Předseda asociace Miroslav Pelta si chce v nejbližší době s aktéry kauzy včetně Berbra promluvit a poté navrhne další postup a opatření.

Kovařík v polovině srpna ukončil kariéru rozhodčího a následně o dvanáct dní později v rozhovoru pro deník Sport prohlásil, že hlavním důvodem je Berbrův vliv na komisi rozhodčích, kterou prý ovládá mafiánskými praktikami. Před pár dny podpořil Kovaříka i další bývalý sudí Kocián, jenž tvrdil, že Berbr stál v roce 2012 za koncem jeho kariéry v lize.

"Z technického pohledu nemohl být zařazen bod odvolání komise rozhodčích nebo předsedkyně na jednání výkonného výboru. Ten může ustavovat komise a odvolávat předsedy a její členy pouze na návrh předsedy Ligového shromáždění (Dušana Svobody)," řekl generální sekretář Rudolf Řepka na tiskové konferenci v Rize, kde večer čeští fotbalisté odehrají duel kvalifikace mistrovství Evropy s Lotyšskem.

Svoboda nechápal, proč bylo jednání přesunuto

Svoboda se nezúčastnil zasedání z osobních důvodů. Zároveň se ale pozastavil nad tím, že jednání bylo přesunuto z původního termínu v úterý v Praze na dnešek.

"Dle mého názoru nebyl žádný důvod řádně svolaný výkonný výbor rušit, a pokud již k této potřebě došlo, tak měl být svolaný v řádném termínu v Praze. Uvedený postup se mnou nikdo nekonzultoval. Celou situaci jsem s předsedou Peltou osobně detailně diskutoval před jeho odletem do Číny a akceptoval jsem jeho názor, že je třeba celou situaci řešit po řádném projednání, nikoli hekticky," uvedl Svoboda v prohlášení.

"Na druhou stranu však s maximálním důrazem na její objektivní vyhodnocení, s tím, že v horizontu do dalšího řádného jednání výkonného výboru předloží soubor konkrétních opatření. Osobně se domnívám, že je třeba do procesu obnovení důvěryhodnosti FAČR a jejích orgánů zapojit nejen legitimně zvolené členy výkonného výboru, ale rovněž další subjekty, které se na fotbalovém dění podílí," dodal sparťanský funkcionář.

Pelta nechce jednat v emocích

Pelta vyzval hlavně ke klidu. "I kdyby tady pan Svoboda byl přítomen, přesto bych apeloval, abychom to na program jednání nedávali. V žádném případě neberu na lehkou váhu, když nějaký rozhodčí, který působil v lize dlouhá léta, ukončí činnost. V tuto chvíli to vypadá, že tu zuří válka, že je to neudržitelný stav, ale je třeba bez emocí říct fakta," řekl Pelta.

"Něco jiného by bylo, kdyby pan Kovařík řekl, že za ním přišel pan Berbr s tím, že má vyhrát Příbram, Jablonec nebo Sparta. Ale jestli někde na semináři vystoupil a řekl, že (Kovařík) udělal největší chybu v roce, není to nic, co by mělo vzbudit tak významnou emoci," dodal Pelta.

V příštím týdnu si plánuje s aktéry kauzy promluvit. "Rozhodl jsem se, že se všemi aktéry, kterých se to týká, budu chtít jasné pohovory. Vzbudilo to ve fotbalovém prostředí velké emoce a je třeba, abychom přijali konkrétní opatření," dodal Pelta s tím, že by aféru chtěl vyřešit do příštího zasedání výkonného výboru na začátku října.