O motivaci hráčů zdaleka netřeba diskutovat. Většina z nich si chce vydělat a „prodat" se. Ale jsou i výjimky. Zima nabídla dva přestupy, které by se dříve asi jen těžko udály.

Čtěte také: Čech v Arsenalu pustil všech devět penalt, ale styl měnit nechce

Příběh první: Andreas Ivanschitz. Tenhle rakouský fotbalista je od ledna posilou Plzně. Nastoupil proti Příbrami i Zlínu, ale střídal. „Chceme dobrého hráče za útočníky," hlásila v zimě Viktoria.

Úkolu se chopil agent Pavel Zíka z agentury Global Sports.

Udělal si malý průzkum a objevil Ivanschitze. Plzeň zaujal, načež došlo na vzájemné oťukávání. „Spojil jsem se s ním přes WhatsApp," vzpomíná Zíka na první kontakt.

Zkušený 33letý středopolař měl po úspěšné sezoně v zámoří, kde se Seattlem slavil titul. Ale už chtěl zpět do Evropy (působil v Německu i ve Španělsku). „Říkal mi: 'Plzeň mě zajímá, tam znám Pivarníka…' Propojil jsem je, už se měly řešit finanční záležitosti. Andy najednou řekl stop," líčí Zíka.

Důležitý názor rodiny

Ivanschitzovi se angažmá líbilo, jenže před finálním jednáním musel vyřešit, zda bude Česko vyhovovat i rodině. Má tři děti.

A proto zase „nastoupil" agent.

Zatímco kdysi manažeři řešili jen a pouze fotbal, teď pomáhají i jinak. „Přes internet si vybral mezinárodní školu v Nebušicích. Hned jsem bombardoval paní ředitelku, jestli mají pro jeho děti volno. Naštěstí ano," dodává Zíka.

Pak bydlení (kousek od školy), auto na dojíždění. A konečně finance. „Byli domluveni za pár minut. Co vím, je tam dost zajímavá motivační složka týkající se Ligy mistrů," prozradil Zíka.

Mimochodem: teď zase agent shání angažmá pro Ivanschitze juniora (desetiletého syna).

Nepřehlédněte: Sportovní veteráni aneb když Jágr, Hilgertová a spol. zastaví čas

Inspirací Bony?

Příběh druhý: Per Egil Flo. Norský fotbalista si na konci prosince plácl se Slavií. I on nastupuje v základu, odehrál celé dva zápasy. „Mohl jít do Legie Varšava, ale angažmá v Praze se mu líbilo víc," říká Zíka.

S krajními obránci je na českém trhu potíž. Důkazem budiž situace v zimě.

Tři přední kluby hledaly v zahraničí. Slavii se zalíbil Flo, Plzeň sáhla po Eriku Janžovi. Spartu posílil Bogdan Vătăjelu.

Klub z Edenu po přestupu vysvětloval, že tento post si dlouhodobě skautoval, ale… „Dali jsme jim tip. Teď už je to tak zvykem," tvrdí Zíka.

Fotbal se mění stejně jako práce agentů. Leč mnozí hráči pořád berou angažmá v Česku jen jako mezistanici.

Mezi takové hráče patří třeba sparťanští teenageři z Pobřeží slonoviny: Baba Lamine Traoré a Youssouf Dao. Když loni přiletěli do Prahy, měli s sebou pouze malý kufr. „Hned jsem jel pro kartáčky na zuby," usmívá se Jakub Dlouhý, druhý manažer agentury Global Sports.

Spartu prý už znali. Že by slyšeli o kariéře Bonyho? Možná ho jednou napodobí.

Nepřehlédněte: Přijde Dočkal kvůli Číně o reprezentaci? Musí překonat řadu překážek

Andreas Ivanschitz
Věk: 33 let
Pozice: záložník
Předchozí klub: Seattle
Cena na trhu: 1 500 000 eur (podle Transfermarktu)
Zajímavost: starší bratři Martin a Clemens rovněž hráli fotbal, ovšem nebyli tolik úspěšní
Vyjádření o Plzni: „Má dobrého trenéra, hráče a další kvalitní lidi kolem. Vím, že se čeká titul, a rád bych k tomu pomohl. Plzeň už si za pár let v Evropě udělala jméno.

Per Egil FloVěk: 28 let
Pozice: obránce
Předchozí klub: Molde
Cena na trhu: 800 000 eur (podle Transfermarktu)
Zajímavost: jeho strýcem „přes koleno" je Tore André Flo, který kdysi zářil v Chelsea
Vyjádření o Slavii: „Je to velký klub s historií. Má skvělý stadion a výborné fanoušky. Tak nějak jsem cítil, že bych se do týmu mohl hodit. Věřím, že to bude dobré spojení."