„Dokážu si představit, že bych v budoucnu trénoval mládež, nebo třeba dospělé v Olešníku, ale trenér ve vrcholovém fotbale ze mě nebude," vyprávěl uvolněně při besedě se studenty.

34letý útočník přijal pozvání své učitelky Radky Křížové ze střední školy Česká. „Býval vždy neuvěřitelně zodpovědný, ke všemu měl úžasný přístup."

Lafata na studijní část svého života vzpomíná docela rád. „Snad mi to ve škole i šlo, třeba tělocvik byl v pohodě, horší to bylo s fyzikou, od té jsem pak musel být osvobozený," odpovídal s úsměvem na tváři.

Radka Křížová provázela Davida Lafatu úskalími středoškolských studií. „Nebylo vůbec jednoduché skloubit jeho sportovní povinnosti s těmi studijními, od třetího ročníku měl individuální plán, na jednotlivé zkoušky se musel domlouvat, všechno ale zvládal bravurně."

Podle pedagogů se nestávalo, aby Lafata dorazil do školy nepřipravený. „Byl jedním z prvních studentů, který měl individuální plán, vždy přicházel perfektně nachystaný, spolupráce s Davidem byla úplně super."

V podobném duchu si vybavil zážitek s kanonýrem pražské Sparty také tělocvikář Vladimír Budinský. „Sháněl jsem studenty na středoškolské závody v atletice. Potřeboval jsem někoho na výšku. Nikdo nechtěl. Potkal jsem Davida, on přišel na závodiště, v teniskách skočil 183 centimetry. Do konce života na to určitě nezapomenu."

Lafata v tělocvičně Gymnázia Česká odpovídal na celou řadu dotazů. Nejvíc jich bylo pochopitelně z fotbalového prostředí. „Z osobního pohledu jsem s podzimem docela spokojený. I když to mohlo být i lepší, tak ve Spartě se nám tato část sezony povedla," uvedl.