Stuttgartské čtvrtfinále, v němž se střetne domácí Die Mannschaft s La Rojou, přitom mnozí považují za „malé finále,“ jelikož průběh turnaje zatím do jisté míry nastínil, kdo je opravdovým favoritem na zlatý evropský vavřín. Výkony Francie, a především Anglie dosud budily rozpaky.

Další adepti, jako například Itálie s Belgií, se navíc museli pakovat už v osmifinále. Portugalci s Cristianem Ronaldem sice nakonec proklouzli dál, nicméně se na postup proti Slovinsku pořádně nadřeli.

Mládí vpřed

New York Times dokonce přispěchal s titulkem: „Proč Španělsko versus Německo představuje jedno z největších čtvrtfinále v mezinárodní fotbalové historii“. „Dva týmy, které si turnaj opravdu užívají, jsou Německo s nastřílenými deseti brankami a Španělsko, které má na turnaji sedm různých střelců,“ povšiml si list The Guardian.

Oba nároďáky se mohou pyšnit i vycházejícími talenty světového fotbalu. Na Pyrenejském poloostrově budí velkou pozornost stále teprve 16letý odchovanec Barcelony Lamine Yamal, jehož výkony na zeleném pažitu oceňuje i renomovaný server Transfermarkt, který od konce května navýšil cenovku mladičkého křídelníka o rovných 15 milionů eur.

Na druhé straně tvrdí ofenzivní muziku Jamal Musiala, který se na domácím ME trefil už třikrát. Jak záložník Bayernu Mnichov, tak barcelonský teenager mají jedno společné. Když jejich národní týmy naposledy slavily velký mezinárodní triumf na evropském šampionátu či na mundialu, oba se nacházeli v útlém věku.

Yamalovi bylo necelých pět let v době, kdy Španělé uzmuli zlato na Euru 2012. Německý reprezentant pak slavil v roce 2014 jedenácté narozeniny, a právě v onom období tehdy triumfovala družina kouče Joachima Löwa, když ve finále MS porazila nejtěsnějším rozdílem Argentinu v čele s Lionelem Messim.

„Kde začít? Od Musialy/Wirtze proti Yamalovi/Wiliamsovi, až po předčasné finále a poziční bitvu, tento zápas jednoduše generuje nesčetné možnosti dějových linek. Pokud Německo dokáže zopakovat vysokou úroveň dosavadních výkonů a zároveň přidá trochu větší efektivitu než v předchozích utkáních, myslím, že má slušnou šanci postoupit. Kdo vyjde ze zápasu jako vítěz? To je na hod mincí,“ prozradil webu UEFY německý reportér Philip Röber.

Ten neopomněl ani další mladíky – 21letého Floriana Wirtze, který je vrstevníkem spoluhráče Musialy, a na opačné straně barikády stejně starého Nica Wiliamse. I tito dva se řadí do širší plejády opor reprezentačních kádrů. Vypadá to, že se zjevila nová generace tradičních evropských velmocí, která se hlásí o své místo a je připravena bojovat o ty nejvyšší mety.