Nepochyboval. „Předpokládal jsem, že by Zlatý míč mohl dostat právě Ronaldo. Cokoliv jiného by asi bylo překvapení," hlásil Koller do telefonu z Monaka, kde žije.

Proč právě Ronaldo?
Protože byl loni ze všech nejlepší. Měl parádní rok, střílel góly, táhl Real Madrid i portugalský nároďák, který navíc sám dostal na mistrovství světa. A pomohla mu i častá zranění Lionela Messiho.

A co třetí nominovaný, Franck Ribéry? Jsou Francouzi zklamaní, že nevyhrál?
Všichni mu tady samozřejmě Zlatý míč přáli, ale tušili, že nakonec vyhraje Ronaldo. Ribéry byl součástí skvělého týmu, s Bayernem vyhrál pět trofejí. Ale Ronaldo víc vynikal jako individualita.

Mohly rozhodnout i góly, kterých záložník Ribéry přirozeně tolik nedává?
Samozřejmě, díky tomu byl Ronaldo víc vidět a měl větší šanci na vítězství.

Když přebíral Zlatý míč, byl dojatý a plakal. Není to zvláštní, když fotbalisté rádi tvrdí, že víc než individuální trofeje je pro ně týmový úspěch?
Možná ano. Bylo na něm vidět, že to hodně prožívá. Na druhou stranu, trofej pro nejlepšího fotbalistu na světě nedostáváte každý den.

V čem se skrývá Ronaldovo kouzlo?
Je to komplexní fotbalista, který nemá slabinu. I já bych pro něj ve Zlatém míči hlasoval, kdybych mohl. Umí hrát oběma nohama i hlavou, je rychlý, má perfektní zakončení. A vyhýbají se mu zranění, na rozdíl třeba od Messiho.

Šéf evropského fotbalu Platini říká, že se i v příštích letech bude ve Zlatém míči rozhodovat jen mezi Ronaldem a Messim. Co vy na to?
Souhlas. Pokud budou oba zdraví, nikdo jiný nebude mít šanci. Oběma se daří dlouhodobě, není to žádný momentální výkřik. A že se rozhoduje jen mezi dvěma špičkovými hráči? To ještě neznamená, že je na tom fotbal špatně, takhle to přece bývalo i dřív.

MARTIN MLS