Na střely 24:5, z toho na střely na bránu 6:1, na držení míče 62 ku 38 procentům. A co je hlavní – na góly to bylo 3:0. Fotbalisté Nizozemska v osmifinále Eura v Mnichově nepřipustili komplikace, které o den dříve postihly například Portugalce, a jasně splnili roli favorita.

Proti Rumunsku šli do vedení už po dvaceti minutách díky Gakpovi, který vstřelil svůj třetí gól na turnaji. Liverpoolský útočník vůbec odehrál výborný zápas, byl klíčovým mužem v mnoha ofenzivních akcích a připsal si i asistenci.

Nizozemci na hřišti dominovali, a i když několik velkých šancí neproměnili, v závěru se dvakrát prosadil Malen a o jednoznačném postupu „tulipánů“ bylo rozhodnuto. Mohou usilovat o první účast v semifinále Eura po dvaceti letech od turnaje v Portugalsku.

Lipské slzy pro Rakousko

Poslední osmifinálové utkání mezi Tureckem a Rakouskem v Lipsku bylo ze všech dosavadních vyřazovacích duelů možná i tím nejzábavnějším. Alespoň z pohledu neutrálních diváků. Hrálo se útočně, šance stíhala šanci na obou stranách, fotbal obou soupeřů – na rozdíl třeba od pondělního střetu hvězdných celků Francie s Belgií – bavil.

Hodně to ovlivnil brzký úvodní gól, o který se už v první minutě postaral po rohu a zmatcích rakouské obrany stoper Demiral. Tentýž hráč, a opět po rohovém kopu, zvýšil po hodině hry na 2:0 pro Turky. Mezitím ale oba celky v houstnoucím saském dešti zahodily kupu nadějných příležitostí.

Rakušané aktivní hrou potvrzovali, proč v základních skupinách patřili k nejpříjemnějším překvapením Eura, a chvíli po druhé Demiralově trefě se konečně dočkali i oni. Gregoritsch skóroval – jak jinak – po rohu a přesně sehraném signálu.

Rakousko se tlačilo za vyrovnáním, svíralo Turky a pár šancí se naskytlo, úporně bránící (a zdržující) soupeř ale všechno přežil, včetně obří možnosti Baumgartnera v páté minutě nastavení. Brankář Günok se vytasil se zákrokem večera.

Slavilo tak Turecko, teprve potřetí v historii postoupilo mezi nejlepší osmičku mistrovství Evropy a ve čtvrtfinále se utká s Nizozemskem.