Zatím nevysílaný dokument, o jehož distribuci australská produkční firma teprve jedná, nese originální název The Football Fugitive: The Michal Vana Story. Kdysi úspěšný český útočník v něm popisuje, jak se zapletl se sázkařskou mafií a jak přes moře prchal před spravedlností. Bývalý fotbalista od svého útěku žije v Česku.

Dokument vyrobila australská společnost Touchwood Production. Na natáčení se podílel její šéf Duncan Wood a filmař a muzikant Dane Sharp. „Michalovi jsme řekli, že v našem filmu bude mít šanci odhalit pravdu o sázkařském skandálu v Singapuru a rozptýlit spoustu mýtů,“ vysvětlil pro Denik.cz Duncan Wood útočníkovu motivaci pro natáčení.

Wood a Sharp se s českým fotbalistou poprvé setkali v Praze již před sedmi lety, kdy natáčeli jiný dokument, a sice o Abbasu Saadovi, bývalém Váňově spoluhráči, který se rovněž zamotal do manipulací zápasů a byl za to odsouzen. Podle Wooda již při tehdejším natáčení Váňovi slíbili, že přijedou do Česka zpět a dají mu možnost sdělit svou verzi případu.

„Chci svůj příběh vyprávět obyvatelům Singapuru a Malajsie. Nehodlám se ale omlouvat, nikdy jsem nic špatného neudělal,“ cituje výroky českého fotbalisty z nového dokumentu server FourFourTwo.com, jehož redaktor měl možnost snímek shlédnout.

Michal Váňa vystoupil už v dokumentu o Abbasu Saadovi:

„Rád bych se vrátil (do Singapuru) a řekl lidem, co se stalo. Udělám to, i když mě zavřou do vězení. Je mi to jedno. Vím, co jsem udělal pro Singapur. Není spravedlivé, co mi policie provedla,“ pokračuje podle FourFourTwo kdysi slavný hráč.

Nyní pětapadesátiletý Michal Váňa v 80. letech hrál v Československu 1. ligu za Duklu, České Budějovice a pražskou Slavii. V roce 1991 odešel do Malajsie a pak se přesunul do Singapuru. Kariéru mu ukončil v roce 1994 doživotní zákaz činnosti od FIFA za korupci, který byl zrušen až v jeho 40 letech. Nyní se o Váňovi hovoří jako o jedné z nejkontroverznějších postav sportovní historie celé Jihovýchodní Asie.

Australané chtějí film uvést i v Česku. „Dokument jsme již promítli českým televizním a mediálním společnostem. V současné době čekáme, jestli projeví zájem,“ upřesnil šéf Touchwood Production Wood.

A co se vlastně Váňovi stalo? V roce 1994 byl velkou hvězdou týmu Singapurští lvy, který měl nakročeno k zisku titulu v malajsijské lize. Jeho problémy začaly, když se seznámil z bookmakery. Prý po něm chtěli, aby v zápasech hrál co nejlíp a dával co nejvíc gólů a za to mu platili slušné peníze. On však takto podle svého vyjádření hrál vždy, proto na tom neviděl nic špatného.

V srpnu 1994 se ale vše provalilo, singapurská policie Váňu zatkla, udělala razii v jeho domě, vyslýchala ho a odebrala mu pas. On z obav o svůj život odmítl vypovídat proti bookmakerům. Nakonec byl obžalován z ovlivňování výsledku v šesti zápasech, jenže dva dny před začátkem soudu zmizel. V Singapuru byl viděn naposledy 28. září 1994.

Michal Váňa zaplatil indonéským rybářů, aby ho na své lodi převezli přes Malacký průplav do Indonésie. Podle svého vyjádření v dokumentu se musel pověsit na bok lodi, aby ho na hranicích nenašli. Rybáři ho odvezli na malý indonéský ostrov a on pak pokračoval do metropole Indonésie Jakarty, odkud na falešný pas odletěl zpět do Evropy.

Jenže letadlo mělo mezipřistání právě v Singapuru, kde mu hrozilo zatčení. „V Singapuru jsme museli opustit letadlo. Měl jsem klobouk a velké brýle, ale přesto mě jeden člověk poznal. Usmáli jsme se na sebe. Čekal jsem, jestli se obrátí na policii. Byl ale to skvělý muž, nikomu nic neřekl,“ popsal Váňa ve filmu podle serveru FourFourTwo napínavou situaci.

Ještě tentýž rok mu fotbalová asociace FIFA doživotně zakázala činnost. Jak uvádíme výše, trest mu zrušila až v jeho 40 letech. V roce 2007 psal o Váňovi server iDnes.cz. Podle něj český fotbalista patřil v Singapuru mezi nejhledanější sportovce, on ale v klidu žil v Berouně a vůbec se neskrýval.