„Byly to nervy a obrovská zodpovědnost. Baník je dnes pojem. Je to klub, který má fanoušky po celé republice, nejen u nás na Ostravsku. Jsem šťastný, že jsme to dokázali,“ řekl jednašedesátiletý rodák z Přílep na Kroměřížsku.

Když jste do Baníku v polovině března přicházel, ztráceli jste na nesestupová místa propastných sedm bodů a téměř nikdo vám nevěřil. Vy ale ano…
V zimě jsem se s výpravou Baníku potkal na letišti před soustředěním. Některé hráče jsem znal, měl jsem je pod rukama. Když jsem přicházel, věděl jsem, že mají schopnosti ligu zachránit a nejsou žádní poseroutkové. Taky většinu lidí z klubu jsem znal ze svého předchozího působení. Uvěřil jsem tomu, že se to ještě dá zachránit.

Milan Baroš.
Milan Baroš o své budoucnosti: Těžké rozhodování, hlava pořád hrát chce

Během jara jste náskok umazávali, ale nakonec jste se zachránili až v posledním kole. Potřebovali jste vyhrát, což se vám povedlo. Brno jste zdolali 2:0…
Říká se, že poslední krok je nejtěžší, a my jsme se o tom přesvědčili. Kluci ale měli na jaře těch náročných kroků spoustu. Potvrdilo se, že tým je zdravý, a když se to podpoří výsledky, tak se ukáže, že je v nepříznivých situacích odolný.

V utkání o všechno neproměnil za stavu 0:0 v 57. minutě Fillo penaltu. Naopak Karviná se ujala v Jihlavě vedení a vy rázem byli druholigoví. Jak vám bylo po těle?
Měli jsme informaci, že v ten daný moment padáme. Byly to velké tlaky. Hráči na hřišti to nevěděli a nevnímali to. Bylo dost času a já na nich viděl, že mají víru ve vítězství. Cítil jsem to celý týden. Na trénincích byli ještě koncentrovanější, ubylo srandiček.

Záchranářský gól dal v 65. minutě senegalský útočník Dame Diop, který přišel po podzimu ze Zlína. Premiérovou branku v dresu Baníku si schoval na tu nejlepší možnou chvíli…
Je to tak. Měl jsem z toho velkou radost. On potřebuje cítit důvěru, pozná, kdo to s ním myslí dobře. O jeho situaci ohledně střílení branek jsem s ním pravidelně mluvil. Řekli jsme mu to tentokrát francouzsky, a jak vidno, to pochopil. (usměje se)

Když se ohlédnete zpět, které období vnímáte jako klíčové v boji o udržení se v lize?
Obrovsky důležité bylo vítězství ve Zlíně a taky doma nad Spartou. Ta nám dodala sílu. Na tabulku se moc dívat nesmíte. Když jsme se na ni koukli po čase, tak jsem věděl, že je to na dostřel. Ale bylo to i zavazující, což se dalo na hřišti v některých momentech vysledovat.

Fotbalový šlágr mezi Spartou (v rudém) a Plzní.
Video na pranýři. Ovlivnilo ligu, poškodilo nejen Spartu a Slavii

Samotní hráči zmiňovali, že možná zlomový byl zápas s Jihlavou. Ten jste vyhráli 3:1, ale za stavu 1:1 měl soupeř v 70. minutě velkou gólovou šanci…
I ten zápas byl velice důležitý. Pro Jihlavu je to nesmírně kruté. Měli nejsnadnější situaci. Stačil jim v závěrečném kole doma s Karvinou bod, přesto z ligy padají. Je to další důkaz, že fotbal nemá logiku, jak to říkával Tomáš Pospíchal.

Velkou roli v tom, že zůstáváte mezi českou elitou, sehrál Milan Baroš. Souhlasíte?
Jednoznačně. Milan se vrátil ze světa z velkého fotbalu, o to více si ho všichni vážíme. Byl jsem u jeho začátků, kdy jsme ho v sedmnácti posouvali do první ligy. Znám ho už od dětství, kdy dával spoustu gólů. Je to odolný Valach, který lezl a lezl, až vylezl na vrchol. Těch devět gólů, které dal, bylo nesmírně důležitých a některé znamenaly zisk tří bodů. Chtěli bychom, aby pokračoval, je to vynikající fotbalista i člověk. Rozhodnutí ale necháme na něm.

Co říkáte na fanoušky? Na Brno jich bylo přes 13 tisíc…
Kdyby pravidelně nechodili v takovém počtu a nejezdili s námi i ven, třeba by nebyly výkony našich hráčů takové. Když slyšíte ty chorály, hraje se vám jinak. Po výhře nad Brnem to bylo jako oslava postupu. Fanoušci za námi stáli i v době, kdy jsme byli poslední a šplhali jsme se pomalu nahoru. Vycítili, že potřebujeme pomoct. Patří jím dík.

Loni jste hrál se Zlínem o poháry, letos s Baníkem o záchranu. Jaké to bylo?
Nervy to byly pořádné. Ale poháry, to je jen taková třešinka na dortu po úspěšné sezoně. Když takový zápas nezvládnete, tak se tolik neděje, akorát ty poháry nehrajete. S Baníkem to bylo něco jiného. Máte obrovskou zodpovědnost, to se nedá srovnávat. Baník je dnes pojem. Je to klub, který má fanoušky po celé republice, nejen u nás na Ostravsku. Ostatně vidět to bylo v Karviné.

Ještě poslední věc. Jaký vliv bude mít náročné jaro na příští sezonu?
Když spočítáme, kolik bodů jsme udělali v těch těžkých zápasech, statistika je vypovídající. Je to o hlavách, jak si tým sedne, jaké jsou vztahy. Vždy vyhrává tým. I Milan Baroš je tým. Co se posil týká, nebudou to takové kotrmelce. Viděl bych to na doplnění dvou tří postů. Chci taky vidět všechny odchovance, kteří mají potenciál a pomalu dozrávají.

Útočník Josef Šural.
Kapitán Sparty Šural po nevydařené sezoně: Neměli jsme na lepší umístění