„Olomouc jsem vždycky vnímal jako dobrou značku," tvrdí Minář. „Na Moravě je něco jako v Čechách Sparta. Aspoň co se týká mládeže," dodal.

Pro Olomouc pracujete od začátku února. Jak se vám zatím 
v klubu líbí?
Líbí. Samozřejmě jsou všude klady i zápory. Pár klubů už jsem prošel a ideální to není nikde. Nicméně třeba to, jak se tady pracuje s mládeží, je velké plus. Říkal jsem si vždycky, že to, co je v Čechách Sparta, tak na Moravě je Olomouc. Alespoň v mládeži. Samozřejmě vše je ale odvislé od ekonomických podmínek.

O těch se teď v souvislosti 
s Olomoucí hodně debatuje. Jak je na tom Sigma podle vás v tomto ohledu?
V dnešní době si málokdo může říct, že je na tom ekonomicky dobře. Možná Plzeň, které se dařilo sportovně a peníze vydělala. Z informací, které jsem načerpal, má Olomouc velkou výhodu v podobě Pepíka Lébra (třetinový vlastník klubu a předseda představenstva – pozn. red.). Protože i kdyby bylo finančně hůř, tak on je záruka, že ten klub nějak udrží a nějak ho zaopatří.

Už jsem nechtěl zůstat v Čechách

Bylo pro vás dilema přijmout olomouckou nabídku?
Nebylo to pro mě dilema. Když jsme se se Zdeňkem Psotkou v minulosti bavili, tak jsem mu vždycky říkal, že by se mi Olomouc jako angažmá líbila. Když mi to pak bylo opravdu nabídnuto, tak jsem potřeboval vyřešit svou situaci v Boleslavi. Sice se napsalo, jak to bylo jednoduché, ale cítil jsem, že to ideální nebylo. Ovšem podařilo se to. Já jsem totiž nechtěl v Čechách zůstávat. Byl jsem tam čtvrtý rok a věděl jsem, že ještě tak rok a pak se chci vrátit na Moravu. Jediné dilema, které jsem měl, bylo, jestli to tedy udělat hned, nebo počkat ještě rok. Protože by ale ta nabídka už nemusela přijít, tak jsem rozhodl ji přijmout.

Hrál v tom nějakou roli příchod Karla Jarolíma do Mladé Boleslavi?
Jen z toho pohledu, že jsem byl stále dočasný trenér, což trvalo rok a půl. Byly doby, kdy jsme byli aktivně v kontaktu s jinými trenéry, jindy jsme žádného vhodného trenéra neviděli. Myslím, že Karel Jarolím je pro Boleslav ideální trenér. Kdyby ale nepřišel, tak bych minimálně do jara asi dojížděl do Boleslavi, pokud by mě nevyhodili. Takhle jsem si tu nabídku od Olomouce mohl rozmyslet.

Současný trenér Psotka donedávna vykonával funkci manažera, ale zjistil, že je mu bližší práce přímo u týmu. I vy jste několikrát sestoupil z manažerské kanceláře na lavičku. Která práce vás baví víc?
Když vám řeknu, že mě baví oboje, tak budete spekulovat, jestli se Zdeněk Psotka nemá bát o místo, protože já jsem v minulosti někde něco pořád lepil. Už mi prosím tyto otázky nepokládejte. Chci, aby Zdeněk byl v klidu. A také nechci mít nálepku, že sotva někam přijdu, tak už se na něco třesu. Netřesu. Vůbec na nic. Tyhle debaty opravdu zrušme. Je to blbost.

V poslední době se Sigmě nedařilo tolik, jako v předchozích letech. Je pro vás nové angažmá výzvou?
Každé angažmá je výzvou. Pořád mi někdo předhazuje, proč jsem šel z Boleslavi do Olomouce. Ale já na to říkám: „Proč ne?" Zaprvé jsem Moravák a Olomouc jsem vždycky vnímal jako dobrou značku. Že se jí teď nedaří, to nic neznamená. Podívejte se, kde byly loni Teplice a jak se jim daří letos. Nikde není psáno, že to v Olomouci bude taky tak.

Liga v Olomouci zůstane

Vidíte v Olomouci potenciál?
Vidím velkou perspektivu. Olomouc může brzy zase útočit na nejvyšší příčky. Všude, kde jsem byl, tak byl kladen velký důraz na to, aby se vlastní odchovanci zapracovali do prvního mužstva. Když se podívám na ligové sestavy, tak právě Olomouci se to daří ze všech nejlíp. Samozřejmě, že někdy je to na úkor momentální kvality, protože mladí kluci musí posbírat nějaké zkušenosti. Ale pokud by to zůstalo v nějaké kostře, tak není vyloučeno, že budou honit někoho nahoře.

Neberete to tedy jako risk, že jdete do klubu ohroženého sestupem?
To bych riskoval v každém angažmá. Risk by byl i to, když jsem jako kluk, který prošel Zlínem, Slováckem 
a Kroměříží, šel do Boleslavi, která se prsila, že patří mezi pět nejlepších mužstev v republice. Kdybych se bál, že se tam neprosadím, tak jsem zůstal tady. A třeba bych 
u fotbalu už vůbec nebyl. Je to sport, může přinést cokoliv, ale jsem přesvědčený, že tady liga zůstane.

Trenér Psotka hovořil o tom, že necítí zimní změny jako radikální řez kádrem. Souhlasíte s ním?
Z těch, co nastupovali, se jedná v podstatě jen o Vepřeka. Jinak další hráči jako třeba Schulmeister tady stále trénují, a jsou tak vlastně pořád k dispozici. Zmenšil se počet hráčů v áčku, ale pořád je tam pro ně možnost dostat se do toho zpátky. Nemyslím si, že by to byl zásadní řez. Pokud se půlrok nepovede, tak je třeba pustit do mužstva trochu kyslíku. Aby i ti další hráči trochu zpozorněli. Příležitost dostanou noví. Myslím, že to nebude na škodu.

Jakou máte dlouhodobou vizi?
Chtěl bych dokázat hlavně to, že co nejrychleji budeme 
v klidných vodách a příští rok tady zase bude liga. Pak už je otázka, jakým způsobem klub poznám. Minář sem ale nepřišel učit někoho dělat fotbal. Přišel manažersky pomoct. Své názory mám, ať už na hráče nebo na další věci. Ale hlavní je pomoct klubu teď.

Vždy potřebujete prodávat hráče

Když jste mluvil o dobré práci 
s mládeží, tak z toho vychází, že Sigma bude spíš dál sázet na své odchovance, než že by se vydala cestou třeba Teplic, kde je řada cizinců. Je to tak?
Může se stát, že cizinci přijdou. Jednoho už tady máme a možná přijdou další, pokud to bude pro klub ekonomicky výhodné. Samozřejmě to nemůžeme ucpat sedmi hráči, aby mladí kluci nedostávali šanci. Pokud se ale budeme bavit o tom, že postově se nám nedaří z vlastních zdrojů nikoho najít, pak můžou přijít i hráči třeba z exotických zemí. Samozřejmě v našich ekonomických možnostech.

Aktuálně Sigmu hodně pálí pozice útočníka. Jak to vypadá 
v tomto směru. Stihnete to do páteční uzávěrky přestupového okna vyřešit?
Pracujeme na tom intenzivně. Děláme vše proto, abychom měli pro sobotní utkání nového hráče do ofenzivy k dispozici. Věřím, že se to podaří, ale o jménech bych nechtěl vůbec spekulovat.

Boleslav, odkud jste do Olomouc přišel, je zaškatulkovaná jako na české poměry bohatý klub. To Sigma musela v poslední době spíše prodávat. Je shánění posil obtížnější?
Dneska i Boleslav je ve fázi, že pokud chce mít zabezpečený rozpočet, tak je třeba, aby hráče prodala. Kromě Plzně nebo Sparty neznám klub, který by nepotřeboval zabezpečit rozpočet prodejem hráčů. Někdo má ta procenta větší, někdo menší. Člověka, který by zabezpečil celý rozpočet, a ještě nemusel nikoho prodávat, bohužel asi nenajdete.

Spíš jde o to, jestli jste narazil na nějaký limit, který by byl 
v Boleslavi jiný. Můžete oba kluby v tomto směru porovnat?
Nejsem úplně ekonom a finanční dozorce. Klub má nějaké mantinely, pochopitelně, takže musím hledat takové hráče, kteří se do nich vejdou. V některých sezonách si možná Boleslav mohla dovolit víc než Olomouc. Momentálně si to ale nemyslím.

Kauzu kolem Doležala nebudu komentovat

Na post sportovního ředitele jste přišel krátce poté, co se na veřejnost dostaly informace o kauze odchodu Martina Doležala. Jaký je váš názor na tu věc?
Tuhle otázku mi nepokládejte. Já jsem u toho nebyl. 
A u čeho jsem nebyl, tak k tomu nemám ani právo, ani kompetenci se vyjadřovat. Proč bych to dělal?

Jistě na to jako člověk zvenčí máte svůj názor.
Jako člověk zvenčí na to mám nějaký názor, ale ten není na to, abych ho publikoval směrem k médiím.

Je váš příchod nyní zárukou, že se něco podobného nebude opakovat?
Záruka? Každý chybujeme. Funkcionáři, hráči… I podnikatel udělá někdy obchod, který mu nevyjde. Vykládat něco o zárukách je zbytečné. Budu se snažit pracovat nejlépe, jak umím, a doufám, že budu co nejméně chybovat.