„Ani jsem takový start nečekal,“ přiznal kouč. „Naše hra nebyla úplně bez chyb, ale výhra je důležitá pro naše sebevědomí,“ doplnil obránce Pavel Kadeřábek.

Trenér při složení sestavy neexperimentoval. Zásadním testem procházel především gólman Jiří Pavlenka. Mezi ním a Tomáše Vaclíkem, jenž podle všeho naskočí do pondělního střetu v Lize národů se Slovenskem, se zřejmě rozhodne, kdo bude na jaře českou jedničkou v kvalifikaci mistrovství Evropy. Pavlenka se zaskvěl především ve druhé půli, kdy chytil i přímý kop hvězdy Roberta Lewandowskiho.

„Podržel nás,“ poděkoval Vladimír Darida, zkušený záložník, jenž do boje zasáhl po přestávce. Nejen Pavlenkův výkon však byl klíčový. Znovu bylo vidět, že po Šilhavého příchodu se hra zásadně změnila. Mužstvo je mnohem aktivnější, jen v prvním poločase se prosadilo do šesti nadějných situací. Především šance Matěje Vydry, který se dostal sám před polského gólmana po zadovce Patrika Schicka, pak byla stoprocentní. Vydra však netrefil bránu, trochu zbrkle pálil levou nohou.

Dařilo se především středové dvojici Tomáš Souček, David Pavelka. Výborný byl stoper Ondřej Čelůstka. „První poločas jsme hráli líp než ten druhý,“ hodnotil levý křídelník Jakub Jankto. Právě on byl mužem rozhodující chvíle. Vedle něj pak kapitán Bořek Dočkal a útočník Patrik Schick.

V 52. minutě poslal první z nich perfektní pas na druhého, jenž se dostal za obránce. Jeho pokus polský gólman vyrazil přímo k Janktovi, jenž neměl problém skórovat. „Po vstřeleném gólu jsme zbytečně zalezli, ale důležité je, že jsme výhru ubránili,“ vykládal Jankto.

Domácí se po gólu snažili srovnat, ale k vyrovnání je nedotlačilo ani 35 tisíc diváků. Největší šanci zazdil Robert Lewandowski. Netrefil míč před prázdnou bránou. To Schick hrál lepší zápas než domácí hvězda. Mohl přidat druhý gól po Dočkalově centru z přímého kopu. Brankář Lukasz Skorupski však zasáhl perfektně a neprosadil se ani dorážející Theo Gebre Selassie. Schick navíc připravil velmi dobrou pozici pro Jiřího Skaláka, střídající hráč ale pálil v pádu mimo.

„Jsme rádi, že jsme získali takhle cenný skalp. Věřím, že jsme se správně nažhavili na Slováky,“ řekl Šilhavý.

Vyzrál na Lewu

Nepokořil ho ani Robert Lewandowski, polský superstřelec. „Doteď jsem proti němu hrál dvakrát a dal mi čtyři góly. Jsem rád, že se tentokrát neprosadil,“ ulevil si Jiří Pavlenka, brankář českých fotbalistů po výhře 1:0 v Gdaňsku.

Lewandowski ho ničil v Německu, při duelech Pavlenkových Brém s Bayernem. Včera to bylo jinak. Gólman lapil i těžký přímý kop. „Sledoval jsem, jak kope trestňáky, ale při zápase jsem na to nemyslel,“ řekl.