V čele asociace od jejího vzniku stojí jako předseda Dušan Svoboda, funkcionáři pražské Sparty vyprší současný mandát po konci soutěžního ročníku. Členové ligového výboru byli dosud jednou za čtyři roky voleni, nově se bude orgán obsazovat vždy po sezoně podle pořadí v obou soutěžích. Výkonného ředitele, jímž je aktuálně Tomáš Bárta, nadále jmenuje ligový výbor. LFA od léta 2016 řídí první a druhou ligu poté, co profesionální soutěže získaly nezávislost na Fotbalové asociaci ČR.

„Důležitá změna je ve způsobu konstituce ligového výboru. Z mého pohledu dochází k odpolitizování orgánu, protože dřív byly jednou za čtyři roky volby. V současné době se výrazným způsobem změní a zjednoduší. Z mého pohledu je to i návrat k prapůvodní myšlence vzniku LFA,“ řekl Svoboda.

Český brankář Tomáš Vaclík při tréninku na stadionu Hampden Park ve skotském Glasgow 13. června 2021.
Ubodáme ti dceru, hrozili Vaclíkovi. Brankář popsal peklo po střetu s Ronaldem

„Jedna z věcí, proč jsem tehdy s myšlenkou LFA přišel, bylo, že jsem chtěl, aby se LFA trochu vymkla z volebního mechanismu FAČR. Jednou za čtyři roky má FAČR volby, volené pozice se vždy stávají předmětem interních dohod. Chtěli jsme, aby se LFA z těchto volebních dohod posunula trochu mimo,“ dodal průkopník samostatnosti ligy.