Český tým do play off prošel z druhého místa v kvalifikační skupině, v níž nestačil pouze na vítěznou Anglii. "Lvíčata" budou usilovat o čtvrtou účast na Euru z posledních pěti šampionátů, vloni mladíci na závěrečném turnaji vypadli ve skupině. V roce 2002 Češi mistrovství jednadvacítek vyhráli.

"Narazíme na fyzicky velmi dobře připravené mužstvo, ale jednoznačně věřím, že máme šanci na postup. Důležité bude i to, jaké podmínky a hřiště nás v prvním utkání na Islandu čekají. Jsme určitě rádi, že odvetu sehrajeme doma," citoval web FAČR obránce Davida Juráska.

Nadcházející šampionát budou od 21. června do 8. července příštího roku společně hostit Rumunsko a Gruzie, které mají účast coby pořadatelské země jistou. V kvalifikaci si postup zajistilo devět vítězů jednotlivých skupin Anglie, Belgie, Francie, Itálie, obhájce titulu Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko a Španělsko a nejlepší celek z druhých míst Švýcarsko.

Hrát se bude na umělé trávě

Na zbylou osmičku celků z druhých příček včetně českého mužstva čeká play off. Suchopárkův výběr byl při losu vytažen až jako poslední a už měl jistotu, že narazí na Island. Poslední vzájemný duel v březnu 2019 v rámci přípravy ve Španělsku skončil 1:1. V kvalifikaci o Euro 2011 dvakrát zvítězil český tým stejně jako v bojích o šampionát v roce 2002.

Islanďané v uplynulé kvalifikační skupině nestačili jen na první Portugalsko. V 10 zápasech si připsali pět výher, tři remízy a dvě porážky a získali 18 bodů, o čtyři méně než Suchopárkův celek. Na loňském mistrovství Evropy Island vypadl stejně jako Češi ve skupině, předtím na závěrečném turnaji 10 let chyběl.

Úvodní utkání na soupeřově půdě se zřejmě bude hrát na umělé trávě. "Island asi patří k těm méně oblíbeným soupeřům. V potaz musíme brát delší cestování i to, že utkání na Islandu podle všeho sehrajeme na umělé trávě. Ale zkušenost s umělkou máme z března, kdy jsme na ní hráli utkání v Andoře a zvládli to velmi dobře. Dvojzápas musíme zvládnout a v domácí odvetě uhrát postupový výsledek," uvedl útočník Václav Sejk.