Proto v Německu na této pozici působí někdejší kanonýr Oliver Bierhoff. V Itálii vykonává prakticky identickou, jen jinak nazvanou funkci bývalý vyhlášený kanonýr Luigi Riva.

Reprezentační manažer v Česku? Vlastimil Košťál, zároveň místopředseda svazu a muž, jenž působí dojmem typického funkcionáře a který si o úctě mezi hráči může nechat jenom zdát. „Je to asi dobrý byznysmen, ale nerozumí fotbalu,“ prohlašuje například Radek Drulák, někdejší reprezentant, který mezi Košťálem a Bierhoffem vidí tak propastný rozdíl jako mezi trabantem a mercedesem.

„Tuhle funkci si pro sebe sám vytvořil, aby mohl co nejlépe tahat za nitky v českém fotbalu“ vrací se Drulák k prosinci 2001, kdy Košťál nastoupil do pozice manažera reprezentace. Od té doby fakticky řídí chod národního týmu. Nečeká na stanovisko výkonného výboru svazu a hovoří o tom, zda trenér Brückner setrvá u mužstva.

Po loňském nepovedeném mistrovství světa neváhal rozhodovat o tom, které hráče kouč příště povolá, když do médií vypustil větu o tom, že s Tomášem Galáskem se pro reprezentaci nadále nepočítá. I blamáž okolo ukončení – neukončení kariéry Pavla Nedvěda padá na jeho vrub.

Výsledek? Nic se nemění, Košťál ve funkci zůstává.

Ani poslední skandál mu nemohl setnout hlavu. „Žádné manažerské pochybení necítím,“ prohlásil Košťál s tím, že tým propříště změní hotel… Neláme si hlavu s kritikou, která se na jeho hlavu snáší takřka neustále. Ze špatné práce ho viní veřejnost i fundovaní odborníci. Také podle námi oslovených představitelů okresních a krajských fotbalových svazů má Košťál daleko k muži na svém místě. Téměř všichni ho vyzývají, aby odstoupil. Za současného vedení svazu však neexistuje žádná síla, která by ho k tomu donutila.

NĚMECKO

Oliver Bierhoff (38 let):

Funkce: manažer

Dlouholetý útočník reprezentace. Nyní jako manažer úzcespolupracuje s týmem. Absolvujes mužstvem aktivně všechny předzápasové tréninky.

ITÁLIE

Luigi Riva (62 let)

Funkce: vedoucí mužstva

Legendární střelec. Fakticky se stará o výběr posledních mistrů světa. Obejde se však, možná i díky jménu, bez „asistence“ reprezentačního manažera.

 

FRANCIE

Jean Pierre Morlans

Funkce: technický ředitel

Funkcionář s třicetiletými zkušenostmi. Byl i poradcem a asistentem trenérů mládežnických výběrů. Od 80. let působí ve funkci technického ředitelereprezentačních výběrů.

 

ANGLIE

Steve McClaren (45 let)

Funkce: trenér, manažer

Byl asistentem bývalých trenérů reprezentace, nyní je šéfem. Jinak klasika. Trenér působí u mužstva nejen jako jeho stavitel, ale zároveň i ve funkci manažera týmu.

SLOVENSKO

Róbert Tomaschek (34 let)

Funkce: technický vedoucí

Bývalý hráč Slovanu či skotských Hearts. Loni ukončil aktivní kariéru. Stará se o klidný chod reprezentace, na starosti má její zázemí, prakticky se jednátaktéž o manažerskou práci.