Nejnablýskanější klubová soutěž začíná právě dnes znovu bez českého týmu, Plzeň i Sparta narazily už ve 3. předkole, ale zato se čtyřmi legionáři.

Ač ji hrají jen evropské týmy, u televizí budou sedět i lidé z Haiti a ve Vietnamu. Čím Liga mistrů tak láká?

Je exkluzivní. Je silnější anglický šampion Leicester, nebo portugalský obr Porto? Dojde dál Bayern Mnichov, či Real Madrid? Nikde jinde nemůžete hltat nejlepší kluby a nejlepší hráče současnosti. O televizní práva bývá pranice, v Česku o nich letos rozhodoval soud.

Je drsná. Od roku 1992, kdy vznikla moderní Liga mistrů, se nestalo, aby ji někdo vyhrál dvakrát za sebou. „My to zlomíme!" vyhlásil Cristiano Ronaldo vůdce Realu Madrid, jenž slavil v květnu po vítězství nad městským rivalem Atlétikem. Hodně štěstí, milý Cristiano, nicméně podobně jako vy mluvili i další a nikomu to vážně nevyšlo.

Je bohatá. Evropská liga se klubům začíná vyplácet až na jaře, Liga mistrů je štědrá už od léta: jen postup znamená skoro 330 milionů korun (v Evropské lize 65 milionů), vítěz bere navíc 400 milionů. Bonusy pořád rostou i díky sponzorům, do Ligy mistrů sypou peníze nadnárodní giganti.

Je podmanivá. Stadiony se na zápasy chystají dlouho dopředu a v den D vše klape na vteřinu přesně. Ještě než se začne, dojme vás znělka Ligy mistrů: britského skladatele Tonyho Brittena inspirovala korunovační hymna od Georga Friedricha Händela. „Když stojíte na hřišti a posloucháte andělský chór, běhá vám po těle husí kůže," líčí Thiago Silva, hvězda pařížského PSG.

Je, ehm… nefotbalová. Zatímco světový fotbal si pod sebou za vlády bývalého šéfa Seppa Blattera podřezával větev věčnými skandály, Liga mistrů je exkurzí na jinou planetu. Schválně, vybavíte si, kdy s ní naposledy cloumala nějaká aféra? Od krvavého finále v Bruselu 1985 nepřetržitě baví.

Je otevřená Čechům. Letos jsou čtyři, ale díky za ně. Z tohoto pohledu je nejatraktivnější skupina A, kde se utká Arsenal s Basilejí čili bývalá brankářská jednička reprezentace (Petr Čech) se současnou (Tomáš Vaclík). Krásnou, leč těžkou skupinu má Legia Varšava s Adamem Hlouškem: do Polska přijede Real, Dortmund a Sporting Lisabon.