Od fotbalistů Sigmy Olomouc byl po nedělní domácí porážce 0:2 s Hradcem Králové odvolán trenér Zdeněk Psotka. Představenstvo klubu pověřilo vedením posledního mužstva prvoligové tabulky kouče rezervního celku Augustina Chromého.

Fotbalisté mistrovské Plzně v nedělním zápase 15. kola první ligy prohráli 1:2 v Příbrami a letos už počtvrté vyšli bodově naprázdno, což se jim loni „nepodařilo“ za celou sezonu. Třetí výhru Příbrami za sebou zařídili svými trefami Pleško s Wágnerem, hosté jen odpověděli snížením Čišovského v závěru.Za Plzeň nenastoupil reprezentační záložník Václav Pilař, který se prý dohodl na přestupu do Wolfsburgu, a k utkání ani nebyl nominován. Plzeň klesla na páté místo v lize a ztrácí deset bodů na vedoucí Spartu, Příbram je sedmá o skóre za Teplicemi.

Fotbalisté Sigmy pokračují v ligovém trápení a Androvým stadionem se začínají nebezpečně stahovat sestupová mračna. V posledním podzimním utkání prohráli Hanáci doma s Hradcem Králové a v tabulce první ligy zůstávají na posledním místě.

Fotbalisté Teplic pokračují ve stíhající jízdě za pohárovými příčkami i po 15. ligovém kole. V něm porazili tápající Bohemians 1905 2:0 a z posledních čtyř zápasů získali celkem deset bodů. Výhru nad tápajícími Bohemians jim přinesly dva premiérové góly – pro dvacetiletého Vůcha první ligový, pro Keriče zase první v teplickém dresu.

Mladá Boleslav porazila v 15. kole první ligy České Budějovice 3:1. Z domácí výhry nad Dynamem se radují po třech letech zásluhou dvou branek Ondřeje Zahustala a osmé trefy v sezoně v podání Jana Chramosty. Za Budějovice, které hrály posledních 20 minut bez vyloučeného Pavla Nováka, snižoval Luboš Pecka. Boleslav poskočila na třetí místo.

1. FK Příbram – Viktoria Plzeň 2:1 (1:0)

Plzeň ve středu v běloruském Minsku oslavila v souboji s Borisovem historicky první výhru v základní skupině Ligy mistrů, ale v Příbrami tvrdě narazila. Přestože Středočeši vyhráli jediný z posledních osmi vzájemných duelů, dnes většině zápasů kralovali a jen dokázali, že jejich poslední dva ligové triumfy a postavení v horní polovině tabulky nejsou dílem náhody.

Příbramští zahrozili už po čtvrthodině průnikem Koukala, před nímž na poslední chvíli zasáhl brankář Čech. Pak devatenáctiletého mladíka Mareše o jeho druhý ligový gól obral chybným verdiktem asistent rozhodčího. Ve 36. minutě už domácí bouřlivě slavili: Koukal kolmicí vysunul Pleška, jehož rána levačkou zapadla do růžku plzeňské branky.

Bez jiskry hrající Západočeši se jen těžko srovnávali s důsledným a vysunutým presinkem. Až na konci prvního poločase se v ofenzivě probrali po akcích příbramského odchovance Rajtorala a Petržely, který dnes odehrál 200. ligový zápas.

Šokem ale pro hosty začal druhý poločas. Nejprve zažívali zklamání, když Bakoš hlavičkoval do tyče, a následně udělal hrubou chybu jejich stoper Čišovský, za kterého v Minsku spolehlivě zaskočil Ševinský. Jeho zaváhání využil autor první příbramské branky Pleško, po jehož skvělém pasu zajistil Příbrami už dvoubrankové vedení Wágner, skórující už posedmé v sezoně.

Až pak Plzeň spustila divokou stíhací jízdu a soupeře dostala pod velký tlak. Kdyby však Wágner ze dvou brejků v jasných šancích skóroval, zápas byl dávno před koncem rozhodnutý. Čtvrt hodiny před koncem zápasu zajistil dramatickou zápletku Čišovský, který po rohu Petržely hlavou snížil a částečně odčinil hrubku před druhým gólem.

Plzeň pak mocně finišovala, dožadovala se i penalty po údajné ruce stopera Hejdy. Příbram však v hektickém závěru cenný skalp mistra udržela, s Plzní přetrhla sérii tří porážek. Plzeň venku prohrála druhý zápas za sebou, před třemi týdny neuspěla na Slavii.

Branky: 36. Pleško, 53. Wágner – 76. Čišovský. Rozhodčí: Kocourek – Štěrba, Blažej. ŽK: Krejčí, Koukal, Štochl, Divíšek, Šlapák – Kolář, Limberský. Diváci: 6670.

Příbram: Hruška – Štochl, Krejčí, Hejda, Divíšek – Mareš (90. P. Pilík), Koukal, Tarczal, T. Pilík (77. Šlapák), Pleško (65. Papšys) – Wágner. Trenér: Vavruška.
Plzeň: Čech – Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský – Horváth, Jiráček – Petržela (89. Hora), Kolář (66. Darida), Ďuriš (61. Fillo) – Bakoš. Trenér: Vrba.

SK Sigma Olomouc – FC Hradec Králové 0:2 (0:0)

Do veledůležitého utkání nastoupila Sigma bez Brazilce Rossiho, který se nestihl dát zdravotně do pořádku a v úvodu se na hřišti trochu hledala. První střelecký pokus si připsal exolomoucký Vojtěch Štěpán a ještě o trochu více práce měl Zlámal s Hochmeistrovou ránou o chvíli později.Největší šanci první čtvrthodiny měl Zelený, který hlavičkoval zblízka naštěstí přesně do Zlámala.

Domácí se směrem dopředu připomněli až poté, kdy po chytré přihrávce Heinze hledal Varadi před brankou Navrátila, ale Koubek přízemní centr pokryl.Pak zase hrozili hosté. Zlámal vyboxoval centrovaný míč jen do vápna, a tak dorážky Černého a Janouška pokryli obětaví obránci.

Až ve druhé části první půle byli lepší domácí. Sérií rohů si vytvořili i určitý tlak. Varadiho hlavičku však Koubek dokázal vyrazit a k dorážce Koutného nepustila hostující obrana. Obránce Sigmy pak málem zbořil brankovou konstrukci, když ji zlostně nakopl.V 54. minutě však atmosféra na Andrově stradionu zamrzla a nemohly za to běžné teploty dnešních dnů. Černý poslal do domácího vápna nepříjemný přízemní pas, na který Zlámal nedosáhl a Zelený ve skluzu dokázal umístit míč do odkryté branky.

Dvacet minut před koncem pak přišla druhá rána. Zelený klopýtavě přešel přes tři nedůrazně bránící Olomoučany až hluboko do vápna. Kapitán Škerle ve snaze odpálit míč do bezpečí jej trefil do holeně, načež balón přeplachtil vybíhajícího Zlámala a skončil v síti.

Kouč Psotka reagoval stažením hry na tři beky a poslal do hry obrovitého Klesnila.Byl to právě on, kdo byl z domácích nejnebezpečnější, ale jeho tvrdou ránu z dálky Koubek vyboxoval.

Tři minuty před závěrečným hvizdem ještě mohl vykřesat aspoň nějakou naději střídající Sculmeister. Z pár kroků však Koubka nedokázal propálit. Sigma tak utkání zakončila nejen bez bodů, ale také bez vstřelené branky.

(fik)

Branky: 54. a 70. Zelený.Rozhodčí: Kovařík – Filípek, Mencl. ŽK: Bajer, Vepřek, Koutný – Fukal, Zelený. Diváků: 4029.

Sigma: Zlámal – Přikryl (71. Klesnil), Koutný, Škerle, Vepřek – Hořava, Bajer, Navrátil (86. Jerome) – Petr (64. Schulmeister), Heinz, Varadi. Trenér: Zdeněk Psotka.
Hradec: Koubek – Plašil, Hochmeister, Fukal, Poděbradský – Fischer, Janoušek (90. Chleboun), Černý – Zelený, Dvořák (90. Rezek), Štěpán (88. Jandík). Trenér: Václav Kotal.

FK Teplice – Bohemians1905 2:0 (1:0)

Bohemians sice přijeli do Teplic s hodně prořídlou sestavou, čítající jen 16 hráčů, před plným kotlem svých fanoušků si ale počínali od začátku velmi obstojně. Pomáhal jim k tomu hlavně dobrý pohyb ve středu hřiště a nejistota domácích. Jenže nadějné brejky si většinou sami zkazili a nevytěžili z nich skoro nic.

Po dvaceti minutách se obraz hry začal pomalu měnit. Teplice se rozkoukaly a jejich záloha, kterou trenér Rada proti minulým zápasům úplně přeskládal, začala soupeře přehrávat. Ve 28. minutě se ve vápně ocitl po zpětném pasu sám Čajič, jenže jeho ránu zastavili obránci a slabou Vachouškovu dorážku už chytil brankář Sňozík. Za minutu už se ale Tepličtí radovali – Vůch se protáhl po pravé straně až na roh vápna, přehodil si míč na levačku a trefil přesně k bližší tyči. Dvacetiletý mladík se trefil v lize vůbec poprvé, navíc při prvním zápasu v základní sestavě.

Gól domácím hodně pomohl. Za dvě minuty pálil po další Vůchově kličkované Mahmutovič z vápna jen těsně vedle tyče, za další dvě minuty musel Sňozík do vzduch proti křížné střele Keriče. Ještě blíž byl těsně před přestávkou další pokus Mahmutoviče, který se mezi beky protlačil až před brankáře, ale v předklonu už nedokázal trefit branku.

Nabuzení Bohemians po pauze čekali na svého soupeře na hřišti přes sedm minut, ve hře už ale jejich nažhavení tolik poznat nebylo a do šancí se dál vůbec nedostávali. A sami měli v defenzivě problémy. V 65. minutě měl Kerič po rohu na vápně spoustu místa k tvrdé střele, která trefila břevno, pak zkusil přehodit Sňozíka od půlky Vůch, který si před tím položil dva protihráče.

Třetí šanci během dvou minut dali domácím sami Klokani – Bartek nepřesně sklepl hlavou míč stoperům a rázem se díval jen na záda Keriče, který kolem vybíhajícího Sňozíka s přehledem zavěsil. Pro Keriče to byl také premiérový gól, první po příchodu ze Sparty.

Bohemians už se pak na žádnou další zápletku nezmohli; jedinou vážnější příležitost měl v 75. minutě Škoda, jenže jeho střelu zevnitř vápna dokázal brankář Grigar vytáhnout na roh.

Branky: 30. Vůch, 67. Kerič. Rozhodčí: Paták – Moláček, Šecová. ŽK: Mahmutovič – Bartek, Škoda, Růžička. Diváci: 3220.

Teplice: Grigar – Vondrášek, Petr Lukáš, Smejkal, Rosa – Vůch, Ljevakovič, Čajič (81. Siva), Vachoušek – Kerič (90. Lácha), Mahmutovič (86. Jindráček). Trenér: Rada.
Bohemians 1905: Sňozík – Jindřišek, Pavel Lukáš, Borek, Bartek – Michálek (59. Kraják), Šumský, Kraus (71. Růžička), Moravec – Nešpor (81. Bálek), Škoda. Trenér: Medynský.

FK Mladá Boleslav – Dynamo České Budějovice 3:1 (2:0)

České Budějovice nemohly využít vykartované opory Ondráška s Otepkou, nenastoupili ani zranění Stráský, Petráň a Riegel. První ligový start si naopak připsal sedmnáctiletý útočník Linhart. Do hry se však příliš nedostal, protože domácí měli od začátku územní převahu.

Mladá Boleslav korunovala nápor prvním gólem ve 14. minutě. Kulič byl v běžeckém souboji o míč rychlejší než brankář Křížek, přeloboval ho a Chramosta na brankové čáře dorazil míč do opuštěné sítě.

V dalších šancích postupně neuspěli Chramosta, Procházka či Kysela, ale domácí ještě před přestávkou přece jen zvýšili náskok. Na 2:0 skóroval ve 45. minutě Zahustel, když po přihrávce Chramosty v pokutovém území zacílil přesně ke vzdálenější tyči.

Nadějné vedení však jako kdyby mladoboleslavské hráče na začátku druhého poločasu ukolébalo a v 53. minutě snížil z první střely hostů na branku Pecka. Ex-boleslavský útočník si u tyče vyskočil na centr Klesy z pravé strany a hlavou se nemýlil.

Českobudějovičtí se čím dál více osmělovali do útoku, ale jejich šance na vyrovnání klesly v 71. minutě. Štohanzla zastavil Novák na útočné polovině skluzem bez zájmu zasáhnout míč a rozhodčí Mikel ho vyloučil.

Ve zbývajícím čase se Jihočeši do výraznější šance na vyrovnání nedostali, naopak Mladá Boleslav v 84. minutě pojistila vedení gólem na 3:1. Kulič rozehrál roh na hranici vápna na Štohanzla, ten vypálil a odražený míč dopravil do sítě Zahustel, který tak skóroval v zápase už podruhé. V nastavení ještě trefil Kulič břevno.

Branky: 45. a 84. Zahustel, 14. Chramosta – 53. Pecka. Rozhodčí: Mikel – Chytil, Gallo. ŽK: Šírl, Kysela (Boleslav). ČK: 71. Novák (České Budějovice). Diváci: 3394.

Mladá Boleslav: Miller – Kysela, Johana, Rolko, Šírl – Ščuk, Procházka (61. Kúdela), Štohanzl – Zahustel, Chramosta (89. Synek), Kulič. Trenér: Koubek.
České Budějovice: Křížek – Čirkin, Lengyel, Brezinský, Machovec (25. Novák) – Klesa, Rýdel, Pecka, Javorek, Sandro (83. Horejš) – Linhart (64. Němec). Trenér: Cipro.