Na kýženou patnáctou příčku, kterou nyní okupuje Turecko, ale české celky ztrácejí půl bodu. Ta by znamenala pro sezonu 2023/24 účast pěti celků v evropských pohárech – v té nadcházející se totiž kvalifikují do soutěží UEFA jen čtyři zástupci, tři z ligy, a vítěz poháru.

Českému fotbalu chybí na patnácté místo půl bodua situace okolo něj je velmi těsná – patnácté Turecko a dvacátý Kypr totiž dělí 0.525 bodu. Nejvíce radosti zatím českému koeficientu udělala Slavia, která nasbírala 8,5 bodu, jako druhý nejlepší český celek přispěl Jablonec se sedmi body.

"Šance na patnáctku je spíše malá, ale je to bláznivá sezona. Dva kluby je výhoda, jeden se může v dobrém zbláznit. Myslím, že dost napoví už pondělní los. Nejen pro nás, ale i nejbližší soupeře. Můžeme dál bodovat, což je dobře i pro další sezonu," říká expert na pohárové soutěže a koeficient Milan Coen.

Spartu čeká schůdný los

Letenští došli k velmi důležité výhře, která znamená účast v jarních pohárech. Výhru 2:0 nad přímým rivalem v boji o koeficient a úřadujícím dánským mistrem Bröndby Kodaň obstarali svými zásahy Dávid Hancko a Adam Hložek.

„Každý postup do jarní části evropských pohárů je pro obrovský úspěch. Vždycky jsem k tomu musel mít tým, který to dokázal. Postup řadím hodně vysoko,“ řekl trenér Sparty Pavel Vrba. Jeho svěřenci mohou narazit ve vyřazovacích bojích na jednoho z dvojice Tottenham/Vitesse Arnhem, Partizan Bělehrad, Karabach, Maccabi Tel Aviv, PAOK Soluň či norský Bodö/Glimt.

Slavia narazí na velkoklub

Celý realizační tým Slavie po remíze 1:1 na hřišti bundesligového Uninonu Berlín radostí vtrhl na hřiště. Aby také ne, když znamenala jistotu jarních bojů v Evropě, uklidnění sešívaným vystřelil Ivan Schranz.

„Po taktické stránce to byl jeden z nejlepších výkonů, jaké jsme podali. Kromě jedné standardky si nepamatuji, že bychom se špatně rozhodli v defenzivě,“ liboval si trenér Jindřich Trpišovský.Slávisté narazí v jarní části na jeden ze silných celků – Leicester, Celtic Glasgow, Fenerbahce Istanbul, Marseille, PSV Eidhoven, Midtjylland či Rapid Vídeň.

Případný postup pražských „S“ by byl vítanou injekcí pro možný koeficientový posun.

Žebříček koeficientů:
1. Anglie - 99,783
2. Španělsko - 89,855
3. Itálie - 72,902

15. Turecko - 26,900
16. Řecko - 26,700
17. Chorvatsko - 26,650
18. Dánsko - 26,575
19. Česko - 26,400
20. Kypr - 26,375