„Skvělý nápad. Myšlenka uspořádat takovou akci pro školní týmy se mi vždycky zamlouvala,“ přiznává brzy šedesátiletý trenér a učitel z 33. základní školy Terezie Brzkové v Plzni-Skvrňanech.

Úroveň turnaje stoupá

„Je zajímavé sledovat, jak s přibývajícími ročníky stoupá prestiž turnaje. Pro kluky to je vždycky událost, stavějí ho vysoko. Těší se na něj už od nejnižších kol. A vyhrát na okresní nebo na krajské úrovni se cení. Natož pak zúčastnit se celostátního finále, které se hraje na ligových stadionech,“ připomíná zážitky, jež z klukovských duší nikdy nevymizí.

Milan Hnilička
Přínos McDonald´s Cupu? Skvělé, že se zapojí spousta školáků, říká Hnilička

Sám nejraději vzpomíná na roky 2010 a 2011. Tehdy se totiž skvrňanská škola stala vítězem sledovaného celostátního finále.

„Reprezentovaly nás ročníky 1998 a 1999. Mnozí z kluků poté prošli ligovým dorostem a juniorkou Viktorie Plzeň, dostali se do dorostenecké reprezentace a nyní sbírají zkušenosti ve druhé či třetí lize,“ pochlubí se jmény jako Rychnovský, Vais nebo Šampalík.

Motivace? Setkání s Rosickým

Byla to tehdy velká sláva. Finálový zápas řídila Dagmar Damková. „A patronem turnaje byl sparťanský útočník Václav Kadlec,“ vybavuje si.

Na jablonecké vyvrcholení turnaje nezapomene. A to nejen kvůli tomu, že jeho škola zvítězila. Druhá vzpomínka je horší. Přímo na stadionu mu ukradli auto.

„První den se hrají zápasy ve skupinách, druhý vyřazovací boje. Když jsem šel ráno s kolegou Tomášem Kocíkem pro věci do auta, tak se po mé oktávce slehla zem. Byla prostě fuč,“ popisuje.

Jiří Klíma z Jihlavy.
Střelec z Vysočiny. Klíma poprvé zazářil na McDonald's Cupu

Náladu mu spravili jeho svěřenci, kteří zmíněné finále ovládli a za odměnu letěli do Londýna. V britské metropoli si užili zápas Premier League mezi Arsenalem a Birmingha-mem, a dokonce se potkali se záložníkem Tomášem Rosickým.

McDonald's Cup.Zdroj: Deník„Proti němu tehdy v dresu Birminghamu nastoupil další český fotbalista Martin Jiránek. Pro kluky byly zápas i setkání s Tomášem nezapomenutelné,“ zdůrazňuje.

V tu dobu ještě netušil, že si on i tým ze základní školy v Plzni podobný zážitek zopakují. A to hned následující rok.

„Hrálo se za průtrže mračen, měli jsme převahu a spoustu šancí. Nejméně tři góly měl na kopačce Tomáš Kepl, který je nyní členem kádru prvoligové Viktorie. Už tehdy to byl výborný kluk i chytrý žák,“ chválí Puch-mertl talentovaného útočníka, který loni v dresu Západočechů zářil v Youth Champions League.

Z idolu je spoluhráč

Za odměnu si šikovní fotbalisté udělali další výlet, tentokrát do Mnichova. Čekalo je bundesligové utkání mezi domácím Bayernem a Herthou Berlín. Po něm se setkali s tehdejší oporou hostů Romanem Hubníkem.

„Bezvadný kluk. S každým prohodil pár vět, podepisoval se. Zajímavé je, že Tomáš dnes s Romanem sdílí v Plzni stejnou šatnu,“ usmívá se. „Jestli se nepletu, tak jsme v historii McDonald's Cupu jediný tým, který dokázal obhájit prvenství,“ dodává Puchmertl.

McDonald's Cup je největší fotbalový turnaj pro žáky ZŠ. Letos se koná 22. ročník a Deník jako partner představuje každý týden hrdiny projektu.

Znáte výjimečného hráče, trenéra či učitele, který je i hvězdou McDonald's Cupu? Dejte nám vědět na sport.kraje@denik.cz!

Martin Graiciar
Cena pro střelce byla třešničkou na dortu, říká Martin Graiciar