O složení skupin rozhodl dnešní los ve švýcarském sídle UEFA v Nyonu. Soutěž nahrazuje přípravné zápasy a reprezentacím také dává dodatečnou šanci zabojovat o účast na závěrečných turnajích. Český celek si zajistil postup mezi elitu vloni na podzim, kdy vyhrál skupinu B2.

„Myslím, že jsme viděli skvělý los, který znamená jednak to, že se domácí fanoušci mají v létě opravdu na co těšit a také to, že se český národní tým poměří v příštím roce nejen s evropskou ale i světovou špičkou.  Byli jsme tak společně odměněni za postup do elitní úrovně Ligy národů, který si tým trenéra Šilhavého perně a zaslouženě vybojoval," uvedl bezprostředně po losu předseda FAČR Petr Fousek.

Fotbalista Patrik Schick z Leverkusenu (vlevo) se raduje z gólu.
Frustrovaný Schick. Čech pálí o sto šest, ale Leverkusen z toho neprofituje

Třetí ročník Ligy národů začne v červnu příštího roku, kdy jsou netradičně na programu čtyři kola. Zbývající dva zápasy se odehrají v září. Final Four pro vítěze čtyř skupin Ligy A se uskuteční v červnu 2023. UEFA zatím nerozhodla, jak se soutěž promítne do kvalifikace o příští mistrovství Evropy, které se uskuteční v roce 2024.

V prvních dvou ročnících Ligy národů si reprezentanti zahráli Ligu B, tentokrát se ale mohou těšit na atraktivnější soupeře. Velkým lákadlem bude souboj s šestatřicetiletým kanonýrem Manchesteru United Ronaldem, který za portugalský národní tým zaznamenal 115 branek a drží reprezentační střelecký rekord.