Přesto zná slovenský gólman Matúš Kozáčik ze všeho nejvíc lavičku náhradníků. Ani v jednom z pražských „S“ se nedokázal prosadit.

Tedy zatím…

„Čekání bylo složité, gólman potřebuje chytat. Vloni jsem proto chodil aspoň za béčko,“ vyprávěl Kozáčik po poslední ostré prověrce Sparty proti Rennais.

Letenští prohráli 0:2, předvedli špatný výkon. Ale on stál v bráně. Je to nejspíš dočasné, až zkušený Jaromír Blažek vyléčí poraněný kotník, vrátí se do brány.

Ale na druhou stranu, ve fotbale není nikdy nic jistého. Lze proto říct, že Kozáčik velmi pravděpodobně bude jedničkou minimálně ve středu, kdy Spartu čeká druhé předkolo Ligy mistrů na hřišti moldavského Sheriffu Tiraspol.

„Musím přiznat, že Matúš mě v přípravě velmi příjemně překvapil,“ řekl i sparťanský kouč Vítězslav Lavička. „Ale také další gólman Grigar se jeví dobře,“ doplnil vzápětí.

Přesto dá asi přednost Kozáčikovi. A ten po předlouhém čekání odchytá opravdu důležitý zápas.

„Nervy jsou vždycky, ale při zápase musí jít stranou,“ nechal se slyšet gólman.

Smůly už si vybral dost. V devatenácti přišel z Košic do Slavie a po odchodu Radka Černého se stal jedničkou. Jenže jen na rok. Důvěru kouče Jarolíma si získat nedokázal.

A tak se ani netajil tím, že si hledá nové angažmá. „Byli se mnou spokojení,“ pochvaloval si například v prosinci roku 2006, když se vrátil z dvoutýdenních testů v anglickém Leedsu.

Jenže angažmá nevyšlo, stejně jako několik dalších.

Naopak v červnu loňského roku Kozáčik hodně překvapil, když odešel do Sparty. Jenže jen aby jistil záda Poštulkovi a později Grigarovi, ukázalo se záhy.

„Jestli jsem přemýšlel o odchodu? Ne, ne, nechtěl jsem utíkat,“ zavzpomínal Kozáčik.

Teď dostává šanci. Chytne ji za pačesy? Jestli ano, třeba se i vrátí do slovenské reprezentace, v níž zatím sebral jediný start.