Fotbalisté Barcelony se ve třetím ze čtyř soubojů s Realem Madrid během osmnácti dnů dočkali první výhry. V úvodním semifinále Ligy mistrů dnes zvítězili na stadionu Santiaga Bernabeua 2:0 a výrazně nakročili k postupu do finále. Domácí doplatili na vyloučení Pepeho, které v poslední čtvrthodině ztrestal dvěma góly kanonýr Messi. Odveta je na programu v úterý na Nou Campu.

Barcelona toužila Realu oplatit týden starou porážku z finále Španělského poháru a co vracet měla také trenérovi "Bílého baletu" Josému Mourinhovi, který katalánský klub dokázal v Lize mistrů vyřadit ve třech ze čtyř dvojzápasů, naposledy loni v semifinále na lavičce Interu Milán.

Ostře sledované bitva se od úvodu změnila v taktické šachy. Real vsadil na totální defenzivu, vystavil na své polovině téměř nepropustnou obrannou hráz a k vidění tak dlouho bylo minimum vážnějších šancí. Barcelona i bez zraněné opory Iniesty držela míč, ale její zdlouhavé kombinace plné krátkých přihrávek většinou končily daleko před domácím pokutovým územím.

Přesto se Katalánci v první půli protlačili ke dvěma možnostem. Nejprve v jedenácté minutě Villa vylekal skákavou střelou Casillase a v 25. minutě se španělský reprezentační gólman vytáhl při šanci Xaviho, kterého vysunul kolmicí za obranu Messi.

Bázlivě hrající Real poprvé zahrozil až v nastaveném čase první půle. Ronaldo napřáhl z velké dálky a Valdés nejistým zákrokem jen vyrazil střelu před sebe. Özil však dorážel z ofsajdu. V tu chvíli už na hřišti plány emoce, které se po poločasovém hvizdu přenesly i mezi obě střídačky. Červenou kartou na strkanici při odchodu ze hřiště doplatil náhradní barcelonský brankář Pinto.

Pepe šel za šlapák ven, Mourinho zuřil

Po pauze Real posílil útok Adebayorem a zvýšil aktivitu, ale vydrželo mu to jen čtvrthodiny. Pak Pepe zasáhl šlapákem Alvése a rozhodčí Stark po chvilce váhání domácího zadáka vyloučil. "Bílý balet" tak stejně jako v ligovém duelu i Španělském poháru dohrával v deseti. Pepeho vyloučení rozčílilo kouče Mourinha natolik, že ho sudí vykázal do hlediště.

"Barca" naložila s přesilovkou mnohem lépe než v ligovém utkání, ve kterém inkasovala vyrovnávací gól. Vděčí za to držiteli Zlatého míče Messimu. Argentinský kanonýr nejprve v 76. minutě zužitkoval centr střídajícího Afellaye a tři minuty před koncem pak nadchl skvělým slalomem zakončeným přesnou střelou k tyči.

Messi zaznamenal desátý a jedenáctý gól v soutěži a upevnil si vedení v tabulce kanonýrů. Barcelona díky němu připravila Realu první porážku v Lize mistrů po jedenácti zápasech.

Úvodní semifinálové utkání fotbalové Ligy mistrů:

Real Madrid - FC Barcelona 0:2 (0:0)

Branky: 76. a 87. Messi. Rozhodčí: Stark - Salver, Picker (všichni Něm.). ŽK: Arbeloa, Ramos, Adebayor - Alvés, Mascherano. ČK: 61. Pepe - 45. Pinto. Diváci: 71.657.

Real: Casillas - Arbeloa, Ramos, Albiol, Marcelo - Diarra, Pepe, Xabi Alonso - Özil (46. Adebayor), Ronaldo, Di María. Trenér: Mourinho.
Barcelona: Valdés - Alvés, Mascherano, Piqué, Puyol - Xavi, Busquets, Keita - Villa (90. Sergi Roberto), Messi, Pedro (71. Afellay). Trenér: Guardiola.