Fotbalisté Francie porazili v základní skupině Eura Rakousko výsledkem 1:0, poté ovšem remizovali s Nizozemskem 0:0 a s Polskem 1:1 a v osmifinále vyzvali Belgii. Přes ni prošli do čtvrtfinále výhrou 1:0 a do semifinále se prokousali penaltovým vítězstvím nad Portugalskem. Přesto se na tým trenéra Didiera Deschampse snáší kritika. Mužstvo vedené hvězdným Kylianem Mbappém na turnaji dosud neskórovalo ze hry – jen díky vlastním gólům soupeřů a z penalt.

Naproti tomu Španělsko diváky bavilo útočnou hrou a na turnaji dosud vyhrálo všechny zápasy. Chorvatsko porazilo 3:0, Itálii a Albánii 1:0, Gruzii 4:1 a naposledy Německo 2:1 po prodloužení. „Jednomyslně říkáme, že Španělé jsou tým, který hraje na turnaji nejlépe. Mají svoje silné stránky, ale možná taky ty slabé, pokud budeme sebevědomí,“ citují francouzská média záložníka Adriena Rabiota, jehož tým se herně trápí.

„Francie se prezentuje jako opak Španělska. Špatná v ofenzivě a těžce postrádající kreativitu. Spoléhá především na kompaktní a nepropustný blok,“ hodnotí francouzskou hru server France24.

Na vině je i špatná forma útočných hvězd Francie. Kylian Mbappé si zlomil nos a s ochrannou maskou se prosadil jen z penalty proti Polsku. Na gól čeká Ousmane Dembélé, Antoine Griezmann i Olivier Giroud.

„Jsem přesvědčený, že Kylian ve své hlavě, stejně jako všichni hráči, je na tom od začátku nejlépe, jak může. Jsem si jistý, že v zápase udělá všechno, co bude v jeho silách,“ citují francouzská média trenéra Deschampse, který zatím dal jen minimální prostor Giroudovi, jenž by mohl trápícího se kapitána nahradit.

„Musím činit rozhodnutí. Nebyl efektivnější než ostatní a všechno záleží na herní situaci a na soupeři. Neznamená to, že víc útočníků znamená, že budeme efektivnější. Šance si vytváříme, ale zatím nejsme efektivní. To bude v semifinálovém zápase důležité,“ dodává na konto svých ofenzivních hráčů francouzský kouč.

Gól Mbappého z ofsajdu

Španělská média mezitím řeší předpokládanou sestavu své reprezentace s ohledem na zranění a disciplinární tresty. Červenou kartu dostal v posledním kole Dani Carvajal a hrát nemůže ani Robin Le Normand. Pedriho pak trápí zdravotní trable po zákroku Toniho Kroose.

„Po tréninku všechno nasvědčuje tomu, že Jesús Navas bude mít na starost nahradit Daniho Carvajala a bude se snažit zastavit Mbappého, zatímco Nacho bude na ose obrany s Aymericem Laportem. Zbytek bude stejný jako v posledním zápase, jen Dani Olmo nahradí Pedriho,“ píše ve svém článku na webu Mundo Deportivo novinář Ferran Martínez.

Ve španělských médiích se objevují i vzpomínky na poslední vzájemný duel z Francií, který se odehrál v rámci Ligy národů v říjnu 2021. Tehdy se radovali z vítězství 2:1 Francouzi, hodně emocí ale vzbudil rozhodující gól Mbappého, který padl z ofsajdu.

„Co lidé neviděli, bylo napětí po zápase v kabinách. Tehdejší prezident španělské fotbalové federace Luis Rubiales hořce kritizoval rozhodnutí o gólu a šel přímo za šéfem rozhodčích UEFA, který byl na stadionu,“ popisuje Ramón Fuentes z Mundo Deportivo.

„Doufejme, že tentokrát nebudeme muset obviňovat slovinského rozhodčího Vincice v jeho čtvrtém zápase na tomto Euru,“ přidává svoje přání před očekávaným duelem.

Španělé se střetnou s Francouzi v úterý od 21 hodin a podle sázkových kanceláří je favoritem tým z Pyrenejského poloostrova. Druhou semifinálovou dvojici vytvoří ve středu Anglie a Nizozemsko.