„Po tom vyloučení jsem prožíval těžké chvíle. Jsem ale moc rád, že kluci zvládli následující zápas s Faerskými ostrovy a tím pádem máme postup na Euro stále ve svých rukách,“ ohlédl se za uplynulou repre pauzou Chytil.

„Stojím si za tím, že to ruka nebyla. Potvrzují to i video záběry. Gól jsem vstřelil regulérně ramenem,“ má jasno vytáhlý útočník s tím, že musí vše hodit za hlavu a jít dál. „Samozřejmě, že mě ta karta moc mrzí, ale už s tím člověk nic nenadělá.“

Kariéra kluka z malé vesničky nabrala zásadní změnu kurzu před půl rokem. Do té doby nadějný ligový hráč provinční Sigmy Olomouc se dostal do pražské Slavie a usadil se pevně i v reprezentaci. „Vůbec bych v té době o něčem podobném nepřemýšlel. Když se ohlédnu, tak ten rok byl pro mě hodně hektický, ale současně i krásný. Jsem moc rád, že se mi podařil takový posun v kariéře,“ komentuje turbulentní období borec s čichem na góly.

Jaroslav Šilhavý zůstává trenérem reprezentace
Naštvaní fanoušci žasnou: Šilhavý by zvládl i Survivor. Souček jako Luňák

Boj o stálé místo v sestavě předního českého klubu je tvrdý. „O místo v základu usiluje spousta hráčů. Hraje ten, kdo má nejlepší formu. O své místo bojuji, nejsem uražený, když nastoupím třeba na posledních pět minut. Vždycky chci svému týmu pomoct. Dal jsem v posledních zápasech i nějaké góly,“ rozebral svou pozici v klubu Chytil.

První derby? Spíše válka… 

Na své první derby se Spartou nevzpomíná rád. „Také mi neuznali gól, takže nic moc. Atmosféru jsem si užil, i když fotbalově to byla spíše válka. Bylo to moje první derby a je škoda, že jsme ho nedotáhli do vítězného konce,“ říká borec, který vstřelil na konci vypjatého duelu gól, který byl ale následně odvolán a proti jeho Slavii byl nařízen pokutový kop, z nějž Sparta vyrovnala na konečných 1:1.

„Já věřím, že letos získáme titul. Slavia má nejvyšší ambice. Chtěl bych slavit mistrovský pohár a co nejdál se dostat i v Evropské lize. Sezona je ale běh na dlouho trať. Je k tomu potřeba i kousek štěstí a udržet vyrovnané výkony,“ neskrývá ambice autor letošních tří ligových gólů.

Střelecký plán nemá, ani žádná konkrétní čísla. „Já si nikdy žádný cíl, kolik bych chtěl dát branek, nedávám. Jako útočník vstupuji do každého zápasu s tím, že chci vstřelit gól. Hlavně ale chci, abychom vyhrávali jako tým. Takže když přispěji k úspěchu mužstva a gól nedám, tak budu rád,“ prozradil svou hráčskou náturu Chytil.

„Od přestupu do Slavie se dostanu domů jednou za měsíc. V prosinci už bude ale pauza a plánuji doma strávit Vánoce. Zajdu se podívat v Prostějově i na hokej, fandím od mala Jestřábům,“ usmívá se při představě dlouhého volna čtyřiadvacetiletý mladík.

Jaroslav Šilhavý
Šilhavý zůstává u národního týmu. Kouč opět slyšel: Máte důvěru. Ale...

V Praze už se vyzná, do Edenu jezdí autem. „V hlavním městě jsem už zabydlený. Jsem sám, přítelkyni nemám. Bydlím kousek od stadionu a jezdím autem, trefím v pohodě,“ dodává.

K dalšímu reprezentačnímu srazu není daleko. Nejprve přijde duel v Polsku a pak… „Věřím v postup a chtěl bych ho oslavit s fanoušky v posledním zápase s Moldavskem u nás v Olomouci,“ uzavírá Mojmír Chytil.

Mojmír Chytil
- narozen 29. dubna 1999 ve Skalce na Prostějovsku
- první fotbalové krůčky dělal v 1.SK Prostějov, odkud v 11 letech přestoupil do Sigmy Olomouc. V olomouckém dresu nakoukl v roce 2018 i poprvé do nejvyšší české soutěže
- V Sigmě Olomouc odehrál 100 ligových zápasů a vstřelil 20 branek. V roce 2021 hostoval půl roku v Pardubicích a v 16 zápasech vsítil 5 gólů. Před sezonou 2023-2024 přestoupil do Slavie Praha a v 10 utkáních se trefil třikrát
- za reprezentační výběry Česka nastřádal 5 utkání v U17 (2 góly), v kategorii U20 nastoupil ke dvěma zápasům bez vstřeleného gólu. Za mužský A tým si doposud připsal 8 startů se čtyřmi gólovými zářezy
- nezapomenutelná je jeho reprezentační premiéra, kdy v duelu s Faerskými ostrovy dosáhl hattricku a stal se tak prvním hráčem, kterému se to v samostatné české reprezentaci podařilo