Obří lavinu spustil Roman Berbr, faktický šéf tuzemské asociace. Opřel se do kouče a zmínil, že má smlouvu, již nelze vypovědět.

„Kdyby podal rezignaci, přijali bychom ji,“ řekl.

Osm milionů za rok

Ano, informace z úterý zněla na osm milionů za rok. Jenže pak se na veřejnosti objevila data, která Jarolímovi zrovna nepřidala. Podle všeho inkasuje za rok bezmála osm milionů.

Zapomeňte, takový únik není náhoda. Hraje do karet Berbrovi.

„Je zřejmé, že ho chtějí vyštípat stůj co stůj,“ řekl pro Deník bývalý fotbalista Ladislav Vízek.

Ač někdy s věčným kritikem poměrů v tuzemském fotbale nemusíte souhlasit, ví, co se děje. Jako v tomto případě. „I já jsem Jarolíma kritizoval, neuspěl v kvalifikaci a protočil hodně hráčů. Ale předseda přece nemůže nechat u týmu kouče, jehož tak sepsul,“ podotkl držitel olympijského zlata z her v Moskvě 1980.

Zpět ke smlouvě. Podle informací, které má Deník k dispozici, je možné tento kontrakt ukončit. Ovšem na Strahově by museli trenérovi vyplatit odstupné.

Vízek k tomu přidává postřeh: „Jarolím je na smlouvy pedant, ten se určitě nenechá oškubat.“

Asi i proto Berbr vsadil na otevřenou kritiku a neváhal se při tom opřít rovněž do svého předchůdce Miroslava Pelty, který loni Jarolíma k reprezentaci přivedl.

„Domluvili jsme se na čtyřletém cyklu. Je potřeba tady nastartovat něco nového,“ zmínil tehdy Pelta. Jarolím to nyní zopakoval: „Už od začátku jsem počítal s tím, že bude možné u týmu pokračovat.“

Jenže mezitím byl Pelta obviněn v aféře s dotacemi. A domluva neplatí.

Pochopitelně: protože se blíží (fotbalové) volby. Už za dva měsíce bude zvolen nový šéf asociace. Berbr se teď bezpochyby snaží získat plusové body: tuší, že musí ukázat pevnou ruku a navíc Jarolíma haní kdekdo.

Další důkaz o napjaté atmosféře před volbami podal Jaroslav Tvrdík.

Slávistický boss totiž využil příležitosti a kritiku Jarolíma otočil o sto osmdesát stupňů. „Odmítám hru na závist k platu trenéra. Chci slyšet, co uděláme s celým českým fotbalem. Diskusi expertů. Vizi budoucnosti,“ vyhlásil.

Jeho slova nejsou pouze plácnutím do větru. Tvrdík totiž zároveň šéfuje čínské společnosti CEFC, jež dává peníze reprezentaci. A ne zrovna malé.

„Jestli má jít Jarolím, ať se přidá vedení FAČR. Nestačí sportovní neúspěch, ostuda ještě musí pokračovat. Je to nechutné,“ vzkázal někdejší politik a manažer.

Tvrdík se jmenovitě opřel do Berbra, když stejně jako další zpochybnil jeho slova o Jarolímově chybějící sebereflexi. „Škoda, že takhle brutálně neudělá i celkovou analýzu problémů asociace,“ zmínil.

Slavia jeho ústy dokonce vyhrožuje, že nepustí svoje hráče do reprezentace. Nevídané. Neslýchané.

„Tohle si Česká republika, hráči ani Jarolím nezaslouží,“ dodal Tvrdík.

Právě tato jeho slova včera vzbudila obrovský poprask. Funkcionáři ze Strahova se sice uklidňují soutěžními řády (klubům hrozí v případě takového bojkotu i kontumace), leč vždycky se najde klička. Fanoušci to znají z hokeje: hráči jsou zranění, zrovna onemocněli…

„Dochází k divným věcem. Jako by se náš fotbal sám rozkládal,“ zmínil další bývalý reprezentant Martin Frýdek, člen stříbrné party z Eura 1996.

Trenér se ozval

Zpět k meritu věci. Jarolím se už také pustil do slovní přestřelky. Chce pokračovat.

„Cítím velké zklamání, že jsem jakékoli výtky neslyšel osobně,“ řekl pro agenturu ČTK. „Reprezentace je největší poctou nejen pro hráče, ale také pro trenéra. Stojím si za tím, že jsme tým dokázali posunout.“

Co je ovšem na jeho slovech nejzajímavější: Berbr prý celou (jím kritizovanou) smlouvu sám podepsal.

Jak vidno: znesvářené strany budou těžko hledat společnou řeč. Fotbalisté i veřejnost by si přitom zasloužili vědět, kdo bude opravdu trénovat reprezentaci. Naděje snad přijde v prosincových volbách.