Počasí už přitom jednou zasáhlo do programu letošního Eura. Kvůli bouřce bylo na několik minut přerušeno osmifinále mezi Německem a Dánskem. Rozhodčí tehdy poslal hráče do kabin ve 36. minutě, utkání na stadionu Dortmundu se následně normálně dohrálo a skončilo vítězstvím domácího týmu 2:0.

Podobný scénář hrozí i v semifinále mezi Anglií a Nizozemskem, které se má hrát ve středu opět v Dortmundu. Kolem poledne se stále pracovalo se dvěma možnými modely. Jeden předpovídal příjemných 21 stupňů Celsia a sucho, druhý pak silnou bouřku a průtrž mračen.

„Bude tropické počasí. Ráno bylo hodně vlhkosti a v některých oblastech bylo okolo 20 až 22 stupňů. Meteorologové mluví o tropické noci a tak to bude pokračovat i v dalších dnech. Většinou teplo až horko a velmi vysoká vlhkost,“ uvedl podle Bildu meteorolog Dominik Jung.

„Bouřky můžeme očekávat zejména v Braniborsku, Berlíně, Sasku, Meklenbursku-Předním Pomořansku a Sasku-Anhaltsku,“ prozradil Jung, který neočekával, že by počasí mělo nějak ohrozit nebo ovlivnit večerní fotbalový zápas v Dortmundu.

„V tu dobu už bude zase sucho a okolo 21 stupňů,“ tvrdil.

Podobně viděl situaci i klimatolog Karsten Brandt. „Večer budou stále silné deště, ale je velká šance, že neuvidíme žádnou průtrž mračen na Westfalenstadionu. Riziko deště je třicet procent. Když všechno půjde dobře, srážky se přesunou jinam,“ uvedl.

Přestože už okolo poledne zasáhl silný déšť Berlín, vše nasvědčuje tomu, že na západě země by počasí ve večerních hodinách fotbalový svátek ohrozit nemělo. Na hřišti se tedy bude moci rozhodnout o tom, kdo doplní ve finále Španělsko.

Ve městě se už v předchozích dnech sjely zástupy anglických a zejména nizozemských fanoušků. Právě oranžových by mělo v Dortmundu být až ke sto tisícům, přičemž všichni se na stadion logicky nedostanou. I tak chtějí podpořit svůj tým přímo v dějišti zápasu.

Nizozemci na turnaji postoupili ze skupiny až ze třetího místa, ale v osmifinále porazili Rumunsko s přehledem 3:0 a ve čtvrtfinále prošli přes Turecko díky výhře 2:1. Anglie se na turnaji zatím herně trápí. Svoji skupinu sice vyhrála, ale Slovensko porazila až 2:1 po prodloužení a Švýcarsko dokonce až po penaltách.

Nyní se rozhodne o tom, kdo si zahraje finále proti Španělům, kteří v prvním semifinále porazili Francii 2:1. Nizozemci vyhráli Euro jednou v roce 1988, Angličané na první triumf na evropském šampionátu stále čekají.