V Kanadě už kladenští sportovci zanechali mnohokrát znatelnou stopu. Tomáš Kaberle v Torontu, Milan Nový a Tomáš Plekanec v Montrealu. Jardu Jágra zná určitě také celá Kanada. Jenže…

Tohle všechno jsou hokejisté, Jaroslav Tesař provozuje populárnější sport. Což ovšem neplatí pro Kanadu.

„Je znát, že tam fotbal tak populární není. Hráči tam nejsou vůbec špatní, individuálně výborní. Týmově a takticky jsou ale na začátku a u nás je vše na mnohem vyšší úrovni. Přesto to byla další dobrá zkušenost," usmíval se Tesař při včerejším tréninku fotbalistů SK Kladno, kam zaskočil za kamarády.

Ty už opustil před více než rokem a vydal se na cestu světoběžníka. Nejprve po vzoru kamarádů z Kladna Sterzla a Chaloupky na Nový Zéland, odtud pak letos v březnu do chladnější Kanady. „Na Zélandu jsem se hodně skamarádil s jedním Angličanem, který dostal nabídku právě od Kingstonu. Sháněli i gólmana, a tak mě oslovil. Nic jiného jsem nemohl najít, a tak jsem souhlasil. Paradoxně Angličan později dostal laso z jiného soutěže, juniorské, a té dal přednost," usmívá se bývalý ligový brankář Kladna, který si vyzkoušel i nižší soutěže v pražském Vltavínu nebo Králově Dvoře.

Ten si angažmá v Kingstonu ležícím na severním cípu jezera Ontario po sportovní stránce hodně pochvaloval. Tým držel pohromadě, měl vysoké kvality, od začátku lize vládl. A stal se po zásluze mistrem. „Chtěli jsme hlavně postoupit do play-off, ale povedla se nám série, kdy jsme tři měsíce neprohráli. Dostali jsme se do čela, zvládli i předposlední zápas s druhým celkem tabulky a bylo hotovo," bilancuje.

„Pro nás i pro vedení byl hlavní titul z dlouhodobé soutěže, následné play-off počítají jako Kanadský pohár. I tam se vedlo dvě kola dobře, ale finálový duel se nám nepovedl. Vyhrát jsme si nezasloužili," přiznává.

Kanadská soutěž není ale kdovíjakou soutěží, tak to není. Je plně profesionální, hráči berou mzdu. A Tesař si nestěžuje. „Měli jsme dobré podmínky, bylo o nás dobře postaráno. Klub navíc zajistil bydlení v domcích poblíž sebe, což bylo bezva, taková velká rodina. Navzájem jsme si pomohli a koneckonců dobrou partu jsme tvořili i tam," vypráví.

Ale proč vlastně Tesař cestuje a ještě po zemích s tak uchvacující přírodou? Sám přiznává, že více než příroda ho bere poznávání nových kultur, lidi, jejich mentalitu. „Nicméně chce to vždycky nějaký čas je pochopit. Na přírodu ani není čas. Každý den se trénuje, o víkendy se hraje. A žádná pauza není, měli jsme uprostřed sezony jeden volný víkend, nic víc," popisuje.

Ze situace mateřského SK Kladno byl v Kanadě rozmrzelý, hlavně po červnovém sestupu klubu z ČFL. „Sleduji kluky poctivě, pořád jich hodně znám. V divizi konečně začali vyhrávat a uvidíme co na jaře. Spíš je to otázka pro někoho jiného," usmívá se.

Fotbal se v Kanadě už se hrát nedá

Na NHL se podívat v Kanadě nebyl, na grizzlyho do hlubokých lesů také nevyrazil. „Nejblíž jsme byli asi Ottawě, zhruba dvě hodiny cesty autem. Skloubit to časově ale nebylo skoro možné, navíc NHL začala až někdy v říjnu a to my pomalu šli do vrcholu sezony. A grizzlyho? Uvidíme, co bude příště," směje se.

Vrátil se v úterý, fotbal se v Kanadě už se hrát nedá. Přišla zima a ta kanadská je jen o málo mírnější než ruská. Ovšem jestli se k Ontariu vrátí, to musí ještě zvážit. Nabídku má. „S majitelem jsem domluvený, dám mu vědět do konce roku. To chci mít už jasno," doplňuje sedmadvacetiletý brankář vynikající od malička velikou pracovitostí.

Při dnešním večerním fotbalu má jasno. „V lize nehraje ani jeden hráč, který dnes nastoupí v Olomouci proti Čechům. Nároďák vybírají z hráčů z Evropy, a také z Toronta, které hraje Major League Soccer v Americe. Naši jsou jasný favoritem," dodal Jaroslav Tesař.