„Kluci mohou projít stejným vývojem. Ale letošní celek je technicky kvalitnější,“ říká kouč devatenáctky Dovalil.

To srovnání se přímo nabízí. Čeští fotbaloví vicemistři světa do dvaceti let z loňského roku a devatenáctiletí „čekatelé“ na evropský šampionát, který začne v pondělí v šesti českých městech.

Co mají společného? „Oba týmy si mohou projít stejným vývojem,“ říká ke své „juniorské armádě“ kouč Jakub Dovalil.

Stejný vývoj? To znamená Euro devatenáctiletých a světový šampionát o rok později.

K tomu vede jediná cesta. Neskončit na kontinentálním turnaji na posledním místě ve skupině.

„To je náš první cíl. Ty další, možná medailové si budeme dávat postupně,“ věří před začátkem turnaje kapitán mladého týmu Jan Polák. Toho času stoper Liberce.

„Právě i to je spojitostí obou celků. Mám tu hráče, kteří už mají zkušenosti z nejvyšší soutěže. Stejně jako tomu bylo loni v létě v Kanadě,“ přiznává Dovalil.

Ví, o čem mluví. Asi byste totiž hledali marně trenéra, který by mohl důkladněji porovnávatoba celky. Jakub Dovalil byl asistentem kouče Miroslava Soukupa na stříbrném kanadském šampionátu.

A s letošním týmem předdvěma lety na evropském šampionátu v Lucembursku skončil ve finále, až po penaltách, za vítězným Ruskem na¨druhém místě.

Jenže třeba ani mladí Rusové si na „českém“ šampionátu nezahrají. Vypadli v kvalifikaci s Řeckem. Stejně jako například Nizozemci.Aprávě Řekové budou třetím soupeřem českých fotbalistů v základní skupině. Po Angličanech a Italech.

„Jako pořadatelé jsme nemuseli projít těžkou kvalifikaci. I kvůli tomu by byla škoda nevyužít šance postupu na mistrovství světa příští rok do Egypta,“ přiznává Dovalil.

Tam by se paradoxně mohl potkat se svým bývalým „nadřízeným“ Trenérem Miroslavem Soukupem. Ten vede od května dvacetileté Egypťany a na evropský šampionát v Čechách by měl dorazit jako pozorovatel.

„Tenhle ročník má silné, technické individuality. Ty jsme v Kanadě neměli,“ dodává s nadějí v hlase trenér českých juniorů.