvojice se ustálila bez Kúdely ve složení Tomáš Kalas, Ondřej Čelůstka. Druhý jmenovaný v září chyběl - a bylo to znát. Nyní je zpět a Šilhavému tak odpadl aspoň jeden problém.

Zato na krajích je doslova kalamita. Coufal, Bořil a Kadeřábek, to je elitní trojice pro tento post.

Radost sparťanů Davida Pavelky (vlevo) a Martina Minčeva z gólu.
Expert Deníku Sadílek: Výkonnost Masopusta a Bořila je skutečně k zamyšlení

Aktuálně má trenérský štáb k dispozici Aleše Matějů, který kope druhou ligu v Itálii. Jak už bylo řečeno, povolán byl plzeňský Havel, jenž má však na kontě pouze 46 minut odehraných v dresu národního výběru.

Dobrou zprávou je tedy aspoň návrat protřelého Filipa Nováka z Fenerbahce Istanbul, leváka známého extrémně dlouhým autovými vhazováními. Zadák byl v nominaci naposledy před jedenácti měsíci, v mezidobí ho trápila zranění.

Sparťan Lukáš Haraslín v hlavičkovém souboji s Alexanderem Bahem ze Slavie.
Nový začátek pro rychlonožku. Haraslín v derby exceloval především rychlostně

„Opakovala se mu. Byl z toho zničený,“ upozornil Šilhavý, že první rok angažmá v tureckém velkoklubu nebyl pro Nováka vůbec pozitivní. Ale teď je to jinak. „Má důvěru a hraje,“ objasnil kouč, proč Nováka povolal.

Přes jeho návrat, bude defenziva reprezentace poslepovaná.