Byl podzim 1997 a nikdo nemohl tušit, že se narodilo fotbalové strašidlo Marcus Rashford, jehož osudem se stanou právě United, nejslavnější z manchesterských klubů.

Anglie se teprve vzpamatovává ze šoků, které jí neznámý 18letý chlapec minulý týden připravil. V prvních dvou zápasech za áčko United vstřelil po dvou gólech: ve čtvrtek pomohl k postupu do osmifinále Evropské ligy, v neděli rozhodl ligový šlágr s Arsenalem.

Louis van Gaal, kouč Manchesteru, trénuje 30 let, takže mu následující slova můžete věřit: „Víte, moje zkušenost s mladíky je taková, že v prvním zápase hrají výborně, ale druhý mač bývá jiný. Jenže Marcus byl podruhé ještě lepší než při debutu."

Pro Manchester je spasitel. Hrdý klub se trápí, v lize je rád za páté místo zajišťující předposlední vstupenku do pohárů. A po prvním zápase s dánským Midtjyllandem mu hrozil konec v Evropské lize.

Ale díky teenagerovi s číslem 39 tahle sezona nemusí být úplně marná.

Pracuje pro tým

Marné večery nezažívá ani David Horrocks, první trenér nové anglické komety. „Nevydržel jsem sedět na židli a moje manželka taky ne," líčil po odvetě s Midtjyllandem. Tehdy šel Rashford na plac na poslední chvíli, když se během rozcvičky zranil Francouz Martial.

„Marcus si píše krásný příběh. Myslím, že teď moc nespí," usmál se trenér Horrocks. Společně se potkali ve vyhlášeném klubu Fletcher Moss Rangers, líhni budoucích talentů, kterou prošli třeba Wes Brown či Danny Welbeck, pozdější hvězdy Premier League i anglické reprezentace.

O čiperného útočníka stál též Manchester City, jenže Marcus si v osmi letech vybral akademii United. „Správná volba," culí se klubová legenda Nicky Butt. „Tenhle kluk se nám hodí. Má talent, pracuje pro tým a hlavně dává góly."

Dva rekordy

Má zkušenosti z juniorských reprezentací, takže možná i proto nevypadá jako vyjukaný zelenáč. Na place působí klidně a situace řeší s chladnou hlavou, nepanikaří.

„Stejně si připadám jako ve snu," vyťukal na svůj Twitter.

Dva zápasy mu stačily k tomu, aby zbořil dva klubové rekordy. Když se stal nejmladším hráčem United, který v jedné ligové partii stihl dva góly, fanoušci na mytickém Old Trafford mu tleskali vestoje. Taky je nejmladším pohárovým střelcem klubu: vymazal přes půl století starý zápis božského George Besta, jenž se po kariéře upil k smrti.

Jaká budoucnost čeká Marcuse R.?

MARTIN MLS