Rány na duši se však pomalu zacelují. Může za to parádní ligový start neporažená Plzeň je první (10 bodů), Slavia druhá (9). V sobotu večer se oba týmy potkají v hitu kola, slávistickou arénu čeká žhavý mač (20.15, ČT sport).

Kdo by mohl patřit k nejdůležitějším mužům zápasu?

Miroslav Koubek (trenér Plzně). Návrat na známou adresu. Do Slavie přišel loni na podzim a opustil kvůli ní reprezentační devatenáctku. Co za to dostal? Šokující jarní vyhazov po vyhraném zápase.

Teď má za sebou první (vítěznou) partii s Plzní, kde vystřídal Dušana Uhrina juniora, a říká: „Vyhodil mě ruský dobrodruh Kornějev, který už ve Slavii není, takže žádnou žíznivou motivaci necítím."

Má jinou motivaci: při jeho premiéře na něj část plzeňských fanoušků, jež mu nedokázala odpustit dávný sestup do druhé ligy, pískala a hulákala „Koubek ven". Pokud vyhraje i šlágr na Slavii, může křiklouny utišit.

Milan Škoda (útočník Slavie). Nejlepší střelec ligy. Překvapuje vás to? V minulé sezoně hrál stopera, ale nový kouč Beránek jej vrátil zpátky do útoku a po prvních čtyřech kolech mu napočítali víc gólů než v předchozích dvou sezonách dohromady. Trefil se pětkrát, což je polovina všech slávistických branek.

„Je to skoro zázrak," vyznal se vzkříšený blonďák. „Připadá mi to neuvěřitelné, ale nelétám v oblacích. Děkuju klukům, že mi dobře přihrávají."

Sebe při hodnocení vynechal. „Pomáhá mi lepší atmosféra všude kolem. Lépe se nám chodí na tréninky, všechno je pozitivnější než na jaře."

Miroslav Beránek (trenér Slavie). Než v létě poprvé vkročil do chrámu v Edenu, od kamarádů slyšel: „Bůh s tebou." Právě kvůli nim a zklamaným slávistům se do slavného klubu potřetí vrátil. „Nechci, aby Slavia byla dál zdrcená, bez sebevědomí a bez hrdosti."

V ligovém prologu slávisté na Slovácku dlouho prohrávali, ale v poslední čtvrthodině dokázali zápas otočit. Pak v euforii přidali další dvě výhry a byli první. Co na to trenér? „Ani jsem se ještě na tabulku nekoukal."

Minule v Teplicích přišla první porážka, ale kouč zase klidně říkal: „Nemyslím, že by to s námi mělo zamávat."

Jan Chramosta (útočník Plzně). Nečekaný hrdina. V posledních dvou zápasech nastřílel dohromady tři góly a je nejlepším plzeňským kanonýrem. Přitom na západě je teprve od léta, přišel na hostování z Boleslavi výměnou za žolíka Ďuriše. V Plzni po něm dlouho toužili a teď si můžou spokojeně mnout ruce.

„Užívám si to a chci pomoct k titulu, který pro nás bude jedinou náplastí za rychlý konec v Evropské lize," pravil střelec s klukovskou tváří.

Plzeň se veze na vlně, má za sebou dvě vítězství 4:0 nad nováčky a pomáhá jí, že se může soustředit jen na ligu.

Co na to Slavia?

MARTIN MLS