Neobvyklé šachy rozjela v přestupovém okně fotbalová Barcelona. Zadlužený španělský gigant rozehrál velmi riskantní hru s cílem dopřát svému trenérovi a klubové legendě Xavimu komfort k tomu, aby klub mohl opět útočit na domácí titul a nejvyšší pozice v Lize mistrů.

Největší přestupovou bombou je příchod v současné době jednoho z nejlepších fotbalistů světa - útočníka Roberta Lewandowského z Bayernu.

Portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo z Manchesteru United.
Boj o ušatý pohár, nebo ráj v Arábii? Situace kolem Ronalda nabírá nový směr

Ten si splní svůj dětský sen a v novém působišti už podle oficiálního webu Barcelony prošel zdravotní prohlídkou. S katalánským velkoklubem údajně podepíše čtyřletou smlouvu a Barcelona Bayernu zaplatí avizovanou částku 50 milionů eur (přibližně 1,22 miliardy). Když se k tomu připočte ještě příchod Brazilce Raphinhy z Leedsu United (španělská média hovoří o částce 58 milionů eur), je Barcelona třetím nejvíce utrácejícím klubem v letním přestupovém období – více rozhazovaly už pouze Manchester City a Leeds United.

Riskantní krok vedení

Logicky tak vystává otázka: Jak si tak zadlužený klub může dovolit tolik utrácet? V současnosti je na tom z velkých klubů hůře jen londýnská Chelsea, kterou poznamenal odchod Roman Abramoviče, a Tottenham, který musel financovat stavbu nového stadionu.

„Máme několik dobře rozpracovaných operací, které čekají na aktivaci naší ,druhé páky’, abychom mohli realizovat přestupy,“ snaží se uklidnit velmi nervózní fanoušky Barcelony klubový prezident Joan Laporta. Vedení Barcelony tak sáhlo k částečnému rozprodání klubu, které nesou skalní fanoušci velmi těžce.

Slavia v Edenu v minulé sezoně porazila Union Berlín.
Boj o koeficient. Letošní sezona bude z pohledu nasazení pro české týmy klíčová

Laporta se například nechal slyšet, že vedení prodalo 49,9 procenta divize pro merchandising a chystá se vzdát 25 procent vlastních televizních práv. V současnosti už je prodaných deset procent americké skupině Sixth Street za 207 milionů korun (přibližně pět milard korun). Částečný prodej Licenční a merchandisingové divize přinesl do klubové kasy dalších 300 milionů euro (cca 7,4 miliardy korun), k tomu za televizní práva zhruba 12,3 miliardy korun.

Originální řešení? 

Suma sumárum chce Barcelona v následujících letech čerpat z částky přibližně 800 milionů euro (zhruba 20 miliard korun), které mají Barcelonu v nejbližší době držet nad vodou. V tomto rozpočtu je započítaná i nová smlouva se streamovací službou Spotify za zhruba sedm miliard, díky které se mění název stadionu na Spotify Camp Nou.

Vedení Barcelony rozjelo ruskou ruletu. Pokud ale přijdou kýžené výsledky, může to být originální řešení toho, jak vybruslit z finanční krize.