Majitel fotbalového Baníku Ostrava Václav Brabec se těší na zítřejší finále domácího poháru proti Slavii. Dobře si ale uvědomuje, že výhra nad čerstvým ligovým šampionem by byla velké překvapení.

Baník se probojoval do finále domácího poháru, což je jednoznačně největší úspěch za posledních deset let. Čekal jste, že úspěch dostaví tak brzy po vašem vstupu do klubu?
Naprosto ne. Upřímně říkám, že o něčem takovém jsem ani nepřemýšlel. Měl jsem a samozřejmě mám nějaké sny a vzdálené cíle. Ale že bych třeba jen na chvíli zauvažoval o tom, že v roce 2019 bude Baník tak blízko velké trofeji, to v žádném případě.

Když se ohlédnete zpátky a vzpomenete si na druholigové cesty do Sokolova, Varnsdrofu nebo Sezimova Ústí, co se vám vybaví?
Zkušenost, za kterou jsem vděčný. Díky tomu roku strávenému ve druhé lize jsem poznal mnohé. Třeba i to, že leckteré druholigové kluby žijí z měsíce na měsíc, že je pro ty lidi, kteří v nich pracují, strašně těžké je při životě udržet. Že musí denně bojovat. Musím říct, že ty lidi obdivuji za všechno, co fotbalu dávají a jak ho musí mít rádi. A pak se mi samozřejmě vybaví i to, v jak našlapané konkurenci jsme se ve druhé lize ocitli. Do ligy chtěla Olomouc, chtěli jsme tam my, chtěla tam za každou cenu Opava. Ta uhrála 63 bodů, a přesto jí to na postup nestačilo. A pak je tu věc, na kterou zpětně myslím taky často. Vybavuje se mi scéna, jak jsem na čerpací stanici potkal autobus s našimi fanoušky, kteří jeli za námi do Sokolova. Museli vyjíždět někdy ve dvě hodiny ráno. Navíc v mizerném počasí. Přijeli v deset hodin do Sokolova, kde v dešti sledovali mizerný fotbal, museli se smířit s naší remízou, jeli zase dlouhou trasu domů. A příště s námi jeli zase.

Jak vidíte šance Baníku na úspěch ve finále?
Slavia je samozřejmě favoritem. Má našlapaný tým. Daří se jí, má sebevědomí. K tomu lavičku třikrát širší než my. Chce double. Ale ve fotbale je možné úplně vše. A my na hřišti necháme všechno. Tak abychom ten pohár získali my.

Slavia má podle některých odhadů až sedmkrát vyšší rozpočet než Baník. Jak je těžké se s takovým gigantem vůbec měřit? Co vlastně říkáte na současnou Slavii?
Co se týká rozpočtu, přesně nevím. Ale to číslo určitě bude oscilovat někde mezi tím sedminásobkem, možná desetinásobkem. Má kvalitní kádr a určitě hraje hezký útočný fotbal. To se jí uznat musí. Ale pokud jde o vzájemné měření, už jsem říkal, že ve fotbale je možné všechno. Věřím, že kluci, které mám v klubu já, jsou výbornými fotbalisty. Kteří navíc mají srdce. A to může rozhodovat.

Ve finále půjde o hodně. Baník má v případě výhry možnost postoupit přímo do skupiny Evropské ligy. Stačí k tomu, aby v letošním finále této soutěže vyhrál Arsenal nad Chelsea. Kdy jste se o této skutečnosti dozvěděl a co na to vůbec říkáte?
Tahle možnost, byť v rovině teoretické, už se objevila někdy před delším časem. Tím, jak Liga mistrů a Evropská ligy postupovaly, stala se tato možnost čím dál reálnější. A teď je zcela reálná. Zpočátku jsem té informaci tedy příliš velkou pozornost nevěnoval, ale v této chvíli už to samozřejmě pečlivě sleduji.

Sám jste se několikrát v médiích přiznal, že zápasy Baníku hodně prožíváte. Jste už tedy nervózní?
Víte, za tři a půl roku, po které jsem v Baníku, jsem s výjimkou jediného utkání nevynechal žádný zápas. Včetně venkovních a pohárových. Těch zápasů, které jsem od té doby viděl, je tedy zhruba sto dvacet. To s sebou určitou rutinu přináší. Ale nervózní jsem pořád. Možná už tak útrpně neprožívám porážku. Ne že by mě nechala chladným, každá mě štve, už je ale zvládám lépe. Vítězství prožívám pořád stejně intenzivně. A pořád stejně intenzivně je slavím. Pokud jde o středeční finále, ano, nervozita roste. Ale zároveň se na ten zážitek nesmírně těším.

Řada fanoušků, ale také hráčů a trenérů je hodně pověrčivých. Jak to máte vy? Obléknete si na finále třeba „vítěznou“ košili nebo budete mít nějaký talisman?
Těch talismanů jsem měl za ty tři roky už strašně moc. Ale pořád nefungují tak, jak bych si představoval. Takže hledám nové a nové. Teď momentálně žádný nemám. Až najdu takový, který fungovat bude, dostaneme se do finále Ligy mistrů.

O finále je mezi fanoušky Baníku obrovský zájem, což vás musí těšit. Kolik žádostí o lístky jste zaznamenal?
Strašně moc. Pořadatelem zápasu je ale FAČR, která nám samozřejmě poskytla jen omezený počet lístků. Pokládám za úspěch našeho ředitele Michala Běláka, že se mu podařilo vyjednat nad tuto kvótu ještě dalších několik stovek vstupenek.