Patrik Schick.

Může forvard Bayeru Leverkusen usednout na Kollerův trůn? „Těžko říct, v každém případě je to skvělý útočník s velkým talentem,“ pokrčil rameny Jaroslav Šilhavý.

Trenér reprezentace takto pohovořil po pondělní výhře nad Běloruskem v kvalifikaci mistrovství světa. Vítězství 2:0 nese především Schickův podpis. První gól dal, na druhý nahrál Adamu Hložkovi. Opět demonstroval, že je extratřída, současnou úroveň české reprezentace vysoce převyšuje.

Patrik Schick jeden gól dal a na druhý nahrál.
Hvězda Schick: V reprezentaci mi to pálí. Chci přidat hodně dalších gólů

„Už v pátek doma proti Walesu ukázal, jak je nebezpečný. Soupeř ho zdvojoval, ztrojoval, měl z něj respekt. Patrik má formu, zase to splnil bilancí,“ upozornil kouč.

Je to tak, Schick jede na vlně letního evropského šampionátu. Na něm skóroval pětkrát, stejně jako sám velký Cristia-no Ronaldo. Slavný Portugalec dostal cenu pro nejlepšího kanonýra kvůli pofidérnímu pravidlu o asistencích. Čech přesto nezahořkl a sokovi pogratuloval.

Patrik Schick a jeho radost z gólu.
Fanoušci jsou (zase) u vytržení ze Schicka. Expert navrhl žlutou za zesměšňování

Místo rozmrzelosti radši sází góly. V Německu v sedmi ligových vystoupeních šest, v posledních osmi duelech za reprezentaci sedm. Proto se v pětadvaceti dotáhl na dva velké hráče minulosti, na Antonína Panenku s Tomášem Skuhravým.

„Je hezké být v takové společnosti,“ usmál se. „Řekl bych, že jsem se tam přiblížil relativně rychle. V reprezentaci mi to celkem pálí, chci v tom pokračovat. Přidat ještě hodně dalších gólů.“

Schick vs. KollerSchick vs. KollerZdroj: Deník

Jde o to, zda jich může být aspoň 38, což by značilo dorovnání nynějšího rekordmana. Nakročeno má Schick slušně. Vždyť Koller začal střílet za národní mužstvo až v pětadvaceti, tedy ve věku, kdy má jeho nástupce zapsáno už příjemných sedmnáct zásahů.

Na druhou stranu Koller měl – při vší úctě k nynějšímu mančaftu – kolem sebe lepší spoluhráče. Pavel Nedvěd, Tomáš Rosický, Karel Poborský, Vladimír Šmicer, už vzpomínaný Baroš. To byla ofenzivní mašina, kterou si rozebraly největší týmy kontinentu: Juventus, Arsenal, Liverpool, Dortmund, Manchester United…

Patrik Schick v utkání se Skotskem.
VIDEO: Kopni to jako Schick. Spoluhráči českého střelce si střihli challenge

Současný kádr takhle našlapaný není, borci nastupují sice ve slušných klubech, ale ne v těch z úplné smetánky. Ostatně ani Leverkusen není evropský gigant. Jenže právě Schick to může změnit. Nejlepší střelec Eura (tedy skoro) je lákavé zboží. Ví se o něm na nejlepších adresách.

„Pořád je to mladý kluk. Bude záležet na něm, zda se mu budou vyhýbat zranění, jestli zůstane v Leverkusenu, nebo přestoupí dál a tam se ještě předvede,“ řekl Šilhavý.

Ukázat se však Schick musí i v boji o mistrovství světa. Reprezentace je bez něj poloviční. Jarní baráž bude o něm.