Legendární portugalský fotbalista Eusébio byl nadšený, že se dnes v Praze v rámci vyhlášení ankety Fotbalista roku ČR znovu viděl s dlouholetým přítelem Josefem Masopustem, kterému přijel pogratulovat ke středečním 80. narozeninám. Zavzpomínal na slavné pohárové bitvy mezi Benfikou Lisabon a pražskou Duklou a prohlásil, že jeho český kamarád byl přece jen lepší hráčem, neboť prý hrál na těžším postu.

"Je to pro mě velké potěšení, že mohu být tady na oslavě velkého přítele a mohu ho obejmout. Když jsem se dozvěděl, že bude mít osmdesátiny, rozhodl jsem se přijet. Jsem dnes velmi šťastný a přeju mu hodně a hodně let života," řekl na tiskové konferenci Eusébio.

Hned se mu vybavil vzájemný duel v březnu 1963, kdy se s Benfikou představil v Praze na Strahově v odvetě čtvrtfinále Poháru mistrů evropských zemí proti "Masopustově" Dukle. Slavný portugalský celek přijel do Čech s hubeným náskokem 2:1 a díky bezbrankové remíze postoupil do dalšího kola.

"Pamatuji si, že tady v Praze tehdy padal sníh a byla velká zima. Museli jsme se s Benfikou hodně snažit, abychom uspěli. Dukla měla velice dobré mužstvo, ale my jsme měli štěstí a dokázali jsme se ubránit. Byl to velký zápas, kdy se vytvořilo naše přátelství," vzpomínal devětašedesátiletý Portugalec.

Eusébio: Byl lepší, hrál na těžkém postu

S Masopustem ho pojí nejen velké přátelství, ale také zisk Zlatého míče. Česká legenda triumfovala v prestižní anketě v roce 1962, Portugalec o tři sezony později. Pokud by měl oba dva porovnat, stavěl by výš Masopusta.

"On byl lepší, protože já jsem mladší a také protože hrál na velmi těžkém postu v sestavě," mínil portugalský útočník. "Já dával góly a nehrál jsem na tak těžké pozici," připomněl Eusébio, že Masopust na rozdíl od něj nastupoval jako ofenzivní záložník.

Dřív hráli pro lásku, dnes je fotbal komerční

Eusébio zavzpomínal i na nezdařený příchod do Interu Milán. V italském velkoklubu už podepsal smlouvu, ale nakonec se nedostal přes hranice. "Smlouva zůstala v šuplíku," pousmál se. "Jel jsem do Itálie, moje žena jela vybrat bydlení, s Interem bylo vše domluvené, ale Italové tenkrát zavřeli hranici pro cizí hráče. Podepsal jsme smlouvu na tři miliony dolarů, ale nakonec jsem nemohl odjet," řekl Eusébio.

Současný fotbal s tím dřívějším se podle něj nedá ani v nejmenším porovnávat. "Současný fotbal je komerční. Dřív jsme hráli pro lásku k dresu. I když jsme byli profesionálové, měli jsme rádi svůj dres," uvedl. "Kdybych se měl v současné době vrátit a znovu hrát, chtěl bych hrát s těmi hráči z mé generaci, ne se současnými. Dneska by to byla otázka peněz, protože hráči jsou strašně dobře placení," dodal.