Pokud někdo věřil, že ve čtvrtfinále se Angličané proberou a po ostré kritice za mdlé výkony konečně zaberou, tak se spletl. Tým z kolébky fotbalu sice před turnajem platil za adepty na zlato a má na Euru nejdražší mužstvo z hlediska tržní ceny hráčů, ale na hřišti to nepotvrzoval.

Zápas se Švýcarskem ve vyprodané düsseldorfské aréně toho v základní hrací době mnoho nenabídl. Výběr trenéra Southgatea pokračoval v tom, za co byl hojně peskován. Tedy především jalovou a bezkrevnou kombinaci, v níž jen zřídka zablýskla fotbalová jiskra. Švýcaři se v poklidu bránili a čekali na svou šanci.

close Čtvrtfinále Eura 2024: Breel Embolo ze Švýcarska střílí gól Anglii. info Zdroj: Profimedia / AP Photo / Frank Augstein zoom_in Čtvrtfinále Eura 2024: Breel Embolo ze Švýcarska střílí gól Anglii.

Ta přišla až po změně stran (v prvním poločase ani jeden tým nevystřelil na bránu). Tým s helvétským křížem na dresech postupně přebíral aktivitu a začal potvrzovat formu, díky které došel na turnaji tak daleko. Úder přišel v 75. minutě, kdy se zblízka prosadil Embolo.

Anglie se podobně jako v osmifinále proti Slovensku ocitla ve vážných trablech. A znovu až v okamžiku krize dokázala něco předvést. V 80. minutě vyrovnal Saka skrytou střelou zpoza vápna, která zapadla k tyči Sommerovy brány.

Švýcaři ještě nevyužili obří šanci rozhodnout v poslední minutě nastavení, a na řadu přišlo prodloužení (stejně jako ve dvou předchozích čtvrtfinálových bitvách). Nikdo neskóroval, ale Švýcarsko bylo nebezpečnější. O nejzajímavější moment se postaral střídající Shaquiri, který málem vstřelil gól z rohu.

Šlo se tedy na penaltový rozstřel, dávné prokletí anglického fotbalu. A světe div, tentokrát hrdý Albion uspěl. Trefilo se všech pět střelců v bílých dresech, zatímco Pickford hned v první sérii vyrazil slabý pokus Akanjiho. Hotovo, Angličané i přes další nepřesvědčivý výkon postoupili do semifinále Eura.

„Všichni víme, co bylo, když jsme naposledy kopali penalty ve finále minulého Eura. Teď jsem si byl jistý, že uspějeme. Celý zápas jsme kontrovali,“ řekl po zápase Saka, jeden z hráčů, kteří neproměnili penaltu ve zmíněném finálovém rozstřelu proti Itálii v roce 2021. „Věřím v Boha. Dnes jsem dostal šanci napravit to a využil jsem ji. Myslím, že jsme předvedli, jak moc chceme tento turnaj vyhrát.“

Turecký Berlín smutnil

Do druhého sobotního čtvrtfinále hnala „domácí“ Turky většina berlínského Olympijského stadionu. Na Nizozemce nastoupili zostra a dlouho byli aktivnějším týmem. Odměny se dočkali ve 35. minutě, kdy po rohovém kopu hlavičkoval přesně stoper Akaydin.

Po změně stran začala oranžová družina přitápět pod kotlem. Turci se dlouho úspěšně bránili, ale pak se v rozmezí šesti minut trefili důrazně hlavičkující De Vrij a po něm i s trochou štěstí a přispěním tureckého obránce Gakpo, nejlepší střelec turnaje.

Tureckým hráčům zjevně docházely síly, přesto vyždímali poslední zbytky energie a s podporou fanatických fanoušků se vrhli za vyrovnáním. Šancí si vytvořili hned několik (brankář Verbruggen předvedl skvělé zákroky), ale i Nizozemci mohli v hektickém a napínavém závěru utkání zvýšit náskok.

Další gól už nepadl, a to znamená, že Nizozemsko se v semifinále Eura utká ve středu 10. července v Dortmundu s Anglií. O den dříve změří v Mnichově síly Francie se Španělskem.