Doma má pět Zlatých míčů pro nejlepšího fotbalistu světa, v tom se s ním nikdo nemůže měřit. Jenže reprezentace je pro něj osudově zakletá: vyhrál s ní jen olympiádu, což je pro fotbal béčková akce.

Messi propotil modrobílý pruhovaný dres Argentiny ve čtyřech velkých finále – a čtyřikrát dostal na krk stříbrnou medaili. Naposledy po nedělním epilogu výroční Copy Amériky, kdy se opakoval scénář z loňska: penalty a porážka s Chile.

„Končím, není mi souzeno," pravil do televizní kamery poté, co vyndal z dlaní nezvykle zarostlou tvář.
Přes 82 tisíc lidí v aréně v americkém East Rutherfordu ztichlo, když si šteloval míč na penaltový puntík. Rozběhl se a… vystřelil nad břevno. „Snažil jsem se, co to šlo. Strašně moc jsem chtěl, ale nedokázal jsem to."

Maradona je pro Argentince víc

Ani tentokrát si nepomohl. Už ve třinácti odešel zkusit štěstí do Evropy, což hvězdě Barcelony doma dodnes vyčítají.
Pro Argentince je pořád víc Diego Maradona, jenž na mistrovství světa před 30 lety dotlačil reprezentaci ke zlatu. Co na tom, že si v památném čtvrtfinále s Anglií pomohl rukou.

„Byla to boží ruka," opakoval velký Diego – a národ mu uvěřil. Messi pravidelně vyhrává trofeje s Barcelonou, ze všech koutů světa na něj prší chvála, ale s národním týmem vždycky končil jako smutný poražený. 

Těžko ho mohla utěšit slova chilského trenéra, bývalého španělského útočníka Juana Antonia Pizziho: „Pro mě je Messi nejlepším fotbalistou historie, čísla mluví pro něj. Je neskutečné, co všechno dokázal." I z titulní strany argentinského deníku Olé včera křičel obří titulek: No te vayas! Neodcházej!

Finále nevyšlo

„Leo mluvil v emocích. Snad si konec v nároďáku rozmyslí," pravil argentinský brankář Sergio Romero.
Spoluhráči by jeho věty patrně podepsali, protože i na turnaji v Americe platilo: Argentina = Messi. Geniální prcek s kapitánskou páskou na levém rukávu nasázel pět gólů a překonal národní rekord Gabriela Batistuty. Jenže ve finále selhal.

Když bylo po všem, padl na kolena a zabořil hlavu do země. Jako by nemohl uvěřit, že ho trofej zase minula. Že zase bude muset sledovat, jak se raduje soupeř. „Věřme, že změní názor a ještě ho uvidíme na mistrovství světa," napsala na Twitter anglická legenda Gary Lineker.
Historie zná dost případů, kdy se sportovec navzdory původním prohlášením vrátil. Bude se to týkat i Messiho?

MARTIN MLS