Jako ve svém předchozím působišti v chladném severočeském Liberci se musel cítit nový trenér fotbalové Slavie Jindřich Trpišovský. Jakmile totiž zahájil svůj úvodní trénink v Edenu, spustila se vydatná bouřka doprovázená kroupami a silným vichrem.

„To ještě nic nebylo,“ usmíval se mezi novináři kouč, na kterého bude v jarní části upřena dost možná největší pozornost ze všech prvoligových kormidelníků.

Co říkáte na počasí, které vás v Edenu přivítalo?
Pro hráče i novináře asi nic moc, ale my trenéři jsme ho brali ještě jako mírumilovné. (usmívá se) V Liberci jsme byli zvyklí na rolby během tréninku a kličkování mezi bagry stahujícími sníh.

Prozradíte svou úvodní řeč v kabině Slavie?
S většinou kluků jsem se z ligy už znal. Hovořil spíše sportovní ředitel Honza Nezmar. Takhle dlouho mluvit jsem ho ještě neslyšel. Připomněli jsme si, proč jsem přišel a čeho chceme dosáhnout.

Novak Djokovič v prvním kole Wimbledonu.
Hvězdné návraty? Zatím spíš rozpaky. Tenis dál drtí zranění

Klub oznámil, že končí trojice Altintop, Rotaň a Švento. Do jejich odchodů už jste zasahoval?
Toto rozhodnutí padlo už před mým příchodem. Honza Nezmar má nějakou vizi a koncepci, první nástřel změn tedy přišel ještě přede mnou a já se s ním ztotožnil.

Blíží se kádr vašemu ideálu?
To ještě nejde říct, máme za sebou teprve první záběhový trénink. Vím, že některé posty jsou předimenzované a je na nich obrovská konkurence. Zejména v útoku, kde máme čtyři výborné útočníky, i když je každý z nich jiný. Naopak na křídelních pozicích tolik hráčů nemáme. Důležitý bude způsob hry, kterým se chceme na jaře prezentovat.

Jaký má být?
Chtěli bychom se blížit takzvanému totálnímu fotbalu, kdy v jedenácti lidech bráníte a ve stejném počtu útočíte. Důležité je pojetí hry, na rozestavění nezáleží. Musíme poznat fotbalisty, abychom věděli, kde jsou nejužitečnější. A jestli někdo nový přijde, musí jít o hotového hráče na konkrétní post, aby to s ním nebyl běh na dlouhou trať.

Jaké hráče byste rád přivítal?
Musí přijít mladí kluci kolem dvaceti nebo zkušení rovnou do základní sestavy.

Petr Uličný
Baník posílil zkušený manažer Nehoda a trenérský doyen Uličný

V minulosti jste odmítl dva velké kluby, Plzeň a Spartu. Co rozhodlo pro Slavii?
Neberu to tak, že jsem nějaká angažmá odmítl. Vždy jsem chtěl působit tam, kde to mám rád. Z Liberce se mi neodcházelo jednoduše. Honza Nezmar mě tam přivedl a já situaci vyhodnotil tak, že pokud mám odejít, tak společně s ním. V Liberci jsem byl spokojený, naprosto všechno tam fungovalo, ale osoba Honzy Nezmara a jednání Slavie mě přesvědčilo o tom, že se posunu dál.

Jak hektické byly vánoční svátky?
Vždycky jsem si říkal, že můj nejhorší týden byl úplně první v Liberci. Přišel jsem z druhé ligy rovnou do evropských pohárů, do úplně jiného světa. Teď jsem to měl ale daleko horší, protože se mi sešlo úplně všechno a řešil jsem navíc třeba i stěhování.

Na čem byste chtěl ve Slavii nejdříve zapracovat? Na podzim v Edenu často chyběla větší variabilita a přímočarost.
Nezlobte se. K tomu, co bylo, se rozhodně nehodlám vracet. Šlo o práci jiných lidí, kterou svým způsobem hodně obdivuji. Jarda Šilhavý odvedl skvělou práci.

DUEL EXPERTŮ DENÍKU: BUDE JINDŘICH TRPIŠOVSKÝ U SLAVIE ÚSPĚŠNÝ?

Michal Káva: Ano. Má pro to předpoklady

Optimismus. Úsměvy na prvním tréninku, úsměvy při úvodním setkání s novináři. S Jindřichem Trpišovským zavál do Edenu svěží vítr. Z něho musí trenér nejvíce těžit.

Jaroslav Šilhavý odvedl ve Slavii ohromný kus práce a fanoušci na něj nikdy nezapomenou. Ovšem chcete-li se dostat mezi absolutní českou špičku a být konkurenceschopní i v Evropě, tak musíte přivést mladého kouče, který je dravý, nebojí se jít do rizika a má svoji trenérskou kariéru prakticky ještě celou před sebou. A při vší úctě k panu Šilhavému, během podzimní části to na hřišti vypadalo, že pokud nebyli slávisté zrovna ve vedení, tak nevěděli, co mají hrát.

Naopak Jindřich Trpišovský se dá považovat za kouzelníka, který umí i ve skromných podmínkách vytvořit dokonale šlapající stroj. V Liberci mu ho každý půlrok rozebrali, dali mu do něj spoustu nových součástek a on ho musel znovu zaběhnout. Ve Slavii si může trénování užít i z opačné strany. Čínská kasička je naditá, a bude-li chtít nějakého hráče přivést, neměl by mít problém.

Ustojí-li obrovský každodenní tlak, který je v Edenu na běžném programu, uspěje!

Martin Jůzek: Ne. Slavia není rodinný klub

Jindřich Trpišovský může ve Slavii zazářit. Ano, řada argumentů hovoří v jeho prospěch. Ale zahrajme si na pesimisty. Ono je totiž pravděpodobnější, že se bude loučit bez fanfár.

Vezměme to od začátku: Horní Měcholupy, Viktoria Žižkov, pak Liberec. Všude, kde sympaťák s kšiltovkou působil, byl úspěšný. Jenže kromě erudice těžil z toho, že si dokázal získat kabinu. Několikrát složil rozklížené (rozprodané) mužstvo. Měl cit pro týmový duch.

Už vidíte ten problém? V kolosu jménem Slavia to nebude tak snadné. Snad i zástupci „Tribuny Sever“ (z kotle) uznají, že Slavia není rodinný klub.

Trpišovského čeká boj s egy hráčů, nedostane čas na adaptaci. A ten tlak…

Málokterý kouč to vydrží vzpomeňte si na Jaroslava Šilhavého. Po loňském titulu jej lidé z Edenu vynášeli do nebes. A po pár měsících si přečtete, že se fanouškům nelíbí jeho defenzivní styl.

A potom je tady faktor Jaroslav Tvrdík. Pište si, že boss jen tak nezmizí. Ač hodně kompetencí převzal nový sportovní ředitel Jan Nezmar, znalci prostředí vám potvrdí, že někdejší politik a manažer má dál právo „veta“.

Tak či tak jaro ukáže, zda má Trpišovský šanci. Hodně štěstí. Bude třeba.

32. Silvestrovské derby Slavia - Sparta na hřišti s umělou trávou SK Slavia Praha.
Konec pohody. Fotbalistům začínají zimní galeje