Nálada v Liverpoolu (pomiňme fanoušky konkurenčního Evertonu) je teď vskutku euforická.

Třicetileté čekání na titul skončilo. „Je to neuvěřitelné,“ vykládal Klopp. Následovala další slova, v nichž neskrýval dojetí: „Krása, fantazie.“ Liverpool vlastně získal vůbec první titul v Premier League. Tahle soutěž totiž vznikla až v roce 1992, kdy nejvyšší soutěže v Anglii změnily formát.

Anglie se znovu ptá, kdo že je to ten Klopp… Odpověď by mohla být různá býval to útočník, pak obránce… Jeho příběh úspěšného trenéra začal v roce 2001.

Fanoušci Liverpool se radují v ulicích města z ligového titulu.
Fanoušci Liverpoolu slavili v ulicích mistrovský titul. Koronaviru navzdory

Bylo mu 34 let, když jej Mohuč bezprostředně po konci kariéry dosadila na místo trenéra, nahradil Eck-harda Krautzuna. Fanoušci jej milovali, hned v jeho debutu tým vyhrál 1:0. Po dvou sezonách pak dotáhl mužstvo do Bundesligy. Tam se Mohuč dostala poprvé v historii.

S nejmenším rozpočtem a stadionem se klub udržel mezi německou elitou tři sezony, poté opět sestoupil, ale Klopp na lavičce zůstal. Až o rok později se nechal zlákat Borussií Dortmund.

Začaly přicházet tituly

Gigant potřeboval zlepšit všechno (předchozí sezona pod Thomasem Dollem totiž byla strašidelná). Klopp hned naznačil, co se v něm skrývá. V dalším ročníku na nové adrese dovedl hráče do Evropy, přestože měl jeden z nejmladších kádrů v lize.

Poté už začaly přicházet tituly. První v sezoně 2010/2011, další o rok později. Klopp dokázal v Německu něco nevídaného zastavil nadvládu Bayernu Mnichov! A co víc, zapisoval se i jinak 81 získaných bodů byl nový rekord Bundesligy. Pak zkusil vyhrát Ligu mistrů. Dortmund vyzrál i na Real Madrid, jenže ve finále narazil. Bayern Mnichov jej pokořil gólem z 89. minuty. Kloppovo vyjádření nadchlo svět. „Bolí to, ale respektuji porážku a gratuluji soupeři.“

Lukáš Vorlický byl vyhlášen nejlepším hráčem prestižního mezinárodního turnaje Arco.
Na bránu Ligy mistrů klepe kluk z Boskovic. Mladý záložník prodloužil v Itálii

Po odchodu hvězd právě do Bayernu (Maria Götzeho i Roberta Lewandowského) se brzy rozhodl k odchodu také kouč. Ale nikoliv do Německa. Od roku 2015 je v Liverpoolu. „The Normal One“, jak se označil sám Klopp na první tiskovce po příchodu na ostrovy, začal v Anglii remízou s Tottenhamem 0:0.

Pak už to asi znáte: zlákal (vychoval) hráče jako Mohamed Salah, Virgil van Dijk nebo Andrew Robertson… Prohrál ve finále Ligy mistrů, aby příště triumfoval. A teď konečně přišel i titul v Premier League. „Je to pro nás obrovský úspěch,“ řekl hvězdný a milovaný kouč.