Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kandidát na člena Výkonného výboru FAČR Jukl: Berbra jsem se neptal

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - V pátek bude zvolen nový člen Výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky (FAČR), ve hře o prestižní místo je i šéf hradeckého fotbalu. Proti němu stojí Michal Prokeš z Dukly Praha.

4.6.2015
SDÍLEJ:

Richard Jukl, generální ředitel FC Hradec Králové.Foto: Deník/ Ondřej Littera

Je po sezoně, ale Richard Jukl jde teprve v pátek do bitvy. S Michalem Prokešem, zástupcem Dukly Praha, svede válku o uvolněné místo ve Výkonném výboru FAČR. „Když budou kluby rozumně uvažovat, Michal Prokeš pro mě není soupeř," sebevědomě prohlašuje šéf FC Hradec Králové, za nímž stojí silné kluby v čele se Spartou a Slavií. „Chci napomoci osamostatnění první a druhé ligy. Získáme tím více peněz, vliv na všechny komise, nebudeme závislí na žabomyších válkách," plánuje Jukl, který se v obsáhlém rozhovoru pro Deník vyjádřil i k aktuálním tématům okolo hradeckého fotbalu.

Kandidujete do Výkonného výboru FAČR, kde se uvolnilo místo po zesnulém Františkovi Hrdličkovi. Máte takovou podporu, aby vás fotbalové hnutí zvolilo?
Původně jsem si myslel, že moc šancí na úspěch nemám. Předseda svazu pan Pelta deklaroval, že má svého kandidáta (Michal Prokeš, zástupce Dukly Praha – pozn. aut.). Byl jsem ale velmi překvapen, jakou podporu jsem i přesto získal. Proto do toho jdu. Z druhé strany jde o tajnou volbu. Nikdo neví, co se stane. Před dvěma lety byl před volbou místopředsedy téměř jistý Jaromír Šeterle a ve finále získal tři hlasy. Přitom se čekalo, že jich bude mít osmadvacet… Osobně nemám co ztratit. Klubům první a druhé ligy nabízím, že ve výboru budou mít svého člověka. Třeba druhá liga tam nemá nikoho. Myslím, že mám silný mandát od silných klubů jako je Sparta nebo Slavia.

Usiloval jste o podporu šedé eminence českého fotbalu Romana Berbra, který s oblibou tvrdí, že valné hromady „umí"?
Ne a ani mě to nezajímá. Nevím, proč bych měl svoji kandidaturu konzultovat s Peltou nebo s Berbrem. Jdu do toho jako člověk, který bude hájit profesionální kluby.

Jak vážným soupeřem je Michal Prokeš?
Když budou kluby rozumně uvažovat, soupeř to pro mě není.

Jak to myslíte?
Prokeš v Dukle Praha už de facto nepůsobí, stal se zaměstnancem svazu, kde vede úsek profesionální mládeže. Já jsem člověk, který má výkonnou funkci a jdu hájit zájmy klubů. Chci napomoci osamostatnění první a druhé ligy. Získáme tím více peněz, vliv na všechny komise, nebudeme závislí na žabomyších válkách.

Je skrytým cílem vaší kandidatury pomoci hradeckému fotbalu?
Ano. Chci, abychom získali na větší vážnosti. Každý nás má spojené se stadionem, všichni se mě na to na různých setkáních ptají. Nikdo neřeší, že nás poškodili rozhodčí a my spadli. Všichni se zajímají jen o stadion. Chci, aby se o nás říkalo, že klub funguje, chce nahoru a že až bude mít stadion, bude někde úplně jinde.

Jak se vůbec cítíte v prostředí českého fotbalu?
Nedobře. Vidím, co se děje. V lize se najde obětní beránek a dostává jednu facku za druhou. Musím říct, že mě před pár dny mile překvapilo jednání profesionálních klubů. Přítomni byli všichni jejich majitelé a byla na nich znát vůle fotbal sjednotit, aby zase získal na vážnosti. Bohužel kluby v první a druhé lize v tuhle chvíli takovou moc nemají. Výrazným pozitivem je, že osobnosti jako pan Křetínský nebo pan Karl, kteří do fotbalu dávají obrovské peníze, si nechtějí kazit image a hodlají se současným stavem něco dělat.

Sestup Hradce? Málo gólů a okolní vlivy

Pojďme k problémům hradeckého fotbalu. Proč se sezona nepovedla?
Stojím si za tím, že postoupit do první ligy je daleko složitější než se v ní udržet. Proto mě sestup hrozně mrzí, ligu šlo udržet. Příčin je několik. Na začátku soutěže jsme nehráli špatně, ale nedávali jsme góly. Zápasy, které jsme měli vyhrát, jsme nevyhráli. Zlomové byly porážky s Jihlavou. Na podzim i na jaře. Pokaždé jsme se mohli nadechnout, ale neúspěch nás vždy srazil dolů. Třetím aspektem byly okolní vlivy.

Máte na mysli rozhodčí, kteří vás opakovaně poškodili?
Po analýze jsme dospěli k tomu, že nám v šesti zápasech bylo hrubě ublíženo. Nechci brečet, je to realita. Kdyby tímto způsobem ztratily dvanáct bodů Plzeň nebo Sparta, určitě by o titul nehrály. Znovu opakuji, nechci se na to vymlouvat. Naší chybou bylo, že jsme nezískali víc bodů.

Řada fanoušků hází sestup na vaše bedra. Hlasy, že za vše špatné může Richard Jukl, se množí. Vnímáte to?
Samozřejmě, jsem si toho vědomý. Na druhou stranu mám stále hnací motor, před námi je spousta práce. Když se ovšem ohlédnu, nemám se za co stydět. Nějaký viník se vždy musí najít. Žijeme v Česku, takové věci už mě nepřekvapí a ani se jimi netrápím.

Jste lídr klubu, jeho hlava i krk. Fanoušci to tak i chápou, máte největší zodpovědnost. Tomu se nevyhnete.
A ani nechci. Konečný výsledek ale tvoří několik faktorů. Tím nejzásadnějším jsou hráči, k tomu patří realizační tým, sportovní úsek a vedení klubu. Každý má na sestupu díl viny. Ve vašich novinách jsem v průběhu sezony četl, že mám zodpovědnost za brutální obměnu kádru, že jsem měl příchody korigovat.

Nesouhlasíte s tím?
V lize jsme chtěli být úspěšní a mojí prací je vytvořit ostatním takové podmínky, aby se to povedlo. Trenérům jsme vyhověli ve všem. I proto, aby pak nemohli říct: hele, nepřivedli jste toho a toho, proto sezona dopadla průšvihem. Z mé strany byly vytvořeny maximální podmínky. Trenéři jsou s mužstvem každý den, oni nejlépe vědí, co potřebují a kde jsou slabiny. 
Z tribuny to těžko poznám. Proto jsem před dvěma lety předal sportovní úsek Róbertu Barboríkovi, máme nového obchodního ředitele. Vládu jednoho muže už jsem nechtěl. Myslím, že klub funguje po ekonomické stránce, po marketingové, i když to bylo ze strany vašich novin kritizované. Podle mě ale patříme z hlediska práce marketingu do horní poloviny Synot ligy. Teď musíme dopilovat sportovní stránku. Přiznávám, že tady nám to vázne.

V Deníku jsme nekritizovali jen marketing, ale také Róberta Barboríka. Jak hodnotíte jeho práci za uplynulé dva roky?
Róbert je nesmírně pracovitý člověk, vynikající analytik. Bezpochyby má svůj díl viny, ale není v tom sám.

Z funkce ale odchází…
Ano, představenstvo usoudilo, že na pozici sportovního ředitele by měl být někdo důraznější a razantnější. V téhle chvíli jednáme a hledáme.

Budete konkrétní?
Preferujeme osoby z regionu.

Primátor města Zdeněk Fink před časem v rozhovoru pro náš list prohlásil, že by mu do funkce sportovního ředitele pasoval Václav Kotal a že s ním už jednal. Vyvíjíte úsilí, jak ho vyvázat ze závazků v Brně?
Nejen primátorovi, ale i mně by se to líbilo. Problém je, že má smlouvu v Brně. Každopádně Vašek je stále jedna z variant. Uvidíme, jak se to vyvine.

Souvisí pád do druhé ligy s hlubšími problémy hradeckého fotbalu? Mám na mysli nevyhovující stadion a mnohaleté hledání solventního sponzora.
O penězích to až tak není. Pořád se bavíme o partnerovi, kterého přivedeme. Ale ukažte mi kluby, které přivádějí velké partnery. V Hradci se pořád omílá Mountfield, který pozvedl hokej, ale kdyby ta firma neměla problémy v Českých Budějovicích, tak tady nikdy nebyla. Sehnat takového parťáka je obrovský problém.

Proč? Protože mu jednoduše nemáte co nabídnout?
Ano, přesně tak! Nabízíme ekonomickou stabilitu, dobře fungující mládež, ale nemáme kde hrát. Stále žijeme v nejistotě.

Přestavba stadionu

Vnímáte, že značka FC Hradec Králové je pro potencionální partnery vysoce neatraktivní?
Stoprocentně. Nemá cenu si lhát do kapsy, tak to je. (důrazně) Dnes už to vidím. 
S kýmkoliv se bavím – i s našimi silnými partnery – tak nikomu se nechce navýšit podporu, protože nemáme zázemí. A my ho opravdu nemáme. Vidíte to vy novináři, vidí to sponzoři, rozhodčí i hráči soupeře. Základ, čímž je stadion, nemáme. V průběhu roku ho opravíme tak, abychom na něm mohli v následujících letech hrát i během celkové rekonstrukce.

O co jde?
Tím, že jsme sestoupili, tak nejsme pod časovým presem. Musí se opravit komplet východní tribuna, aby splňovala podmínky pro působení v Synot lize. I za předpokladu, že zbouráme celou západní tribunu. Tu sice nyní bourat nebudeme, ale v horizontu maximálně dvou let půjde k zemi. Proto musí být východní tribuna adekvátně připravena pro Synot ligu. Dělá se to z toho důvodu, aby se o Hradci nevykládalo, že v případě postupu nemá kde hrát nejvyšší soutěž.

V Hradci se o výstavbě nového stadionu, či přestavbě toho současného hovoří dvě dekády. Čí je vina, že doteď se nic nestalo?
(dlouho přemýšlí) Stavba stadionu není jednoduchá věc. Není to stejné jako postavit na zahradě chatičku. Jde o obrovský kus práce, hlavně té přípravné. A pokud ta neběží, jak má, a zadrhne se, hledat viníky je těžké. Pokud by v minulosti opravdu všichni chtěli stadion postavit, dalo se to zvládnout v poměrně krátkém časovém horizontu. Jenže v ideálním světě nežijeme. Vždy bude někdo proti. Proto to trvá všechno tak dlouho. Setkávám se s tím zase nyní, kdy vstupujeme do nové éry. Problémů je celá řada, přestavět stadion nebude vůbec jednoduché.

Cítíte v zastupitelstvu vůli, že v roce 2015 se celá záležitost konečně pohne kupředu?
Chci tomu věřit. Všichni vnímají, že bez stadionu se nepohneme. Klub tahle situace zašlapává do země.

FC Hradec Králové stojí po sestupu na rozcestí. Jakým směrem se vydáte?
Podivuji se nad tím, když slyším, že bychom měli klub stabilizovat a počkat na stadion. Jak stabilizovat? Že budeme bez ambicí? To přece nejde! Ano, dáme šanci mladým, ale zároveň chceme hrát nahoře a prezentovat se kvalitním fotbalem. Podobně jako v lize, kde jsme nejen podle našeho názoru hráli slušný fotbal. Proto zůstávají trenéři Bohuslav Pilný s Milanem Frimmelem a kádr chceme okysličit tak, aby byl konkurenceschopný v soutěži, která je náročnější než Synot liga.

Na rovinu, budete se chtít okamžitě vrátit?
Takhle to říct nejde. Chceme hrát co nejvýš, chceme hrát o postup. Zda se to povede, se teprve ukáže.

Jak velkým problémem bude složení druholigového kádru? Základní sestavu poznamená výrazný hráčský exodus…
To bych ani netvrdil.

Tak pojďme počítat. S kariérou končí Rolko, do svých klubů se z hostování vracejí Štípek s Čermákem, do Jihlavy míří Dvořák. Smlouva končí Križkovi, Černému, nabídky mohou přijít na lvíčata Koubka s Holešem…
S Černým jsme prodloužili smlouvu, s Križkem ne, protože se mu vrátily zdravotní problémy. V jeho případě čekáme. Na lvíčata v tuto chvíli žádné nabídky nemáme, oba jsou pod smlouvou. Musíme nahradit čtyři hráče základní sestavy. Přivést stopera, krajního obránce, středního záložníka a možná útočníka.

Autor: Radek Špryňar

4.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radek Vondráček
2 9

Hnutí ANO navrhne na předsedu Sněmovny Vondráčka

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
44 9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Grémium ČSSD naplánovalo mimořádný sjezd. Bude v dubnu

Mimořádný sjezd ČSSD by se měl konat v Hradci Králové 7. dubna, řekl po dnešním večerním jednání užšího vedení strany novinářům úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec. V tento den ČSSD slaví 140. výročí založení. Šéfové ČSSD se ze sídla strany odebrali do Sněmovny na jednání s představiteli hnutí ANO. Podle Chovance grémium řešilo technické věci, ale také taktiku pro jednání.

AKTUALIZOVÁNO

FOTOGALERIE: Při smrtelné nehodě se vážně zranili další tři lidé

Smrtelná dopravní nehoda zablokovala v neděli dopoledne silnici mezi Javornou a Železnou Rudou. U odbočky na Zhůří se čelně srazila dvě osobní auta, muž německé národnosti nehodu nepřežil.

Diktátor Mugabe nebude velvyslancem dobré vůle, šéf WHO po kritice obrátil

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) podlehl bouři nevole, kterou rozdmýchalo přidělení titulu Velvyslanec dobré vůle dlouholetému prezidentovi Zimbabwe Robertu Mugabemu. Přestárlý jihoafrický dikátátor se tak zdravotnickým embasadorem nestane.

Extraliga po 16. kole: Zlín slavil v mocném finiši. Vondrka odbrzdil Piráty

/FOTOGALERIE/ Že na vítězství stačí necelé tři poslední minuty zápasu doma ukázali hokejisté Zlína v mocném finiši. Zlínští hostili Liberec, který v samém závěru pohodlně vedl 2:0. Jenže Zlín v 58. minutě snížil Robertsem Bukartsem a v čase 59:44 vyrovnal Freibergs. Obě branky dali domácí při hře bez brankáře. V následném prodloužení vystřelil Beranům dva body Honejsek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení