Messi letos získal s Barcelonou osmý ligový titul, ke kterému pomohl 26 góly; lepší byli v nejvyšší španělské soutěži pouze spoluhráč Luis Suárez (40) a Ronaldo (35). Na mistrovství Jižní Ameriky postoupil s Argentinou do finále a stal se také nejlepším střelcem reprezentace v historii.

Ronaldo si bude rok 2016 pamatovat jako rok, kdy si dvakrát dokázal podmanit Evropu. Nejprve dovedl jako nejlepší střelec soutěže s 16 góly Real k triumfu v Lize mistrů a poté na Euru přispěl Portugalsku v kapitánské roli k historickému prvnímu titulu.

Griezmann, který se o světové ocenění uchází poprvé, nejprve došel s Atléticem do finále Ligy mistrů, poté byl zvolen nejlepším hráčem španělské ligy v konkurenci Messiho i Ronalda. Následně jako nejlepší hráč i střelec mistrovství Evropy dotáhl Francii do finále, kde však domácí tým nestačil na Portugalsko.

Další pocta pro Ranieriho?

O trofej pro nejlepšího trenéra se budou ucházet Claudio Ranieri, strůjce senzačního triumfu Leicesteru v anglické lize, kouč portugalských mistrů Evropy Fernando Santos a také Zinédine Zidane, který dovedl Real Madrid k vítězství ve finále Ligy mistrů, přestože jeho jedinou předchozí trenérskou zkušeností bylo působení u rezervního týmu "Bílého baletu".

Na cenu pro trenéra ženského fotbalu kandidují Pia Sundhageová, která brala se švédskou reprezentací stříbro na olympijských hrách, její finálová přemožitelka s německou reprezentací Silvia Neidová a Jillian Ellisová, koučka amerického národního týmu.

Titul fotbalistky roku pak získá Melanie Behringerová z Německa, Carly Lloydová z USA, nebo pětinásobná vítězka ankety Marta z Brazílie.

Rozhodnou i fanoušci

Na gól roku kandidují Brazilec Marlone s akrobatickou střelou, Venezuelanka Daniuska Rodriguezová s individuální akcí zakončenou ranou do šibenice a přímý kop s neskutečnou falší v podání Mohda Faize Subriho z Malajsie.

Vítězové anket budou vyhlášeni 9. ledna a do hlasování se poprvé zapojí i fanoušci, kteří budou rozhodovat společně s trenéry a kapitány reprezentací a novináři. Hlasování odstartuje 4. prosince a bude ukončeno 22. prosince. Následně 2. ledna FIFA zveřejní užší tříčlennou nominaci.

FIFA v posledních šesti letech anketu vyhlašovala spolu s časopisem France Football jako Zlatý míč FIFA, který čtyřikrát získal Messi a dvakrát Ronaldo. Letos se však ankety znovu osamostatnily a France Football vyhlásí 13. prosince Zlatý míč. V něm mají Messi s Ronaldem po jednom triumfu.

TAKÉ ČTĚTE: Malá revoluce. O držiteli Zlatého míče budou rozhodovat i fanoušci