Loni v srpnu za pochodu střídal odvolaného Miroslava Koubka, měl před sebou první velkou štaci v roli hlavního kouče. „A hned je z toho titul!" usmál se Krejčí.

Jeho Plzeň díky sobotní výhře 2:0 nad Baníkem urvala čtvrtý titul během šesti let a 16. vítězstvím v řadě přepsala ligový rekord Sparty z roku 2000. A co víc: slaví už tři kola před koncem sezony.

Titulem jste navázal na úspěšné předchůdce Pavla Vrbu a Koubka. První si při oslavách nechal vytepat hlavu dohola, druhý má na předloktí decentní tetování. Co chystáte vy?
Kluci se po březnovém vítězství v Liberci přestali holit a já slíbil, že si obarvím hlavu do klubových barev. V pondělí jdu na to, budu mít modročervenou hlavu. (Plzeňský mluvčí Pavel Pillár s úsměvem: „Celou příští sezonu.")

Budete hecovat trenéra Vrbu, že ho už doháníte v počtu titulů s Plzní? On má dva, vy čerstvě jeden.
Často si voláme a píšeme, jsme přece parťáci u reprezentace. Vzájemně si fandíme a já jsem moc rád, že můžu vedle Pavla pracovat, hodně mě posunul.

Prozradíte, jak budete slavit titul?
Nejsem jako můj asistent Pavel Horváth, u mě se to odehrává uvnitř. Možná někam zajdu na chvilku s klukama, ale spíš to chci oslavit s rodinou. Odvezu pohár rodičům na Šumavu a obklopím se lidmi, které během roku nevidím tak často, jak bych chtěl.

Jsou vaše pocity v pozici hlavního trenéra jiné, než když jste byl asistent v éře kouče Vrby?
Jasně, je to jiné. Hlavní má všechno na hrbu. Cením si způsobu, jakým jsme k titulu došli. Za mě jsme v lize vyhráli 22 zápasů a jen jednou padli. Kdyby mi tohle někdo řekl v létě na začátku štace, nevěřil bych.

V současné formě by si troufl na Vídeň

Asi byste nevěřil ani prognóze o šestnácti vyhraných zápasech v řadě, že?
Pětadvacátého října jsme v Brně dostali facku v pravou chvíli. Pamatujete? Prohráli jsme 0:1 a pak nastartovali zmíněnou sérii. Možná jsme tenkrát po Evropské lize ve Vídni neměli zůstat na Moravě, kluci se asi radši mohli vyspat doma. Pak jsme doma zvládli Spartu, přestože jsme hráli o deseti, a vrátili se zpátky na vítěznou vlnu. A ještě něco…

Jen mluvte, trenére.
Možná nehrajeme takový fotbal jako v časech Pavla Horvátha, kdy jsme soupeře válcovali a stříleli moře gólů, ale zase jsme do týmu definitivně zabudovali nováčky typu Matějů, Baránek či Hejda. Třeba na Spartě jsme ukázali, že máme velkou sílu. Jsem přesvědčený, že bychom v naší současné formě na jaře odehráli důstojnější partie třeba s Rapidem Vídeň, s kterým jsme měli na podzim problémy.

Pomýšlíte i na bodový rekord? Kdybyste vyhráli všechny tři zbývající zápasy, přeskočili byste předloňské maximum Sparty.
Líbilo by se mi, kdybychom všechno vyhráli, ne že ne. Ale rád bych dal prostor i klukům z lavičky. Doufám, že to pánové s oslavami nepřeženou, protože nechceme zbytek sezony odehrát jen jako přáteláky.

Mimochodem, v čem je Plzeň lepší než Sparta, kterou jste nechali za sebou?
Během sezony rozhodují detaily a výkyvy: jde jen o to, aby jich bylo co nejméně. Sparťané letos byli neskutečně silní, ale měli smůlu, že jsme všechno vyhrávali. Upřímně, čtyři naše tituly během šesti let jsou ohromný úspěch.

V létě budete mít před sebou další výzvu: po třech letech s Plzní postoupit do Ligy mistrů. Už si v hlavě rýsujete varianty posílení týmu?
Teď jsem se soustředil na závěr ligy, je to spíš otázka dalších dnů. Dojedeme sezonu a pak si sednu s vedením. Musíme to vyřešit rychle, protože hned po lize se začneme s nároďákem chystat na Euro. No vidíte, další výzva!

MARTIN MLS