Sportovní Česko řeší situaci, kdy byl i profesionální sport uzamčen kvůli nemoci covid-19. „Je to nepříjemné, ale nedá se nic dělat. Začali jsme trénovat přesně podle současného manuálu,“ řekl Roman Fiala, manažer prvního týmu Baníku Ostrava.

Někteří mostečtí fanoušci byli zadrženi policií.
Divočina v Kladně: Fanoušci chtěli na fotbal, skončili na zemi v poutech

Pravidla jsou zkrátka nastavena velmi přísně. Na otevřeném hřišti (žádná tělocvična) mohou být jen skupinky po šesti, hráči by neměli přijít do kontaktu. Navíc nemohou využívat ani šatny a sprchy.

Proto kluby vymýšlejí všemožné cesty. Jednou cestou je zahraničí. „My uvažujeme o Polsku,“ přiznal opavský ředitel Jaroslav Rovňan. Není divu, patnáctý celek fotbalové ligy to má na hranice pár kilometrů. Podobně položená Karviná naopak nic takového neplánuje. „Není to na pořadu dne,“ pronesl tiskový mluvčí Adam Januszek.

Zkrátí zimní přestávku

MFK se tak staví do pozice většiny. Profesionální organizace zatím vyčkávají, doufají ve změnu pravidel. S ministerstvem zdravotnictví jedná Ligová fotbalová asociace. Ta přerušila dvě nejvyšší soutěže a bude měnit termínovou listinu. „Klubům se s největší pravděpodobností zkrátí zimní přestávka,“ řekl předseda Dušan Svoboda.

Za hlavní úkol si však LFA vzala brzký návrat k tréninkům hlavně kvůli tomu, že Sparta, Slavia a Liberec vstoupí příští týden do Evropské ligy. „Jsem si zcela jist, že jsme schopni přijmout taková opatření, že plnohodnotná tréninková příprava profesionálních klubů nepředstavuje žádné riziko,“ ujistil Svoboda.

Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík.
Jaroslav Tvrdík: Jsme zavřeni spíše ze symbolických než racionálních důvodů

Debaty vede i Národní sportovní agentura, ta vyjednává o konáních mezinárodních soutěží: fotbalové Evropské ligy, tenisového turnaje v Ostravě, klání bojovníků MMA. „Pořadatelé potřebují oficiální potvrzení,“ uvedl šéf NSA Milan Hnilička.