Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čech: Moje chyba? Klidně bych ji mohl vidět stokrát

Praha - EXKLUZIVNĚ! Reprezentační gólman Petr Čech poskytl první rozhovor po nepodařeném Euru.

7.7.2008 1
SDÍLEJ:

Petr Čech je považován za jednoho z nejlepších gólmanů na světě. Foto: getphoto/Robin Drahoňovský

O gólech, o Košťálovi i o budoucnosti.

Vyrovnaně a rozvážně hovoří o dovolené s rodinou i své kardinální chybě v závěru třetího zápasu Eura s Turky. Nad obojím se dokáže usmát. Jen výraz tváře se mění. Rysy ztvrdnou až při otázkách na bývalého reprezentačního manažera Košťála. „Člověk se musí umět s chybami vyrovnat,“ říká Petr Čech, fotbalový gólman národního mužstva.

Jak jste si vychutnal dovolenou?

Byli jsme sedm dní na Sardinii, poprvé s Martinou a malou Adélkou. Užili jsme se a odpočinuli si. Ideální vybití baterek. Pak jsem strávil pár dní v Plzni u rodičů a čekaly na mě nějaké povinnosti v Praze. Ve čtvrtek mám v Londýně první trénink.

Sezona pro vás skončila nešťastným zákrokem, který znamenal vyřazení českého týmu z Eura. Zapomněl jste na něj, nebo se vám v hlavě přehrávaly analýzy?

To víte, že jsem o něm přemýšlel. Pořád. Velká událost pro nás dopadla špatně. Taky jsme si říkali, že by bylo příjemné rozloučit se úspěchem s érou trenéra Brücknera. A to se nepovedlo, přestože jsme měli navíc.

Sledoval jste dál turnaj pozorně, nebo raději nechtěl jitřit ránu?

Většinu zápasů jsem viděl, nebo aspoň o nich četl na internetu. Přál jsem Španělům, protože hráli dobře a navíc hezký fotbal pro diváka. I když… ve finále jsem držel palce Němcům kvůli Ballackovi (spoluhráč z Chelsea, pozn. red.). On už byl nevím kolikrát druhý a tady tu smůlu zase neprotrhnul…

Zklamali vás Portugalci?

Jejich čtvrtfinále jsem zrovna neviděl. Měli na to, aby šli dál.

A Turci?

Myslím, že překonali nejen svoji hranici, ale ve čtvrtfinále i ten zápas s námi. Dostat takový blbý gól ve 119. minutě a pak ještě vyrovnat… Ale štěstí prý přeje odvážným a připraveným, tak si to asi zasloužili.

Jak hodnotíte výkony gólmanů?

Van der Sar byl ve skupině vynikající. I v prvním zápase s Itálií měl dva tři zákroky, díky nimž mohli vyhrát Nizozemci tak vysoko (3:0, pozn. red.). Buffona za ten zápas zdrbali, ale s těmi třemi góly nemohl nic dělat. Udržel toho hodně, ale neměl štěstí. A Casillas? Ten ukázal, že je brankářem pro velké týmy. Jednu dvě ošemetné situace za zápas vždy vyřešil s přehledem. Hodně se podílel na úspěchu Španělů.

A co vy sám? Zničil jeden nepodařený zákrok předchozí výborné výkony?

Ve fotbale to tak bývá… Po prvních dvou zápasech jsem slyšel, že patřím mezi nejlepší brankáře Eura. Po třetím mě řadí mezi nejhorší. Beru to tak, že jsem si tím pokazil celkový dojem, což mě mrzí. Cítil jsem se dobře i v přátelácích před Eurem, ale jedna chyba všechno zhatila. Samozřejmě i z osobního hlediska musím hodnotit šampionát jako neúspěšný

Jak často jste si připomenul svoji chybu?

Při každém zápase, co jsem sledoval. Klidně bych ten moment mohl vidět stokrát. Když člověk udělá chybu, musí se s ní umět vyrovnat a poučit se.

Kolikrát jste ten zákrok doteď viděl?

Asi desetkrát. Jak jsem pustil televizi a šly nějaké sestřihy z Eura, byl tam. Nemusel jsem ho moc vyhledávat.

Trpěl jste?

Podle toho, co přinesl, jaký následek, příjemné to nebylo.

Budete ho ještě hlouběji rozebírat?

Mám na cédéčkách všechny svoje dostupné zápasy. Pouštím si je nejdřív sám, pak s trenérem. Co nejrychleji, abych měl zážitek ještě v sobě. Ať to dopadne jakkoliv…

Byl ten „turecký“ zážitek nejhorší, co jste prožil?

(dlouze přemýšlí). Pocitově? Se vším všudy? Abych dostal čtyři góly a z toho tři si tam hodil sám, to se mi nestalo. Kdysi na Spartě jsem šel na hřiště za vyloučeného Michala Špita. Sněžilo a já šel na trestňák. Uklouzl jsem a první střelou mi dal Diepold z Opavy gól. Pak jsem stejně uklouzl ještě třikrát. Ale naštěstí jsme vyhráli 3:1.

Proč došlo teď k té minele v Ženevě? Neunesl jste psychický tlak po sezoně plné zvratů, vysmekl se vám nepříjemný balon, zableskl se halogen v nových kontaktních čočkách?

Ne, na nic z toho se nechci vymlouvat. Byla to čistě moje technická chyba, špatné řešení situace. Původně jsme chtěl míč boxovat, ale na poslední chvíli jsem se rozmyslel. Chystal jsem si ho sklepnout a napodruhé chytit, jenže mi nějak propadl. Když se rozhodujete tak nějak napůl, většinou to dopadne špatně. A že gólman špatně vyhodnotí centr, to se zkrátka stává.

Národní tým opouštějí Koller a Galásek, ale to je běžná obměna, žádný konec generace. Co teď mužstvo potřebuje, aby se zvedlo. Neboli co mu chybělo na Euru?

Všechny zápasy tam byly stejné, do 70. minuty dobré, pak jsme se sami dostali pod tlak. Se Švýcary jsme to ještě zvládli, potom už ne.

Nezvládli jste koncovky takticky poté, co soupeř změnil způsob hry?

Nemůžete vždycky přizpůsobovat svůj styl, spíš se snažíte vnutit protivníkovi ten svůj. A to se nám dařilo. Ani Portugalci si s námi dlouho nevěděli rady. Turci pak postavili čtyři útočníky a vsadili všechno na jednu kartu. Neměli co ztratit a vyšlo jim to.

Tedy nedostatečná kondice. Cítil jste to na spoluhráčích?

Nevidím do každého, ale neřekl bych. Před Eurem jsme se Skoty rozhodli až v závěru, na turnaji to vypadalo naopak. Ukazuje to sice na fyzičku, ale viděl bych tam hlubší rozměr. Hodně jsme ztráceli míče a museli bránit. A když už jsme míč získali, zase o něj rychle přišli, to nás stálo moc sil.

Určitě nepřidaly ani, řekněme ne zrovna nutné přelety do Švýcarska ze základny v Seefeldu, nemyslíte?

Každý let jednou za tři čtyři dny netrval ani hodinu. V sezoně jsme na takový rytmus z klubů zvyklí, zásadní problém bych v tom neviděl. Dojížděli bychom stejnou dobu autobusem.

A manažer týmu Košťál to vyřešil jednoduše - po pár dnech hodil celé nepodařené Euro na vás. To není ve fotbalovém světě běžná norma týmového chování. Stejně jako vaše veřejná odpověď. Pořád ji považujete se správnou?

Ano, byla to pro mě otázka odpovědnosti. Pan Košťál mluvil o svých úspěších a týmu, ale pak při porážce to hodil na hráče. To přece nejde. Kdokoliv se za celých těch šest let objevil v národním mužstvu, má svůj podíl na vítězstvích i na porážkách. Samozřejmě, že nejvíc hráči, kteří jsou na trávníku. Domníval jsem se, že jsme jeli na stejné lodi. Jeho vystoupení mě zaskočilo a považoval jsem za důležité na něj reagovat.

Sešli jste se od té doby, nebo vám aspoň zavolal, abyste si to vysvětlili?

Ne. Kdyby nejdřív své výhrady řekl přímo mě, než do novin, bral bych to jinak. Ale takhle se to v týmu nedělá. Co se tam řeší, zůstává přece v kabině. Také jeho hodnocení Marka Jankulovského, že je nerozehraný… přece není kolegiální. Navíc on není trenér, aby měl nárok to říkat, není kompetentní posuzovat hráče a už vůbec ne jejich fyzičku.

Ozvali se vám spoluhráči? Někteří, s nimiž jsem hovořil, stáli jednoznačně na vaší straně.

S někým jsem mluvil, někteří mi napsali. Vědí, proč jsem to udělal. A tím to pro mě končí.

Nebojíte se, že může mít tento střet na mužstvo do budoucna negativní dopad?

Nemyslím si. Řekl jsem svůj názor na nějaké stanovisko, nic víc. Pro nový realizační tým bude důležité nejdřív dát jasná pravidla, co kdo dělá a jaké má odpovědnosti. V organizaci teď byla podle mého názoru spousta rezerv. Na mysli mám i způsob práce s médii. Manažer týmu, nebo někdo podobný v této roli, by měl být hromosvodem, který vyřeší všechny záležitosti.

Stihl jste se už v klidu rozloučit s trenérem Brücknerem?

Ještě ne, ale než se vydám do Anglie, mám to v plánu.

Někteří fotbaloví experti tvrdí, že českému fotbalu by v současné situaci prospěl jako jeho nástupce zahraniční kouč. Souhlasíte?

Musel by se nejprve vyrovnat s českou mentalitou. Pak mít důkladný přehled o všech hráčích, sledovat je a správně vybrat, bydlet tady. Může přinést nový pohled. Naopak český kouč prostředí zná, ale třeba toho tolik nezmění. Má to svá pro i proti.

Čemu byste dal přednost vy?

Hlavně by měl nový trenér dostat čas něco vybudovat. Ne aby po jedné kvalifikaci, nebo kdyby se něco nepovedlo v její polovině, hned odešel.

Košťál, který se pověřil hledáním kandidátů, teď hovoří o třech jménech Chovanec, Rada nebo Toppmöller. Jaký na ně máte názor?

Pan Rada už u nároďáku byl,má zkušenosti, to platí i pro pana Chovance. A s Toppmöllerem jsem nikdy nepřišel do kontaktu. Od roku 2001, co byl s Leverkusenem ve finále Ligy mistrů, myslím, výrazně neprorazil. Zná ho David Jarolím z Hamburku.

Líbil by se vám Gérard Houllier, jehož jméno – použité jako vtip - bez ověření pustil ven předseda svazu Mokrý?

Byl bych překvapený, kdyby se takový trenér nabízel sám… Svaz by asi musel prodat svoje sídlo, aby ho zaplatil. Nevím, jestli by se taková investice v rámci ekonomiky českého fotbalu vyplatila.

Za pár dní začnete naostro v Chelsea. Přichází kouč Scolari, záložník Deco, co se ještě změní?

Vím jen to, co vy. Co se týká mě, budu dál chytat v přilbě, ale už bez „náhubku“, jizva je zhojená. Mluvil jsem teď pouze s trenérem gólmanů, co mi chystal tréninkový plán na dovolenou.

Už jste zase navlékl rukavice?

Ne, to ne. Šlo o jakousi předpřípravu, abych do tréninku nešel z voleje. Mám za sebou asi pět šest lehčích jednotek. Jednou jsem hrál tenis.

Autor: Tomáš Nohejl

7.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman se samopalem a svou oblíbenou Becherovkou.
4

Zeman má nový samopal s Becherovkou. Na novináře

Místopředseda volební komise číslo 1006 v Pardubicích porušil volební zákon. Do komise zasedl v tričku propagujícím znak kandidující strany Blok proti islamizaci.
1 10

Člen volební komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Přehledně: 20 odpovědí politiků na otázky, které zajímají většinu z nás

/FOTOGALERIE/ Chcete po volbách zrušit zcela EET? Chcete, aby se Miloš Zeman stal prezidentem na další období? Povolili byste cyklistům dvě piva před jízdou? Podívejte se ve fotogalerii, jak politici v předvolební superdebatě Deníku hlasovali o zajímavých otázkách, které hýbou děním v České republice? 

Všechny karty na stůl. Zde jsou priority hlavních politických stran

Volby jsou tu. Pokud ještě nejste rozhodnutí, které straně dáte dnes či zítra svůj hlas, superdebata Deníku by vám mohla nabídnout řešení. Kandidáti deseti hlavních stran a hnutí včera představili klíčové priority svých programů.

Ze zákulisí: Podívejte se, jak Deník „upekl“ předvolební superdebatu

/VIDEO/ Zajímá vás, co se dělo v zákulisí, než desítka volebních lídrů nastoupila před kamery? Podívejte se na desetibodový recept, jak upéct předvolební superdebatu krok za krokem.

Ve Zlíně řádí semaforový fantom. Hazarduje se životy lidí

Prosím o opravu otočeného semaforu v ulici Díly I, zní nezvyklá žádost paní Lídy. Představte si, že přijedete na křižovatku. Signál na semaforu svítí, vy na něj ale nevidíte. Někdo jej totiž právě takto otočil, a tak nevíte, jestli můžete do křižovatky vjet, či ne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení