Trenér Jaroslav Šilhavý povolal i útočníka Jana Kuchtu ze Slavie či defenzivního univerzála Davida Pavelku ze Sparty. Ve výběru je zatím 22 hráčů, jedno místo ještě trenér doplní později.

Český tým nejprve 11. listopadu odehraje v Olomouci přípravný zápas s Kuvajtem a o pět dní později nastoupí v Praze proti Estonsku k poslednímu utkání kvalifikační skupiny o postup na mistrovství světa v příštím roce v Kataru. Reprezentanti figurují na druhém místě tabulky před třetím Walesem, který má ale jeden duel k dobru.

Jde to, ale dře to. Katar je pro české fotbalisty ještě daleko

„Několik hráčů nám sice bude chybět, ale i tak budeme mít k dispozici silný a zkušený tým. Naším jednoznačným cílem je zvládnout oba zápasy. Chceme zabojovat o druhé místo v kvalifikační skupině a zároveň už se také kvalitně připravit na důležitou březnovou baráž,“ řekl Jiří Chytrý, asistent trenéra Jaroslava Šilhavého.

Hlavní kouč, jenž dnes slaví 60. narozeniny, byl v minulých dnech lehce nemocný a z preventivních důvodů chyběl na nominační tiskové konferenci. Na reprezentační sraz v příštím týdnu bude v pořádku.

Útočník Leverkusenu Schick si na konci října poranil vazy v kotníku a podle prvních odhadů má být mimo hru několik týdnů. „Všichni víme, že Patrik je naším nejefektivnějším hráčem a nejlepším střelcem, takže chybět samozřejmě bude. Věříme ale, že kluci, kteří tam budou, ho dokážou nahradit,“ řekl Chytrý.

Pavel Řehák (vpravo) s brankáři Janem Stejskalem a Ondřejem Kolářem.
Řehák odmítá rasismus na Mosqueru: Můj výraz by zachytily mikrofony, je to lež

Vedle Schicka chybí dlouhodobě zranění Jakub Jankto, Jan Bořil, Pavel Kadeřábek a Ondřej Kúdela. „Takoví hráči nám logicky chybět budou. Ale šanci alespoň dostanou i další hráči. Tím spíš, že nás čeká také přípravné utkání, kde se zkoušení nějakých taktických záměrů nabízí. Důležité bude, abychom měli co nejvíc zdravých hráčů pohromadě v březnu, kdy se bude rozhodovat o postupu na mistrovství světa,“ poznamenal Chytrý.

Jedno místo si trenéři nechávají volné pro nominaci jednoho útočníka. „Aktuálně asi se rozhodujeme z trojice Tomáš Pekhart, Michael Krmenčík a Milan Škoda,“ poodhalil Chytrý.

Nominace ČR

Brankáři: Aleš Mandous, Jindřich Staněk, Tomáš Vaclík.
Obránci: Jakub Brabec, Vladimír Coufal, Ondřej Čelůstka, Tomáš Kalas, Aleš Matějů, Filip Novák, Tomáš Wiesner, David Zima.
Záložníci: Antonín Barák, Adam Hložek, Alex Král, Lukáš Masopust, David Pavelka, Jakub Pešek, Michal Sadílek, Tomáš Souček, Petr Ševčík.
Útočníci: Jan Kuchta, Matěj Vydra.