Předčasné finále? Od čtvrtfinálového utkání mezi Španělskem a Německem se hodně čekalo. Ve Stuttgartu na sebe narazily dva dosud nejlepší celky Eura, přičemž pro tým z Pyrenejského poloostrova hovořila stoprocentní bilance i pohledná hra, pro Němce zase nesmírná semknutost, vůle a samozřejmě i domácí prostředí.

A skutečně bylo na co se dívat. Nadějné šance se střídaly na obou stranách, ovšem první gól padl až po přestávce. Postaral se o něj Olmo, který v 51. minutě po Yamalově přihrávce pálil přesně k tyči. Španělské akcie prudce stoupaly.

Jenže Němci se, jak známo, nikdy nevzdávají. Jejích tlak sílil a sílil, střídající Füllkrug trefil tyč, příležitostí přibývalo. Vyrovnávací gól visel ve vzduchu. Došlo na něj minutu před koncem normální hrací doby, hrdinou okamžiku se stal Wirtz. Jednadvacetiletý záložník Leverkusenu se skvěle položil do halvoleje a skákavou střelou rozjásal stuttgartskou arénu.

close Čtvrtfinále Eura Německo - Španělsko. info Zdroj: Profimedia zoom_in Čtvrtfinále Eura Německo - Španělsko.

I v prodloužení pokračoval živý a zajímavý fotbal. Ke kontroverzní situaci došlo na prahu druhé patnáctiminutovky, kdy se Němci marně dožadovali penalty za Cucurellovu hru rukou v šestnáctce. Zkušený sudí Taylor však zachoval anglický klid.

Už se zdálo, že zápas spěje do penaltového rozstřelu, když celé Německo šokoval přesně hlavičkující Merino. Domácí obrana na něj zapomněla a on v 119. minutě dal na 2:1 pro Španělsko. Šokovaní Němci se ještě vrhli do posledního zoufalého náporu, v němž Füllkrug zahodil obří možnost a Carvajal byl vyloučen, ale skóre už se neměnilo.

Do semifinále tak po velkém dramatu postoupili Španělé. Německý sen o domácím zlatu skončil v slzách.

Francouzi jsou v semifinále i s mizerným útokem

Druhé páteční čtvrtfinále mezi Francií a Portugalskem tolik fotbalové zábavy nenabídlo, ale nudné určitě nebylo. Bylo však znát, že borci s galským kohoutem na dresech, před turnajem považovaní za hlavní favority na zlato, se během celého Eura trápí v útoku.

Vždyť před čtvrtfinálovým duelem nevstřelili jediný gól ze hry, i v osmifinále proti Belgii jim pomohl vlastňák soupeře. Ofenzivní trápení pokračovalo také proti Ronaldovi a spol., což platilo i o nejzářivější hvězdě Mbappém.

V repríze finále předminulého Eura oba celky střídaly světlejší i méně výrazné okamžiky. Hlavně ve druhém poločase začaly přicházet i velké šance, ovšem na jedné straně neuspěli Fernandes ani Vitinha, na druhé straně zazdili své možnosti Muani či Camavinga.

I v Hamburku tak došlo na prodloužení, kterému mohl dát hned v úvodu grády Ronaldo, jenže z dobré pozice vysoko přestřelil. Pak už na hřišti převládla ostražitost, uspávající kombinace a čekání na penaltový rozstřel. Až v úplném závěru mohl rozjásat Portugalsko Mendes, leč ani on neukončil střeleckou bídu obou soupeřů.

Zatímco v osmifinále proti Slovinsku portugalský brankář Costa nepustil ani jeden pokus, tentokrát se mu nedařilo. Všech pět Francouzů uspělo, zatímco na portugalské straně Joao Félix ve třetí sérii trefil tyčku. A Francie mohla slavit. Postoupila do semifinále, byť na turnaji stále čeká na gól ze hry. O účast v boji o titul se utká se Španělskem.