Jeho náhradník Petr Tulis nepřesvědčil a nový trenér Karol Marko se před třemi týdny rozhodl pro změnu. Vyplatilo se. Od té doby jeho tým v žádném ze tří zápasů neinkasoval.

Sedmatřicetiletý Macháček přitom na Vysočinu přišel před necelými třemi lety jako trenér gólmanů, který v případě nejvyšší nouze zaskočí mezi třemi tyčemi.

„Tehdy jsem tady nebyl a nevím, jak zněla dohoda. Já ho prostě potřeboval v brance a on s tím neměl problém,“ líčí nový kouč FC Vysočina Karol Marko.

Jeho předchůdci Milan Bokša a Luboš Zákostelský drželi nad Tulisem ochrannou ruku. „Petr je perspektivní a na tréninku poctivě pracuje. Je přece jasné, že musel dostat příležitost před svým trenérem,“ vysvětluje Bokša, který z Tulise po Rzeszotově zranění udělal jedničku.

V Bokšových šlépějích pokračoval i Zákostelský. Ke změně se odhodlal až slovenský kouč Marko.

Ke změně není důvod

„Čekal nás důležitý zápas v Hlučíně a i kvůli taktickým záměrům jsem se rozhodl pro Macháčka. A jak se ukázalo, není důvod na tom cokoliv měnit,“ podotýká Marko.

Do té doby všichni netrpělivě čekali na návrat Branislava Rzeszota, který už se o víkendu rozchytával za juniorku a zřejmě by v případě nepříznivých výsledků naskočil do A-týmu.

Připočteme-li k Rzeszotovi a Tulisovi ještě mladíka Martina Štěpanovského, pracuje Macháček na tréninku se třemi svěřenci, za A-tým ale chytá on.„Souhlasím, slovo rarita je na místě. Podobnou situaci jsem ještě nezažil. Na druhou stranu se ale Macháček zároveň plnohodnotně připravuje a s mladšími drží krok. Tréninky samozřejmě vede on,“ popisuje jihlavský kouč.

Zápasy si užívám, říká veterán Macháček

S tím, že bude ještě chytat alespoň na druholigové úrovni, už moc nepočítal. Sedmatřicetiletý Libor Macháček ale v brance Jihlavy jasně dokazuje, že je stále pan gólman. „V současné době si vlastně prodlužuji kariéru a moc si to užívám,“ říká.

Počítal jste, že si ještě zachytáte alespoň druhou ligu?

Do Jihlavy jsem přišel jako trenér s tím, že bych v případě nouze zaskočil. Ale moc jsem s tím nepočítal. Teď ovšem nastala taková situace, která asi všechny překvapila, včetně mně.

Za áčko Jihlavy jste měl do té doby jeden prvoligový start z před dvou let v Mladé Boleslavi, kdy jste po vyloučení Rzeszota za čtvrt hodiny dostal tři góly. Vybavilo se vám to?

Absolutně ne.

Dostal jste se do pozice, kdy trénujete gólmany, ale zároveň je svými výkony nepustíte do branky. Jak to vnímáte?

Takhle to vůbec neberu (smích). Dělám dál svou práci a kluky trénuju. Současný stav je daný různými okolnostmi. Prostě jsem dostal příležitost, prodlužuji si kariéru, kterou jsem vlastně nikdy oficiálně neukončil. Moc si to užívám.