Běžela teprve první minuta osmifinálového zápasu mezi Rakouskem a Tureckem, když po rohovém kopu vypadl míč v pokutovém území a obránce Merih Demiral ho rychle poslal do rakouské branky. Ve druhém poločase pak po stejné herní situaci turecký stoper vyskočil ze všech nejvýše a hlavou navýšil vedení svého týmu už na 2:0. Rakušané ještě dokázali snížit, ale na vyrovnání nedosáhli.

Kaňku na postupové radosti turecké reprezentace ale udělal právě střelec dvou gólů. Po tom druhém zvedl obě ruce nad hlavu a udělal na nich paroháče s palcem spojeným s prostředníčkem a prsteníčkem. Tady nešlo o gesto oblíbené mezi fandy metalové hudby, tohle bylo gesto extrémistického pravicového hnutí Šedí vlci.

„Gólovou oslavu jsem měl v hlavě a udělal jsem ji. Jsem velmi pyšný, že jsem Turek, a po gólu jsem to hluboce cítil a chtěl jsem to udělat. Jsem šťastný, že jsem to udělal,“ prohlašoval dvougólový střelec hned po utkání.

Jenže během evropského šampionátu jsou jakékoliv politické zprávy a vzkazy zakázané. UEFA už potrestala dvouzápasovým trestem Albánce Mirlinda Dakua, který po zápase s Chorvatskem spolu s fanoušky skandoval chorál, v němž se objevují nacionalistické urážky vůči Srbsku a Severní Makedonii.

Šedí vlci jsou považováni za extremisty

Stejný postih teď potkal i Demirala. Svému týmu tedy bude chybět jak ve čtvrtfinále proti Nizozemsku, které se bude hrát v sobotu od 21 hodin, tak v případném semifinále.

„Velmi dobře. Turecký pravicový extremismus nemá v Německu místo stejně jako každý jiný pravicový extremismus. Nacionalismus není gestem oslavy,“ napsala na sociální síti X v reakci na zprávu Bildu novinářka Düzen Tekkal, která měla v minulosti od Šedých vlků obdržet výhružky smrtí.

„Vlčí pozdrav není nevinné gesto. Znamená touhu vyhladit Armény, Kurdy, Alevity, Řeky, Jezídy a Židy. V Německu musí být zakázáno,“ psala už po zápasu mezi Rakouskem a Tureckem. Nedávno byl z podpory organizace obviněn i bývalý německý reprezentant Mesut Özil.

Militantní krajně pravicová organizace Šedí vlci je v některých zemích jako například ve Francii a Kazachstánu dokonce zakázána, aktivní je v Turecku a právě v Německu i v dalších státech. V 70. letech členové hnutí zavraždili v Turecku několik stovek novinářů, právníků, levicových aktivistů a dalších lidí. Počet následovníků Šedých vlků se v současnosti odhaduje na více než jeden milion osob. V Německu jde o jednu z největších extrémistických skupin, v minulosti se v Evropské unii řešilo i její možné zařazení na teroristický seznam.

Demirala teď bude podpora tohoto hnutí stát jeden z vrcholů jeho fotbalové kariéry. Z Turecka už se ozývají protesty, a to i z nejvyšších politických kruhů. Prezident Recep Erdogan ostatně plánuje na čtvrtfinále osobně přijet do Berlína.

„Ministerstvo zahraničí si předvolalo diplomaty z německé ambasády,“ citoval turecký novinář Yagiz Sabuncuoglu Erdoganovo vyjádření na sociální síti.

Turecký hněv je o to větší, že anglický fotbalista Jude Bellingham ve čtvrtfinále se Švýcary bude moci nastoupit. I jemu hrozil distanc za vulgární gesto v zápase se Slovenskem, jenže UEFA mu udělila pouze podmíněný zákaz startu na jedno utkání a pokutu ve výši 30 tisíc eur.